Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Środowisko bytowania kota ma bezwzględny wpływ na jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Spełnienie tych potrzeb jest NIEZBĘDNE dla utrzymania optymalnego dobrostanu kota.
1. KRYJÓWKI I MIEJSCE ODPOCZYNKU w myśl zasady „koty lubią widzieć, a nie być widzianym”
Miejsce schronienia jest ściśle związane z potrzebą bezpieczeństwa. Ma ono dać kotu poczucie bycia niewidocznym, a jednocześnie kontrolę wzrokową nad otoczeniem, najlepsze są te położone wyżej i osłonięte. W właśnie w kryjówkach koty ładują swoje akumulatory i relaksują się.
Ważne są również miejsca odpoczynku, ponieważ sen zajmuje sporą część kociej doby – prawie 80%! Zapewnij swojemu mruczkowi kilka takich miejsc.
2. ZASOBY – pokarm, woda, kuwety, drapaki
Kocie małe co nieco
Koty to urodzeni myśliwi, dlatego potrzebują diety bogatej w białko zwierzęce. Wolą posiłki podawane często w małych porcjach. Interaktywne zabawki do karmienia imitują naturalne
zachowania kota związane ze zdobywaniem pożywienia. Suchą karmę możesz ukryć w zakamarkach, pobudzi to kota do eksplorowania. Koty jedzą i piją w osobnych miejscach, dlatego woda
i pokarm powinny być w rożnych lokalizacjach, najlepiej na ścieżce między miejscem jedzenia a odpoczynku. Pamiętaj, aby miski umieścić z dala od kuwet w spokojnym miejscu, nie narażonym na ciągły ruch. Niektóre koty lubią pić wodę z cieknącego kranu lub specjalnej fontanny.
Skubanie trawy jest normalne u dzikich kotów, pomaga w oczyszczeniu przewodu pokarmowego z połykanych włosów podczas pielęgnacji. Kotom, które nie wychodzą z mieszkań warto posiać trawę lub owies w doniczkę.
Kocia toaleta - 5 faktów o kocie kuwecie
LICZBA: podstawowa zasada mówi, że liczba kuwet jest równa liczba kotów + 1, w domu gdzie jest jeden kot powinny być 2 kuwety
LOKALIZACJA: powinny być łatwo dostępne, ale w miejscu wolnym od czynników rozpraszających (np. nie obok pralki!) i oddalone od miejsc karmienia i odpoczynku. Każda kuweta powinna stać w innymi miejscu. 2 kuwety obok siebie liczą się jako!
ŻWIREK: najlepszy jest drobnoziarnisty i miękki, pozbawiony zapachu, odpowiednio głęboki – min. 5 cm, pozwala to kotu wykonać całą sekwencje ruchów, która towarzyszy załatwianiu się
WIELKOŚĆ: kot powinien mieć możliwość obrócić się w kuwecie, odpowiednia wielkość to 1,5 długości kota (najlepiej 2)
CZYSTOŚĆ: temat oczywisty, częstotliwość różni się dla poszczególnych kotów, są takie koty, dla których kuweta po jednokrotnym użyciu jest już brudna.
Jeśli kot brudzi wokół kuwety, może to oznaczać, że kot ma problem z jej warunkami – czystość? podłoże? wielkość?
Drapaki
Służy ostrzeniu pazurów i rozciąganiu mięśni oraz znakowaniu wizualnemu i zapachowemu stref odpoczynku i snu. Podstawą jest umieszczenie DOBRYCH drapaków we WŁAŚCIWYCH miejscach. Dobre drapaki to przede wszystkim stabilne z robione z odpowiedniego materiału jak sznurek sizalowy, drewno czy karton. Ulokowane mogą być w pionie lub w poziomie (w zależności od upodobań kota). Właściwe miejsce to widoczne, a nie w kącie! Blisko stref odpoczynku.
3. REALIZACJA INSTYKNTU ŁOWIECKIEGO – czas na zabawę
Prezentowanie zachowań łowieckich jest ważne dla utrzymania kociego dobrostanu. Koty niewychodzące realizują tę potrzebę przez zabawę. Złapanie zabawek - ofiary jest niezbędne dla kota, stąd zabawy laserem nie są polecane! Codzienne wykonywanie całej sekwencji ruchowej związanej z polowaniem – wpatrywanie się, podkradanie i łapanie, pazurami i zębami, jest niezbędne dla zdrowia psychicznego kota.
Ważne! Polowanie nie powinno być bieganiem za zabawką... Doskonale sprawdzą się kocie wędki. Jeśli bawisz się laserem to sesję zakończ podaniem smakołyka. Wyeliminuje to frustrację, gdy pogoń za światełkiem nie skutkuje złapaniem ofiary.
Koty lubią się wspinać, co warto uwzględnić w organizowaniu przestrzeni życiowej kota.
Baw się regularnie ze swoim kotem! To bardzo pogłębi Waszą przyjaźń. Unikaj zachęcania kota do zabawy rękoma czy stopami, żeby nie narazić się na zranienia!
4. KONTAKT Z CZŁOWIEKIEM – czas na pieszczoty
Powinna być pozytywna, spójna i przewidywalna w formie i intensywności dostosowanej do temperamentu kota – zazwyczaj częste i krótkie, sam decyduje o nim decyduje.
5. INFORMACJA ZAPACHOWA – szanuj kocie zmysły
Należy respektować kocią komunikację chemiczną i węchową (różne formy znakowania w otoczeniu). Unikaj stosowania silnych środków czyszczących jak i mocno perfumowanych odświeżaczy!
Efekty wypełnienia wszystkich 5 potrzeb gatunkowych mogą być wzmocnione zastosowaniem kolejnego rozwiązania WellZone – produktami ZenSylk. Feromony policzkowe w postaci preparatu ZenSylk dostarczają sygnałów chemicznych o przyjaznym otoczeniu, pozytywnie i kojąco wpływają na nastrój, emocje oraz zachowania.
Zobacz powiązane artykuły:
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!