Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Dlaczego mój kot mnie gryzie?
Zapewne wielu kocich właścicieli przekonało się na własnej skórze, iż relacja z ich pupilem często może się skończyć boleśnie. Z początku przyjemny rytuał, jakim jest zabawa i okazywanie miłości zwierzakowi, doprowadzić może do wielu zadrapań i nagłych pogryzień. Dlaczego mój kot potrafi znienacka ugryźć? Dlaczego, mój kot mnie gryzie, kiedy go głaszczę? Te i wiele innych pytań, zadają sobie koci „rodzice”, którzy próbują zrozumieć zachowanie ich futrzastych pociech. W poniższym artykule wyjaśnimy, co leży u podłoża tego problemu oraz jakie mogą być powody, dla których koty znienacka gryzą swoich właścicieli. Ponadto udzielimy porad, które mogą okazać się pomocne w zrozumieniu kociego zachowania.
Czym jest agresja wywołana głaskaniem (ang. petting-induced aggression)? Agresja wywołana głaskaniem, to nic innego jak komunikat nadawany przez kota do właściciela, iż sposób, w który jest dotykany, nie sprawia mu dłużej przyjemności. Ten rodzaj agresji często wynika z niedopasowania chęci właściciela do okazywania czułości swojemu kotu, a kocich pragnień. Krótko mówiąc, ty chcesz okazać czułość swojemu kotu, a on najzwyczajniej nie ma na to ochoty. Sytuacja może okazać się frustrująca zarówno dla kotów jak i ich opiekunów. Tak jak my, ludzie, jesteśmy różni i odmienne rzeczy sprawiają nam przyjemność, tak koty także mają swoją osobowość i preferencje dotyku. Niektórym kotom głaskanie może w ogóle nie sprawiać radości i tym samym, poprzez podgryzanie dają sygnał opiekunowi – hej mam już dość, nie głaszcz mnie więcej! W dodatku kocia skóra jest bardzo wrażliwa na dotyk, przez co zbyt intensywne głaskanie może być dla nich niekomfortowe lub nawet bolesne. W celu zakończenia tego procesu i doznania ulgi, kot może zareagować nagłym ugryzieniem. Aby temu zapobiec, kluczowe jest poznanie i zrozumienie kociego języka ciała. Zwróć uwagę na pozycje, jakie Twój kot przyjmuje oraz drobne zmiany, które prezentuje w swoim zachowaniu. Poruszanie końcówką ogona na boki, kładzenie uszu do tyłu głowy, mrużenie oczu oraz odsuwanie się od ręki, to sygnały, które kot wysyła, okazując niezadowolenie. Gdy je rozpoznasz, przestań głaskać swojego kota, szanując jego granice.
Kolejnym czynnikiem, zasługującym na szczególną uwagę jest prawidłowe wychowanie kota. Nierzadko, gdy koty są młode i rozkoszne opiekunowie, podczas zabawy z nimi, pozwalają im na podgryzanie, drapanie rąk i nóg. Z biegiem czasu takie zachowanie staje się wyuczone i kot uznaje je za normalne. Niekiedy małe ząbki, czy drobne pazurki nie sprawiają bólu. Problem pojawia się natomiast, kiedy kot rośnie, a wraz z nim jego atrybuty drapieżcy. Rozwiązaniem w tym wypadku jest wprowadzenie „zasad” prawidłowej zabawy i ich konsekwentne przestrzeganie. Dobrze wiemy, że zwierzęta mają swoje sposoby na rozczulenie naszych serc, ale w tym wypadku, nawet trik na kocie oczy ze Shreka, nie może odciągnąć naszej uwagi od celu, jakim są gładkie, niepodrapane ręce i stopy. Co natomiast zrobić kiedy kot jest już dorosły i nieskory do nauki nowych zasad gry? W tym wypadku proponujemy zmianę formy zabawy na taką, która nie będzie opierała się na bezpośrednim kontakcie, ale zagwarantuje sporo radości zarówno kotu, jak i właścicielowi. Ważne, aby zabawa ta zaspokajała naturalny koci schemat polowania, który prezentuje się następująco:
- zlokalizowanie ofiary,
- wpatrywanie się w ofiarę,
- podkradanie się,
- szybki, krótki pościg,
- pochwycenie i zabicie ofiary,
- przeniesienie zdobyczy w bezpieczne miejsce,
- zjedzenie ofiary.
O tym jak bawić się z kotem na ogranicznej przestrzeni traktuje ten artykuł.
Zatem mówiąc o atrybutach drapieżcy i ich nadużyciu w stosunku do kocich opiekunów, nie sposób nie wspomnieć o kocim łańcuchu łowieckim. Jest on bowiem wpisany w geny każdego kotowatego, a jego prawidłowe zaspokojenie w formie zabawy zagwarantuje zadowolenie zarówno kota jak i właściciela.
Następnym, niezmiernie ważnym aspektem, pomocnym w rozpoznaniu przyczyny kociej agresji, jest nieprawidłowa socjalizacja we wczesnym okresie dorastania. Faza wrażliwa dla socjalizacji kociąt trwa od ich drugiego do ósmego tygodnia życia. Koty, które w tym czasie nie zostały odpowiednio zapoznane z ludźmi, mogą później okazywać wobec nich agresję. Aby temu zapobiec, ważne jest zapoznawanie kota z ludźmi, zwierzętami oraz różnorodnym środowiskiem, oczywiście mając na uwadze bezpieczeństwo. Jeśli uważasz, że to może być powód, dla którego Twój kot reaguje agresją wobec ludzi, nigdy nie jest za późno, aby go do nich pozytywnie nastawić. Zacznij od powolnego wprowadzenia go do nowego środowiska, zaznajamiania z nowymi ludźmi lub zwierzętami. Ważne, aby odbywało się to w sposób bezpieczny i kontrolowany. Zapewnij kotu pozytywne wzmocnienie, takie jak smakołyki lub pochwały, gdy zachowuje się dobrze. Pamiętaj, aby dać swojemu pupilowi przestrzeń na odpoczynek, schowanie się i ucieczkę, gdy będzie tego potrzebował. Nic na siłę.
Kolejnym powodem, dla którego kot może zareagować ugryzieniem w odpowiedzi na nadmierny kontakt fizyczny, jest lęk, strach i zagrożenie. Może się to zdarzyć, gdy znajdują się w nieznanym otoczeniu, w pobliżu nowych osób lub gdy czują się osaczone. Aby temu zapobiec, zapewnij swojemu kotu bezpieczne i wygodne środowisko, do którego będzie mógł się wycofać, gdy poczuje się zestresowany. Może to być przytulne łóżko lub kryjówka, do której może się udać, gdy potrzebuje trochę czasu dla siebie. Ponadto wprowadzaj nowe osoby lub zwierzęta powoli i w sposób kontrolowany, aby Twój koci przyjaciel nie czuł się przytłoczony.
Ostatnią kwestią wymagającą wymaga uwagi to prawidłowa ocena stanu zdrowia pupila. Zwierzęta towarzyszące mają tendencję do ukrywania bólu i wszelkich objawów gorszego samopoczucia. Z tego powodu, nagła zmiana zachowania kota, może wskazywać na pogorszenie jego stanu zdrowia. Istnieje wiele kondycji medycznych, w których przebiegu, towarzyszący ból i dyskomfort mogą prowadzić do agresji. Stany nagłe, najczęściej spotykane w gabinecie weterynaryjnym, to urazy kończyn, acute abdomen, czyli ostry ból brzucha, np. spowodowany zapaleniem trzustki lub ciałem obcym w przewodzie pokarmowym, lub stan zapalny dziąseł i inne problemy z zębami. Jeśli Twój kot nagle zaczyna gryźć, gdy dotykasz określonego obszaru jego ciała, a takie zachowanie wcześniej nie miało miejsca, koniecznie zabierz go na badanie kontrolne. Zdiagnozowanie i wyleczenie podstawowej kondycji medycznej, może pomóc zmniejszyć dyskomfort kota i zapobiec przyszłym incydentom gryzienia.
Podsumowując, koty mogą nagle ugryźć podczas pieszczot z różnych powodów, takich jak:
- odmienna natura, wyrazisty temperament kotów,
- nieprawidłowa zabawa w okresie młodzieńczym,
- niezaspokojenie kociego łańcucha łowieckiego,
- deficyty w socjalizacji – nadmierny strach, lęk,
- przyczyny medyczne – ból.
Aby zapobiec takim incydentom, należy zwracać uwagę na język ciała i zachowanie kota, zapewnić mu bezpieczne i wygodne środowisko, regularnie kontrolować jego stan zdrowia i odpowiednio go socjalizować z nowymi ludźmi, zwierzętami i otoczeniem. Dzięki prawidłowej opiece i uwadze możesz cieszyć się szczęśliwym i zdrowym związkiem ze swoim futrzanym przyjacielem bez obaw o nagłe ugryzienia.
Bibliografia:
- BSAVA Manual of Canine and Feline Behavioural Medicine, 2nd Edition
- Blackwell's Five-Minute Veterinary Consul Canine and Feline, 7th Edition
- Veterinary Clinics of North America: Small Animal Practice, Preventing Behavior Problems in Puppies and Kittens, Kersti Seksel BVSc (Hons), MRCVS, FACVSc (Animal Behaviour), MA (Hons)
- Clinical Handbook of Feline Behavior Medicine, Chapter 9, Aggression Toward Humans, Elizabeth Stelow
- Patterns of pet cat behaviour at feeding occasions, John W.S. Bradshaw, Sarah E. Cook
Zobacz powiązane artykuły:
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!