Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Nawet dziecko wie, że pieski muszą sobie pobiegać, a jednym z najlepszych miejsc do takich aktywności wydaje się być las. Czy aby na pewno? Musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach…
Mimo że wakacje dla większości z nas powoli się już kończą, niestety nie oznacza to końca sezonu urlopowego dla kleszczy. Obecnie, mimo chłodnych poranków i wieczorów, aktywność pasożytów nie maleje. Zarówno my i nasze psy mogą zostać ukąszone podczas spaceru w lesie czy na łące. Kleszcze czekają na swoich żywicieli na spodnich częściach liści i końcach wyższych traw. Nietrudno sobie wyobrazić jak łatwo są one ściągane stamtąd przez kudłate brzuchy czworonogów.
Samo ugryzienie jest bezbolesne dzięki substancjom znieczulającym w wydzielinach pasożyta. Możemy nawet nie zorientować się, kiedy kleszcz zdąży odłączyć się od swojego żywiciela. Choć nie każdy kleszcz przenosi patogeny chorobowe, to istnieje realne zagrożenie, według statystyk już nawet co trzeci kleszcz może być ich nosicielem. Jedną z najgroźniejszych chorób u psów jest babeszjoza. Jej pierwsze objawy są niespecyficzne. Może wystąpić gorączka, ogólne osłabienie czy ciemny mocz, niektóre objawy np. neurologiczne mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach! W jej przebiegu dochodzi do rozpadu krwinek czerwonych. Choroba może być śmiertelna.
Dlaczego nie wolno spuszczać w lesie psa ze smyczy?
Oprócz regulowań prawnych, które stanowią że:
„Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.” Kodeks wykroczeń, art. 166
oraz
„Art. 30. 1. W lasach zabrania się: …13) puszczania psów luzem; „(Ustawa o Lasach z dnia 28 września 1991 r. (Dz. U. 91.101.444), art. 30 pkt 13).
Trzeba pamiętać, że w części dostępnych dla nas lasów żyją dziki, sarny, jelenie, a nawet wilki. Oprócz tego zające, krety i inna drobna zwierzyna. Należy im się w miejscu ich siedlisk bezwzględny szacunek z naszej strony.
Dzikie zwierzęta mogą również stanowić zagrożenie dla psa puszczonego bez smyczy. Locha dzika podczas wychowu młodych jest bardzo waleczna. Psy nie poradzą sobie w bezpośrednim starciu z taką rozzłoszczoną matką. Nie bagatelizujmy instynktu. Beagle, jamniki, sznaucery czy Westy mogą się wydawać niepozorne, jednak wszystkie te rasy należą do psów myśliwskich. Nigdy nie możemy być w 100% pewni, czy zapach zająca nie obudzi w naszym psie instynktu łowieckiego i chęci pogoni za zwierzyną.
Nie można pominąć również kwestii myśliwych. Niektórzy przez pomyłkę mogą wymierzyć broń i strzelić. Może się również zdarzyć, ze pupil wpadnie w zastawione przez kłusowników wnyki.
Jeśli zastanawiacie się czy myśliwy ma prawo legalnie zastrzelić psa w lesie, mamy dla Was dobrą wiadomość. Kwestię tę reguluje Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 o ochronie praw zwierząt (ze zmianami), która chroni w tym względzie nasze zwierzaki:
„3. Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego może podjąć działania zapobiegające wałęsaniu się psów na terenie obwodu poprzez:
1) pouczenie właściciela psa o obowiązku sprawowania kontroli nad zwierzęciem;
2) odłowienie psa i dostarczenie go właścicielowi, a jeżeli ustalenie tej osoby nie jest możliwe dostarczenie do schroniska dla zwierząt; odłowienie i dostarczenie psa odbywa się na koszt właściciela.”
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!
Produkty
Sonotix - normalizujący i przywracający równowagę preparat do czyszczenia uszu dla psów
Karma uzupełniająca do stosowania przy nadmiernym wypadaniu włosów, łamliwej, matowej i suchej sierści.