Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Pies goniący swój ogon.
Takie zachowanie często może wydawać się zabawne, lecz mogą za nim kryć się spore problemy, o których chcemy Wam opowiedzieć.
Gonienie ogona może występować przy silnej inwazji pcheł z powodu świądu i dyskomfortu, jaki pies może odczuwać w okolicy nasady ogona. Inną bardzo poważną przyczyną są zaburzenia zachowania związane z silnym napięciem nerwowym i nadmiernym stresem. W takich sytuacjach zachowanie to zalicza się do kompulsji, czyli czynności nie mających żadnego celu i funkcji, a które są wewnętrznym przymusem dla psa. Pomaga im to rozładować napięcie.
Zachowania kompulsywne, jak właśnie gonienie swojego ogona czy też intensywne wylizywanie łap, obserwuje się w schroniskach u zwierząt, które bardzo źle znoszą tam swój pobyt. Czasami zdarza się, że pies goni ogon w celu skupienia uwagi swojego właściciela, np. przy powitaniu.
Jeśli widzisz takie zachowanie u swojego psa, koniecznie zwróć uwagę na jego częstotliwość i cały kontekst sytuacyjny. Gdy gonienie ogona jest częste, zwróć się o poradę do lekarza weterynarii.
Zobacz powiązane artykuły:
DLACZEGO PIES LIŻE LUB GRYZIE SWOJE ŁAPY?
WYLIZYWANIE SIERŚCI DO SKÓRY CZYLI DERMATOZA PSYCHOGENNA
JAK POZNAĆ CZY PIES MA ALERGIĘ?
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!