Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Zostawiasz kota samego w domu? Koty z natury są samotnikami, ale bez swojego opiekuna mogą stać się ponure! Dzięki paru wskazówkom Twój domowy tygrys będzie się o wiele mniej nudził i pozostawienie go samego w domu będzie dla niego o wiele przyjemniejsze!
Kot swobodnie opuszcza mieszkanie/dom?
Podczas nieobecności pozostaw swobodny dostęp do kocich drzwiczek, aby mógł bez przeszkód wchodzić i wychodzić.
Boisz się , że Twojemu wędrowcowi coś się stanie, gdy Ciebie nie ma? Alternatywą może być zapewnienie mu przestronnej powierzchni do chodzenia w domu. Kilka nietrujących roślin, drapaki i kryjówki dla kotów, po których Twój kot może się dowolnie wspinać oraz dobrze nasłonecznione miejsce do leżenia, staną się prawdziwym rajem dla każdego czworonożnego Mruczka.
Także obserwacje z balkonu mogą okazać się wyjątkowo interesujące! Pamiętaj o zabezpieczeniu siatką okien lub balkonu, aby kot nie wypadł na zewnątrz.
Kot pozostaje w domu?
Pomogą interaktywne zabawki zapobiegające nudzie typu „kule smakule”, maskotki - myszki lub karton, w którym zrobisz parę otworków (koty uwielbiają kartony), które zainspirują koty do działania. Nie dawaj swojemu czworonogowi gumek do włosów lub torebek plastikowych, bo mogą stanowić zagrożenie dla jego życia. Także rośliny trujące należy trzymać z dala i uważać, aby ich nie skubał
Postaraj się o wystarczającą ilość miejsca i dostępność do innych pomieszczeń. W domu, w którym Twój pupil może swobodnie poruszać się, na pewno aktywnie i miło spędzi czas. Zorganizuj dla niego drapaki i kryjówki, półki na ścianie, aby mógł się dowolnie po nich wspinać. Koty to uwielbiają!
Zapewnij kotu dostęp do parapetu. Świat za oknem może również wydawać się dla niego interesujący, jeżeli coś się w nim dzieje: karmniki lub drzewa, na których siedzą ptaki.
Pamiętaj aby wychodząc nie zostawiać uchylonych pionowo okien, kot może chcieć się przez nie wydostać, grozi to zaklinowaniem zwierzaka a nawet zmiażdżeniem żeber. Przy standardowym uchyleniu nawet jeżeli kot będzie chciał przejść nic mu się nie stanie. Natomiast przy uchyleniu w pionie grawitacja i miotanie się dociska zwierzaka coraz bardziej w ten malutki trójkąt. Lepiej zamontować specjalne ograniczniki, które zmniejsza szparę uchylonego okna na tyle by nie zagrażała zwierzakowi.
Kolejny kot w domu
Jeżeli zdecydujesz się na adopcję kolejnego kota, zachowaj ostrożność, gdyż jest to zmiana stresująca dla obu zwierząt. Kot rezydent może zacząć przejawiać problemy z zachowaniem. Okres adaptacyjny jest bardzo ważny . W pierwszej kolejności kot nowicjusz powinien zaaklimatyzować się w nowym miejscu, a potem może nastąpić przedstawienie go kotu rezydentowi i reszcie otoczenia. Dla zachowania bezpieczeństwa, umieść nowego kota w kontenerku lub klateczce i pozwól rezydentowi obejrzeć i obwąchać nowego towarzysza. Obserwuj, czy nie wystąpią objawy nadmiernego zdenerwowania lub agresji. Jeśli tak, lepiej przerwać taką sytuację i spróbować ponownie, kiedy zwierzęta będą spokojniejsze.
Okres adaptacji kota można wesprzeć preparatem Zylkene®, zawierającym w swoim składzie naturalne biopeptydy mleka, które stwarzają uczucie relaksu i odprężenia.
Masz odczucie, że Mruczek inaczej zachowuje się niż dotychczas? Umów się na wizytę u lekarza weterynarii lub poproś o radę behawiorystę zwierzęcego.
Zobacz powiązane artykuły:
O CZYM ŚWIADCZY ZACHOWANIE TWOJEGO KOTA
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!