Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Wśród ludzi depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem na świecie. Jest to zaburzenie dotykające nastroju, któremu towarzyszą utrata motywacji i zdolności podejmowania decyzji, a także objawy somatyczne. Jest to choroba uznawana za wieloczynnikową. Dwie kluczowe przyczyny to przewlekły stres sytuacyjny lub czynniki medyczne doprowadzające do zaburzenia równowagi chemicznej w mózgu. Rozpoznanie opiera się na zgłaszanych objawach, co oznacza że my ludzie mówimy lekarzowi co nam dolega, jak się czujemy, jakie emocje nam towarzyszą.
A co ze zwierzętami? No i tu pojawia się problem, ponieważ ta forma rozpoznania nie jest dostępna lekarzom weterynarii czy behawiorystom zwierzęcym. Nie możemy zapytać kotów dokładnie, co czują, czy są smutne, czy gniewne, niespokojne czy radosne. Musimy polegać na wskazówkach, które dają nam poprzez swoje zachowanie i codzienne czynności i dokonać na ich podstawie oceny.
Stąd ważna jest umiejętność obserwacji swojego pupila.
Wracając do pytania czy koty mogą mieć depresję to oczywiście mogą przejawiać zachowania depresyjne lecz przyjmuje się, że nie doświadczają takich stanów emocjonalnych jakie towarzyszą ludziom chorującym na depresję. Dlatego u kotów częściej stosuje się określenie zaburzenia nastroju.
Jakie objawy możemy zaobserwować u kota cierpiącego na zaburzenia nastroju?
zmniejszone zainteresowanie większością czynności np. zabaw łowieckich, utrata radości z nich
zmniejszenie, bądź zwiększenie apetytu
bezsenność lub nadmierna senność
pobudzenie psychomotoryczne
zachowania unikowe lub nadmierna agresja - jeśli kot wcześniej łasił się do wszystkich, a obecnie trzyma się na dystans i niechętnie wchodzi w interakcje z domownikami może mieć związek z jego złym samopoczuciem.
zmiany w korzystaniu z kuwety
Przyczyn może być wiele. Dlatego ważna jest wizyta u lekarza weterynarii w celu wykluczenia problemów medycznych takich jak choroba układu moczowego, przewodu pokarmowego. U starszych kotów przyczyną tego typu zachowań bardzo często jest ból spowodowany np. chorobą zwyrodnieniową stawów. Obok podłoża medycznego dość częstym powodem jest przewlekły stres związany ze zmianami w najbliższym otoczeniu.
Koty lubią przewidywalność i czasami nawet nieistotna dla nas ludzi zmiana w środowisku może znacząco przyczynić się do obniżenia nastroju, czego przejawem będą powyższe zachowania. Dość Powszechną konsekwencją przewlekłego stresu są problemy somatyczne jak zapalenie pęcherza moczowego, czy wyłysienia z powodu intensywnego wylizywania.
Nie ignorujmy tych kocich komunikatów! Aby wychwycić te zmiany poświęcajmy mruczącemu zwierzakowi dużo uwagi - nie lekceważmy kociego smutku.
Zobacz powiązane artykuły:
STWÓRZ W DOMU IDEALNE ŚRODOWISKO DLA SWOJEGO KOTA
JAK POZNAĆ NASTRÓJ KOTA PO POŁOŻENIU JEGO OGONA?
ZACHOWANIA ZWIERZĄT DOMOWYCH W DOBIE KORONAWIRUSA
O CZYM ŚWIADCZY ZACHOWANIE TWOJEGO KOTA?
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!