Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Czy wiecie czym jest felinoterapia?
Felinoterapia, inaczej koto-terapia to jedna z form animaloterapii, w której kot stanowi pomost między terapeutą, a osobą potrzebującą. Felionoterapia jest formą terapii kontaktowej, opierającą się na założeniu, że kontakt ze zwierzęciem przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Jest to terapia, która przełamuje wszelkiego rodzaju ograniczenia, ułatwia komunikację, rozwija zdolność okazywania uczuć i emocji, zmniejsza poczucie samotności.
Na czym polega felinoterapia?
Felinoterapia, w zależności od pacjenta może wyglądać różnie. Jednak głownie jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu tylko kota na kolanach. Już sama jego obserwacja, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie. Wszędobylski kot doskonalne wpływa nawet na największych milczków i odludków, niejednokrotnie ułatwia asymilację nowemu członkowi społeczności.
Dla kogo jest felinoterapia?
Polecana może być w właściwie wszystkim osobom: samotnym, starszym, niepełnosprawnym oraz chorym (zarówno fizycznie, jak i psychicznie), a także dorosłym i dzieciom. Koty mogą pomagać podopiecznym domów dziecka, placówek opieki społecznej oraz domów seniorów i pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali czy hospicjów. Doskonale sprawdzają się również w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym.
Badając dobroczynne działanie felinoterapii, dowiedziono, że kontakt człowieka z kotem zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w organizmie ludzkim (zmniejsza ciśnienie krwi, zwalnia rytm serca, obniża poziom trójglicerydów i cholesterol). Felinoterapia działa pobudzająco na działanie układu odpornościowego, łagodzi bóle głowy i stawów.
Pozytywna i wartościowa relacja z pupilem jest możliwa tylko wtedy gdy z miłością idzie w parze okazywany szacunek i zrozumienie potrzeb zwierzęcia. Możemy bezgranicznie kochać naszego pupila, ale nie potrafiąc sprostać jego potrzebom nieświadomie go unieszczęśliwimy. Relacja zbudowana na szacunku, miłości i zrozumieniu potrzeb pupila może wnieść w nasze życie wiele korzyści. Dobrze wiemy, że obecność pupila potrafi w naszym organizmie wywołać endorfiny, przecież czujemy się szczęśliwsi, ale to nie wszystko!
Chyba nie macie wątpliwości, że koty są skutecznymi terapeutami! Nic tak nie uspokaja, jak kocie pomrukiwanie. Częstotliwość mruczenia (27-44 Hz) korzystnie wpływa na układ nerwowy, poprawia krążenie mózgowe oraz stabilizuje tętno.
Jedną z organizacji zajmujących się felinoterapią jest Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom https://zwierzetaludziom.pl/.
Zobacz powiązane artykuły:
PO CZYM POZNAĆ ŻE KOT SIĘ STARZEJE?
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!
Produkty
Sonotix - normalizujący i przywracający równowagę preparat do czyszczenia uszu dla psów
Karma uzupełniająca do stosowania przy nadmiernym wypadaniu włosów, łamliwej, matowej i suchej sierści.