Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Wiecie jak rozpoznać, że Wasz pupil jest zestresowany?
To bardzo ważna umiejętność, której warto się nauczyć aby rozpoznawać stresujące dla psa sytuacje i pomóc mu je przetrwać. Zrelaksowanego psa łatwo rozpoznać po sylwetce ciała - mięśnie są rozluźnione, ogon i uszy układają się naturalnie dla danej rasy. Baczni obserwatorzy dostrzega nawet uśmiech psa!
Jak rozpoznać, że Twój pies czuje się niekomfortowo lub przeżywa stres?
Zacznijmy od psiego pyska.
Załóżmy, że znajdujemy się w poczekalni u lekarza weterynarii. Ziewanie, oblizywanie lub dyszenie są jednymi, z częstszych objawów stresu u psa.
Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest psi wzrok.
Gdy pies czuje się niekomfortowo, możemy dostrzec odwracanie głowy i unikanie kontaktu wzrokowego. Pamiętajmy, psy nie lubią intensywnego wpatrywania się zarówno przez ludzi jak i inne psy. Czują się wtedy zagrożone i mogą przejawiać agresję.
Negatywny stan emocjonalny psa, rzadko dostrzegany przez większość właścicieli to tzw. „wielorybie oko” - kiedy białkówka psiego oka jest widoczna. Powstaje wtedy gdy głowa psa jest skierowana w inną stronę niż psi wzrok.
Przyjrzyjmy się teraz psim uszom.
Większość właścicieli psów wykazuje pewien poziom ignorancji w tym temacie, tymczasem psie uszy to prawdziwy nośnik informacji. - Spokojny, zrelaksowany pies będzie utrzymywał uszy w naturalnej pozycji, zgodnie ze swoją rasą. Co chce Ci przekazać?: “Wszystko w porządku”, “Jestem bezpieczny i zadowolony”
Uszy ułożone płasko lub wystające po bokach głowy mogą być ważnym komunikatem: “Odczuwam lekki stres”, “Czuję się niepewnie w tym otoczeniu”.
Wysoko postawione uszy, świadczą o dużym zainteresowaniu lub są efektem zaskoczenia: ”O co w tym wszystkim chodzi?”, “Można trochę jaśniej?” “Muszę być czujny”
Uszy psa, które są uniesione do góry i skierowane do przodu mogą oznaczać gotowość do ataku: “Uważaj”, “Za chwilę może być nieprzyjemnie”
Z kolei uszy lekko ściągnięte do tyłu oznaczają przyjacielski nastrój i mogą oznaczać zaproszenie do zabawy.
Psi ogon - kolejny ważny element do rozpoznawania psich emocji i nastroju.
Szybkie machanie ogonem - ruch podobny do działania wycieraczek w deszczowy dzień - jest charakterystyczny dla szczęśliwego i uradowanego psa.
Powolne machanie świadczy o braku pewności siebie i ostrożności.
Sztywny i drgający ogon może być zwiastunem złości, agresji.
Pies, który ma podkulony ogon chce powiedzieć, że się boi i przeżywa silny stres.
Oczywiście zawsze należy zwracać uwagę na zachowanie całego ciała i kontekst sytuacyjny. Szczególnie jeśli mamy egzemplarz "bezogoniasty" .
Czy potraficie teraz rozpoznać emocje psów znajdujacych się na załączonych zdjęciach?
Zobacz powiązane artykuły:
SMUTEK CZY DEPRESJA - JAK SOBIE PORADZIĆ Z OBNIŻONYM NASTROJEM PUPILA?
PRAWDY I MITY NA TEMAT LĘKU SEPARACYJNEGO
JAK NAUCZYĆ PSA ZOSTAWAĆ SAMEMU W DOMU?
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!