Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Czy Twój pupil właśnie miał operację? Normalne jest jeśli w tym czasie będzie zachowywał się ciszej. Twoja miłość i troska pomoże mu szybciej poczuć się lepiej. Martwisz się czy robisz to właściwie? Oto kilka wskazówek!
Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz następujące objawy:
- Zdrowie pupila nagle się pogorszyło
- Zwierzak nie reaguje na Twoją obecność i/lub jest apatyczny
- Jego oddech odbiega od normy lub ma uporczywy kaszel
- Wymiotuje, ma biegunkę i brak apetytu dłużej niż dzień
- Pojawił się obrzęk (np. pod bandażem)
- Bandaż jest nadmiernie mokry lub skóra wokół zmieniła kolor
- Zwierzak częściej sika, zanieczyszcza kuwetę lub siebie
- Odczuwa ból podczas załatwiania się
- Pije więcej niż zazwyczaj
BÓL A ZABIEGI CHIRURGICZNE
Zabiegi chirurgiczne, nawet te uważane za proste i „rutynowe”, sprawiają psom ból. Sterylizacje, kastracje lub mastektomia to przykłady zabiegów chirurgicznych powodujących ból.
Ogólna zasada brzmi: im więcej uszkodzonej tkanki, tym więcej bólu. Ból pooperacyjny jest bólem ostrym, którego intensywność zależy od obszaru poddanego interwencji lekarza. Bardzo silny ból powodują zabiegi wykonywane w okolicy głowy, oczu i klatki piersiowej, silny ból towarzyszy operacjom w obrębie jamy brzusznej oraz dużych stawów, najmniej bolesna jest skóra.
Operacje w jamie brzusznej generalnie wywołują większy ból niż zabiegi dotyczące powierzchniowych tkanek miękkich (są to miękkie części ciała, czyli wszystkie tkanki za wyjątkiem kości, zębów, pazurów, sierści i chrząstki). Także zabiegi ortopedyczne u psów mogą powodować silny i długotrwały ból. Należy pamiętać, że każda kolejna operacja obejmująca tę sama okolicę ciała może być bardziej bolesna niż pierwszy zabieg. Lekarz weterynarii powinien dobierać właściwą technikę operacji tak, aby uszkodzenia tkanek było minimalne, co pomoże złagodzić ból.
JAK PODAWAĆ LEKARSTWA?
Nie wszystkie zwierzęta w taki sam sposób tolerują podawanie tabletek. Jeśli jest to kłopotliwe porozmawiaj ze swoim lekarzem, który pomoże znaleźć rozwiązanie. Bardzo ważna jest odpowiednia dawka i długość terapii!
MÓJ ZIERZAK MA ZAŁOŻONY GIPS LUB BANDAŻ, JAK POWINIENEM SIE NIM OPIEKOWAĆ?
Po wypadku lub operacji, lekarz może podjąć decyzję o założeniu elastycznego bandaża, szyny lub gipsu. Jeśli Twój pupil ma bandaż, dopilnuj aby był on czysty i suchy. Ważne aby chronić go przed deszczem, kałużami i błotem podczas spacerów. Zwróć szczególną uwagę na szczeniaka lub kociaka, które lubią być bardzo aktywne, i nie zwracają uwagi na szyny czy gips podczas zabawy. Absolutnie konieczne jest aby przebywały w kojcu lub transporterze tak aby były zmuszone do leżenia i odpoczywania. Nie lubimy ograniczać naszych ukochanych zwierząt ale czasem jest to niezbędne dla ich zdrowia.
JAKIE JEDZENIE POWINIENEM PODAWAĆ?
Zapytaj lekarza weterynarii co Twój pupil powinien jeść. Jeśli wystąpiła znacząca utrata wagi lub osłabienie, może okazać się niezbędne podawanie specjalnych suplementów, np. pasty Calo-Pet.
Zobacz powiązane artykuły:
JAK PRZYGOTOWAĆ PUPILA DO WIZYTY U LEKARZA WETERYNARII
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!
Produkty
Smaczne kąski do wspomagania metabolizmu stawów w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów.
Inteligentna ochrona, dla psów cierpiących na zwyrodnienie stawów.
Sonotix - normalizujący i przywracający równowagę preparat do czyszczenia uszu dla psów