Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Dlaczego pies je kupę? Czym jest koprofagia, z czego wynika i jak jej zapobiegać?
Za oknem wiosna, trawa nabiera pięknej zieleni, kwitną pąki na drzewach, ptaszki pięknie ćwierkają, a pies w parku… je kupę.
To widok, z którym niejeden właściciel spotyka się podczas spaceru ze swoim czworonożnym przyjacielem.
Czym jest koprofagia?
Koprofagią nazywamy zachowanie, kiedy psy zjadają odchody własne lub innych zwierząt. Nawyk ten jest spotykany u innych gatunków nie zawsze wskazując na patologię, np. u królików stanowi on jeden z procesów trawienia. Również u psów w niektórych przypadkach jest to zachowanie fizjologiczne, np. kiedy suki poprzez usuwanie odchodów swojego potomstwa, utrzymują czystość w legowisku, lub kiedy młode zjadają kał swoich matek, aby wzbogacić florę jelitową. Jednak z koprofagią spotykamy się częściej i ma to niewiele wspólnego z fizjologią.
Dlaczego pies je kupę?
Powodów jest wiele. Pies może szukać zainteresowania swoich właścicieli, którzy reagują na to co robi, właśnie gdy jest w trakcie zjadania odchodów, pies szuka w ten sposób atencji właścicieli, ang. attention-seeking behavior. Inny zaś może uważać kał za rarytas o niebywałych walorach smakowych i wzbogacać w ten sposób swoją dietę. Jest to częsty objaw niedoborów żywieniowych, dlatego warto zwrócić uwagę, czym pies jest karmiony. Karmy bytowe są odpowiednio zbilansowane i nie powinny powodować niedoborów którychkolwiek ze składników odżywczych. Koprofagia może być również powiązana z brakiem stymulacji, mało urozmaiconym środowiskiem, co oznacza, że pies szukając rozrywki, z nudów interesuje się swoimi odchodami. co więcej młode psy mogą uczyć się tego nawyku od innych kolegów w gospodarstwie domowym. Również długotrwały głód może przyczynić się do występowania koprofagii u psów.
Najczęstsze przyczyny negatywnej koprofagii
Brak zainteresowania ze strony właściciela
Niedobory żywieniowe
Brak ciekawego zajęcia, nuda
Głód
Zachowanie nauczone poprzez naśladowanie innych osobników w stadzie
Jak zapobiegać koprofagii?
Zapobieganie wymaga w dużej mierze czynności zachowawczych. Ważne, aby właściciele sprzątali odchody swoich podopiecznych od razu po ich wypróżnieniu. Psy nie powinny zostać wolno puszczane ze smyczy w miejscu, gdzie mogą znajdować się odchody innych zwierząt i dopóki same nie oddały kału. Bardzo skuteczne są treningi z chodzeniem na smyczy oraz kontrolowanie zachowania pupila poprzez naukę komendy “zostaw to” i używanie jej zaraz po tym, gdy pies się wypróżni. Komenda “zostaw to” oraz nagroda, gdy pies odwróci się do właściciela po defekacji stanowią bardzo pomocną strategię modyfikacji zachowania. Dla psiaków mniej skorych do współpracy przydatne mogą okazać się kantar i kaganiec, jednak należy ich używać z ostrożnością, gdyż psy wciąż mogą próbować sięgać po kał, a czyszczenie zabrudzonego sprzętu potęguje frustrację.
Co więcej, przy zapobieganiu zaburzeniom behawioralnym, kluczowe jest poznanie ich przyczyny. Właściciele znają swoich podopiecznych najlepiej na świecie i zwracają uwagę na ich nieprawidłowe zachowanie. Kiedy zostanie ono zaobserwowane, należy zwrócić się do lekarza weterynarii, gdyż u podłoża koprofagii może leżeć przewlekła niewydolność trzustki, zaburzenia wchłaniania lub głód. W celu zdiagnozowania powyższych należy przeprowadzić badania kału w poszukiwaniu jaj pasożytów oraz wykonać badania biochemiczne krwi. Jeśli przyczyną koprofagii są zaburzenia behawioralne pomocna może okazać się wizyta u behawiorysty, który doradzi w jaki sposób pracować z psem, aby terapia przyniosła oczekiwany rezultat. Próba radzenia sobie samemu może często dać odwrotny efekt do zamierzonego, a ganienie psa może dodatkowo wywołać lęk i strach, powodując dalsze zaburzenia behawioralne.
Trwają badania nad preparatami, jakie można stosować na zwierzętach „uprawiających” koprofagię. Pomocne okazują się dodatki paszowe, które sprawiają, że kał ma nieatrakcyjny zapach i smak, nawet dla psa.
Uwaga:
Konsekwencjami koprofagii mogą być problemy ze strony układu pokarmowego, infekcje pasożytnicze, zakażenie chorobami zakaźnymi oraz transmisja toksyn. Chociaż koprofagia jest częstym zachowaniem u zwierząt, poważne dolegliwości nie zawsze występują. Czynnikiem powodującym zainteresowanie właścicieli obecnym problemem, jest ich bliska relacja ze zwierzakiem oraz zniesmaczenie towarzyszące zabawie z pupilem. W końcu nikt nie chce dostać buziaka od swojego psiaka, po jego bliskim spotkaniu z kupą.
Bibliografia:
Bowen J. Miscellaneous behavior problems. In: Horowitz D, Mills DS, Heath S,
eds. BSAVA Manual of Canine and Feline Behavioural Medicine. Gloucester,
England: British Small Animal Veterinary Association; 2002:123-124.
Baan M, Kidder AC, Johnson SE, Sherding RG. Rhinoscopic diagnosis of Eucoleus
boehmi infection in a dog. JAAHA. 2011;47(1):60-63.
Shadwick SR, Ridgeway MD, Kubier A. yrotoxicosis in a dog induced by the
consumption of feces from a levothyroxine-supplemented housemate. Can Vet J.
2013;54(10):987-989.
Comparison of two treatments for preventing dogs eating their own faeces. Wells DL. VET REC 153:51-53, 2003.
Zobacz powiązane artykuły:
JAKIE SMAKI CZUJĄ PSY I KOTY. ROLA JĘZYKA W ICH ŻYCIU
DLACZEGO PIES JEŹDZI TYŁKIEM PO PODŁODZE?
TABLETKI NA ROBAKI DLA PSA
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!
Produkty
Sonotix - normalizujący i przywracający równowagę preparat do czyszczenia uszu dla psów
Karma uzupełniająca do stosowania przy nadmiernym wypadaniu włosów, łamliwej, matowej i suchej sierści.