Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Pobranie moczu od kota lub psa wiąże się z nielada wyzwaniem dla właściciela. Jak sobie z min poradzić? Oto kilka Tricków, które mogą Wam w tym pomóc.
Jak pobrać mocz od kota?
Sposób 1.
Pozostaw kota na noc w zamkniętym pomieszczeniu wraz z pustą, oczyszczoną kuwetą. Jest duża szansa, że rano zastaniesz mocz w kuwecie. Wtedy wystarczy zebrać ten mocz z kuwety do pojemniczka z apteki np. za pomocą strzykawki.
Sposób 2.
Niechłonny żwirek jest również dużym ułatwieniem. Można go nabyć w sklepach lub w gabinetach weterynaryjnych. Taki żwirek wystarczy wsypać go do kuwety i po pewnym czasie zebrać mocz z dna za pomocą strzykawki.
Sposób 3.
Wzięcie kota z zaskoczenia - kiedy czworonóg przykucnie w charakterystyczny sposób, zdecydowanym ruchem podstawmy pojemniczek, większość kotów nie jest w stanie przerwać siusiania, szansa powodzenia tego zabiegu jest więc całkiem spora,
Sposób 4.
Skorzystać z pomocy lekarza weterynarii, który może wykonać punkcję pęcherza, lub cewnikowanie. W pewnych przypadkach jest to jedyne rozwiązanie.
Jak pobrać mocz psa?
Pobranie psiej próbki moczu jest zdecydowanie prostsze niż u kota.
Wystraczy na wspólny spacer zabrać specjalny pojemniczek (kupisz w aptece lub u lekarza weterynarii) oraz przemiot do "łapania moczu", na przykład łyżkę wazową. Możesz także wykorzystać przeciętą wzdłuż plastkową butelkę, która bez nakrętki z powodzeniem spełni rolę lejka. Przed użyciem któregokolwiek z przedmiotów dokładnie je umyj i wysusz.
Jakie badania diagnostyczne wykonuje się w celu rozpoznania choroby układu moczowego?
Zasadniczym i najbardziej zauważanym objawem problemów z układem moczowym u zwierząt są zaburzenia w oddawaniu moczu.
Standardem jest badanie moczu, które jest stosunkowo tanim badaniem diagnostycznym i niezwykle przydatnym. Dlaczego? Ponieważ to właśnie badaniem moczu możemy wcześniej niż z krwi wykryć problemy z zagęszczaniem przez nerki. Minimalna ilość moczu do próbki to 5-6 ml, najlepszy do badania jest mocz poranny. Próbka do badania powinna trafić w ciągu 2h od pobrania, jeśli nie ma takiej opcji to można przechowywać ją w lodówce do 6 godzin.
Co więcej, mocz możemy zebrać w warunkach domowych. Jak? W tym temacie postaramy się pomóc.
Badanie krwi, w którym ocenia się poziom mocznika i kreatyniny pozwalają na ocenę funkcji nerek. Niezwykle przydatne jest także badanie USG, które pozwala na zobrazowanie przęcherza moczowego i nerek np. wykrycie złogów, kamieni. Czasami wykonuje się także RTG z kontrastem lub bez, które pomaga w stwierdzeniu bądź wykluczeniu obecności kamieni, ocenie stanu moczowodów i pęcherza moczowego.
Zobacz powiązane artykuły:
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!
Produkty
Sonotix - normalizujący i przywracający równowagę preparat do czyszczenia uszu dla psów
Karma uzupełniająca do stosowania przy nadmiernym wypadaniu włosów, łamliwej, matowej i suchej sierści.