Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Jak zaopiekować się małym kotkiem w pierwszych tygodniach życia?
Dla każdego malucha najlepszym pokarmem jest mleko matki.
Co jednak, jeśli kotki nie ma lub nie może karmić?
Najlepszym rozwiązaniem jest dokarmianie przy pomocy specjalnych mieszanek mlekozastępczych.
Mleko krowie, czy też mleka dla ludzkich osesków nie są wskazane. Dlaczego? Ponieważ każdy z gatunków zwierząt ma inny skład mleka np. mleko krowie zawiera więcej laktozy i mniej białka niż mleko kotki. Różnice te powodują, że komponowania takich mieszanek na własną rękę wymaga specjalistycznej wiedzy.
Kocięta należy karmić co 3-4 godziny, w nocy także. Jedzenie powinno mieć temperaturę pokojową. W normalnym trybie po każdym posiłku kocia mama stymuluje osesski do wypróżniania. Jeśli odchowujesz kocięta samodzielnie to należy im w tym koniecznie pomóc masując po każdym posiłku wilgotnym i ciepłym wacikiem okolice krocza.
Karmić można specjalną butelką ze smoczkiem, strzykawką lub zakraplaczem. Karmienie powinno odbywać się w pozycji siedzącej na łapkach, brzuchem do dołu. Pozycja na plecach tak jak jedzą ludzkie niemowlęta, jest przeciwskazana ponieważ pokarm może dostać się do płuc
Kocięta bardzo łatwo ulegają wychłodzeniu. Aby temu zapobiec, możemy kłaść kociaka obok ciepłego termoforu owiniętego ręcznikiem
W wieku ok. 4 tygodni można przejść na samodzielne jedzenie (bez smoczka), oczywiście rób to rozsądnie i powoli - najpierw daj kotu trochę specjalnego mleka na palcu do zlizania. Jeśli kocię nie zlizuje, pomaż górną wargę kociaka jedzeniem (tak aby nie dostało się do nosa).
Kuwetę należy ustawić blisko miejsca zabaw. Po jedzeniu każdego kociaka należy wsadzić do kociej toalety i lekko palcem rozgarnąć żwirek. Kotki bardzo szybko nauczą się do czego służy kuweta.
Do nowego domu kocięta możemy przekazać najwcześniej po upływie 8 tygodni.
Zobacz powiązane artykuły:
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!
Produkty
Sonotix - normalizujący i przywracający równowagę preparat do czyszczenia uszu dla psów
Karma uzupełniająca do stosowania przy nadmiernym wypadaniu włosów, łamliwej, matowej i suchej sierści.