Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Czy wiecie jak wygląda praca wolontariuszy w schronisku?
Organizacja pracy wolontariuszy zależy od specyfiki schroniska, jego wielkości i warunków. W dużych schroniskach takich jak warszawskie „Schronisko na Paluchu” wolontariusze podzieleni są na grupy, a każda z grup posiada lidera. Każdy z wolontariuszy ma kilka psów, którymi się opiekuje.
Do zadań wolontariusza należy zapewnienie spacerów swoim podopiecznym minimum 3 razy w tygodniu. Jak również zaprzyjaźnienie się ze zwierzakiem i poznanie go na tyle aby móc określić jaki dom będzie dla niego najlepszy – czy lepszy dom w mieście czy w spokojnej okolicy, czy psiak toleruje inne zwierzęta i jak reaguje na dzieci. Ważną rolą wolontariusza jest nauka. Powinien on nauczyć psiaka umiejętności, które w przyszłości mu się przydadzą. Do takich umiejętności należy np. jazda autobusem, samochodem, wchodzenie po schodach czy kontakty z innymi psami.
Wolontariusze uczestniczą w wydarzeniach publicznych w których uczestnikiem jest schronisko, angażują się w zbiórki pieniędzy, żywności czy kocy. W niektórych schroniskach cyklicznie odbywają się spotkania członków.
Oprócz zadań związanych z relacjami z pupilami, wolontariusz odpowiedzialny jest również za sprzątanie pomieszczeń w których przebywają jego podopieczni oraz karmienie i podawanie wody. Bardzo często do zakresu zadań dochodzi również pielęgnacja zwierzaków, czyli mycie i czesanie.
Wolontariusze zajmują się także promocją swoich zwierzaków, aby zachęcić potencjalnych opiekunów do adopcji. Promocje polegają nie tylko na uczestniczeniu w wydarzeniach publicznych ale również są to sesje fotograficzne czy aktywność na portalach społecznościowych.
Wolontariusze uczestniczą w procesie adopcji, wyjeżdżają na wizyty przedadopcyjne. Szczególną uwagę poświęcają psom, które mają zostać adoptowane do domu z kotem. Uważna obserwacja psiaka podczas takich wizyt pozwoli na określenie czy będzie on się „dogadywał” w przyszłości z kotem rezydentem.
Na wolontariuszach spoczywa szczególna odpowiedzialność polegająca nie tylko na dawaniu bezdomnym zwierzakom swojego czasu i miłości ale także na nauce socjalizacji i finalnie odpowiednim doborze psa do potrzeb i możliwości przyszłego opiekuna.
Do artykułu wykorzystano informacje zawarte w wywiadzie z lekarzem weterynarii i zoopsychologiem Jolantą Łapińską. Wywiad do obejrzenia na naszej stronie w zakładce „Filmy”
Zobacz powiązane artykuły:
KIM JEST BEHAWIORYSTA I NA CZYM POLEGA JEGO PRACA
PRACA BEHAWIORYSTY W SCHRONISKU NA PALUCHU
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!