Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Psy uwielbiają żuć, szczególnie chętnie robią to szczenięta w czasie wymiany zębów mlecznych na stałe. Gryzienie cennych dla nas przedmiotów jest kłopotliwe, dlatego należy uczyć szczenięta, co powinny gryźć poprzez udostępnianie odpowiednich jadalnych gryzaków, lub zabawek. Powinny być one dobrane wielkością i stopniem twardości do możliwości pieska, bo trudno się spodziewać, żeby szczenię chichuachua poradziło sobie z kością wołową.
Chowajmy buty lub inne drobiazgi, tak żeby były niedostępne dla psa. Jeśli zdarzy się, że mimo wszystko psiak zacznie gryźć cos nieodpowiedniego, wymieńmy naszą własność na jadalny gryzak, lub zabawkę.
Możemy rozważyć pozostawienie szczeniaka w klatce, podczas nieobecności opiekuna jednak wyłącznie spełniając podstawowe warunki:
Klatka powinna być dobrana do wielkości psa, tak żeby psiak mógł wstać i obrócić się. Szczeniak powinien mieć w klatce wodę, posłanie i zabawki
Przed rozpoczęciem stosowania klatki należy przeprowadzić „trening klatkowy”- tworzymy skojarzenie przebywania w klatce z przyjemnymi doznaniami – ze spożywaniem smakowitych gryzaków, przyjemnym relaksem i spokojem. Zachęcamy pieska do wchodzenia do kojczyka, zostawiając otwarte drzwiczki. Psiak powinien być sowicie nagradzany i zachęcany do pozostania np., poprzez podanie super smacznego gryzaka. Kiedy szczeniak przyzwyczai się do otwartej klatki, zaczynamy zamykać drzwiczki – najpierw na chwilkę, z czasem na dłużej. Przeplatamy czas kiedy psiak przebywa w kojcu otwartym i zamkniętym. Nagradzamy szczeniaka za spokojne zachowanie.
Przed zamknięciem szczeniak powinien mieć możliwość wybiegania, lub zabawy i załatwienia potrzeb fizjologicznych
Autor artykułu:
Adriana Furtan
członkini Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE,
behawiorysta, hodowca, trener szkolenia psów
Zobacz powiązane artykuły:
PRAWDY I MITY NA TEMAT LĘKU SEPARACYJNEGO U ZWIERZĄT
FILM OMAWIAJĄCY ASPEKTY LĘKU SEPARACYJNEGO
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!