Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Koty od wieków fascynują ludzi ze względu na swoją tajemniczość, nocny tryb życia – dziwne, a czasem trudne do wytłumaczenia zwyczaje. Wiele z tych zachowań my ludzie tłumaczymy na nasz ludzki sposób co może zaburzać komunikację z tymi fascynującymi zwierzętami. Przedstawiamy Wam kocie tłumaczenie różnych zachowań.
1. Przebywanie w kartonach, siadanie na nich i obserwowanie otoczenia z góry.
Kot domowy jest dumnym potomkiem drapieżników. Chce mieć kontrolę nad otoczeniem, a jednocześnie kryjówkę z której mógłby obserwować swój rewir polowania a także wypoczywać po udanych łowach. Pamiętajmy, że polowanie to nie tylko sam akt schwytania zdobyczy ale czujne i pełne napięcia długie chwile obserwacji i wyczekiwania na właściwą chwilę do ataku.
W naturze koty muszą również ukrywać się przed drapieżnikami. Odpowiednie schronienie to podstawa kociego poczucia bezpieczeństwa!
Dodatkowo karton ma dla kotów miłą teksturę, dająca kotu, szczególnie przy drapaniu, wiele ciekawych doznań czuciowych.
Jakże więc zmęczony jest nasz pupil po całym dniu cierpliwego obserwowania otoczenia w ulubionym pudle!
2. Ocieranie pyszczkiem, ogonem, pokazywanie brzucha i odkrywanie szyi.
To zachowania mające na celu wytworzenie i podtrzymanie pozytywnych, przyjacielskich więzi i zaufania. Koty posiadają gruczoły policzkowe które wytwarzają feromony policzkowe. Substancje te rozprowadzane na przyjaciela wzmacniają więź, uspokajają i mówią – jest w porządku, możesz mi zaufać. Jest to jeden ze sposobów komunikacji – pamiętajmy, że koty to cisi, nocni łowcy. W naturze oszczędnie używają głosu – stąd takie zachowanie jest w pełni wytłumaczalne. Podobną rolę pełni ocieranie. Kiedy jednak kot po chwili ocierania ucieka, jest to sygnał i zachęta do zabawy, zmiany miejsca a czasem kot chce nam coś gdzieś pokazać. Pokazywanie brzucha zwłaszcza u kotek i szyi u kocurów to sygnał bezwarunkowego zaufania i zachęty do zabawy.
3. Gryzienie i inne „ostre” zabawy.
Czasami jesteśmy zaskoczeni jak rozkręca się w zabawie nasz pupil. Ważne jest wtedy postawienie granicy w sposób stanowczy ale nie brutalny. To samo robi kotka wobec swoich kociąt. Świat drapieżników oparty jest na hierarchii i podległości.
4. Szalone, nagłe pogonie.
Twój kochany kociak nagle, bez powodu puszcza się w nagłą, zwariowana pogoń po ogrodzie czy pokoju? Super! Oznacza to, że czuje się u Ciebie dobrze. Koty, podobnie jak dzieci, wyrażają często swoją radość z życia poprzez niepohamowaną aktywność fizyczną. Zdrowy kot to aktywny fizycznie kot penetrujący okolicę.
5. Zastyganie w czasie zabawy.
Kot w trakcie zabawy z wędką czy poduszką wydaje się być maksymalnie skoncentrowany i czai się? Oznacza to, że czuje się pewnie. Szczęśliwy kot chętnie bawi się z człowiekiem, generalnie na zabawę poświęca sporą część dnia. Dla kota to najwyższa forma spełnienia jego naturalnych potrzeb łowieckich.
6. Błogie mruczenie.
Mruczenie kota może mieć wiele przyczyn. Z reguły najczęściej ma ono znaczenie naturalnie pozytywne. Miej jednak na uwadze, że może oznaczać także ból lub strach. Jako oddany właściciel z pewnością będziesz potrafił stwierdzić na podstawie innych czynników, czy mruczenie kota spowodowane jest dobrym samopoczuciem czy ma jakąś negatywną przyczynę.
7. Unoszenie ogona w górę, mycie się na środku pokoju.
Twój czworonożny przyjaciel trzyma ogon uniesiony wysoko, a jego koniuszek jest ewentualnie nieco zgięty? Jeśli kot wita Cię w ten sposób, być może jeszcze łasząc się do Twoich nóg, z pewnością jest zadowolony z faktu, że Cię widzi. Dodatkowo to oznaka zdrowia.
Jeżeli zaś Twój pupil z chęcią myje się ostentacyjnie na środku pokoju, świadczy to o jego dobrym zdrowiu i pewności. Patrzcie jaki jestem zdrowy i piękny – podziwiajcie mnie!
8. Obserwowanie przez szybę ptaków i wydawanie dziwnych dźwięków.
Dusza myśliwego daje zew! Kot nawet obserwując ptaki – swój naturalny łup - realizuje się jako myśliwy. Nie zakazujmy tego zwyczaju, po całym dniu takiego wysiłku z pewnością będą mu się śniły wspaniałe kocie trofea.
9. Udeptywanie podłoża lub naszego ciała.
To pozostałość okresu wczesnej młodości. W taki sposób zdrowe, pewne siebie kocięta pobudzały matkę do wydzielania mleka. Właśnie udeptując jej brzuch. Nie zdziwmy się więc jeśli ulubieniec nas udeptuje – to najwyższy stopień zaufania.
10. Kładzenie się na laptopie.
Dlaczego ? – bo jest często ciepły, a każdy kot to piecuch. Czasem jest to forma zwrócenia uwagi – skończ z tym klikaniem – pomiziaj mnie !!! Koty fascynuje również ograniczony kształt elementu na którym się kładą, dlatego daje się czasem zauważyć, że kot chętnie kładzie O czym świadczy zachowanie Twojego kota się na przykład kartce papieru, pomimo że dookoła jest sporo wolnej przestrzeni :)
Zobacz powiązane artykuły
OD CZEGO ZALEŻY KOLOR OCZU U KOTA?
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!