Przejdź do treści

Pierwsza pomoc dla psa, którego czeka wyprawa samochodem

Powrót

Jesteś tutaj

Rozgość się u nas

Czy poniższa sentancja brzmi dla Ciebie znajomo?

 

"Witam. Jestem właścicielką 3 letniej suczki rasy golden retriever. Nasze wspólne życie układa się nienajgorzej J za wyjątkiem podróży samochodem. W aucie Beka trzęsie się i ślini. Tak się denerwuje, że nie może sobie znaleźć miejsca i łazi po całym tylnym siedzeniu. Bardzo proszę o pomoc, bo bardzo mi jej żal."

Kasia z Opola

 

Takie historie nie są rzadkością. Ich bohaterami są najczęściej szczenięta i zwierzęta poniżej drugiego roku życia. Psy bez względu na płeć, przynależność rasową czy wielkość mogą obawiać się jazdy samochodem. Opiekunowie czworonogów nie powinni tego bagatelizować ani tracić nadziei na przyjemność ze wspólnych podróży. W większości przypadków można pomóc psu pokonać jego lęki.

 

Od czego należy zacząć, czyli poszukiwanie przyczyny problemu

Pomocna może być wizyta u lekarza weterynarii, który wykluczy zaburzenia stanu zdrowia zwierzęcia, mogące leżeć u podstaw lub przyczyniać się do lęku przed jazdą samochodem. Warto wziąć pod uwagę to, że bóle mięśni i stawów mogą wywoływać u psa niechęć do wskakiwania do pojazdów a bolesne choroby przyzębia i zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego mogą potęgować dyskomfort odczuwany podczas podróży.

Istotne jest stwierdzenie czy pies reaguje lękiem i/lub pobudzeniem także w innych sytuacjach. Jeśli tak, to w pracy z czworonogiem proponuję skorzystać z pomocy behawiorysty zwierząt. Określi on przyczyny i naturę problemowych zachowań pupila a także opracuje plan terapii uwzględniający ich szerszy kontekst.

Obawa przed jazdą samochodem bywa często jedynym lub najbardziej kłopotliwym zaburzeniem lękowym u psa. Może być spowodowana jednym lub kilkoma tzw. wyzwalaczami strachu np. celem podróży, dźwiękami, obrazami za oknem, drganiami czy ruchem pojazdu.

Jazda samochodem może być przyczyną odczuwania przez psa dyskomfortu fizycznego. Zapach benzyny, spalin, ruch pojazdu mogą powodować nudności i odruchy wymiotne. Objawy te najczęściej są spowodowane chorobą lokomocyjną (kinetozą). Zaburzenie to wywołuje nadmierne pobudzenie błędnika - narządu znajdującego się w uchu wewnętrznym i odpowiedzialnego m.in. za zmysł równowagi. To właśnie błędnik odbiera informacje o położeniu, o tym czy zwierzę jest w ruchu czy w stanie spoczynku i przesyła je do mózgu. Gdy pies jedzie w samochodzie to błędnik wysyła do mózgu sygnał, że ciało pozostaje w miejscu a oczy w tym samym czasie wysyłają do mózgu informację, że się porusza. Jeśli organizm nie jest w stanie powiązać sygnałów pochodzących z różnych zmysłów powstaje chaos informacyjny. To uruchamia mechanizmy obronne i wywołuje w organizmie objawy typowe dla choroby lokomocyjnej.

Pomocne może tu być zastosowanie leków dostępnych w gabinetach weterynaryjnych przeznaczonych dla psów cierpiących z powodu kinetozy.

Niektóre czworonogi lepiej się czują, gdy są przegłodzone przynajmniej kilka godzin przed podróżą inne, gdy mają niewielką ilość pokarmu w żołądku.

Zdarza się, że pies wymiotuje tylko w jednym, konkretnym pojeździe. Zwykle ma na to wpływ styl jazdy kierowcy i/lub atmosfera panująca w samochodzie np. hałas.

Jednym z rzadko opisywanych czynników mogących wywoływać dyskomfort fizyczny w aucie jest elektryzująca się psia sierść. Niektóre czworonogi odczuwają podczas jazdy statyczne wyładowania elektryczne, co nie jest dla nich przyjemne. Problem pomaga rozwiązać zamocowanie w pojeździe antystatycznego paska lub przetarcie czworonoga i wnętrza samochodu zwykłą szmatką zwilżoną wodą lub specjalną antystatyczną do odzieży.

  

Czy da się zmienić psa w idealnego pasażera?

Tak, w większości przypadków jest to możliwe. W dużej mierze zależy to od opiekunów czworonoga. Nierzadko, zupełnie niechcący, przyczyniają się oni do tego, że pies wiąże podróż autem z punktami docelowymi, takimi jak gabinet weterynaryjny czy salon fryzjerski. Jeśli na skutek doświadczania bólu i/lub dyskomfortu miejsca te wywołują u psa silny stres to ciężko się dziwić, że nie chce wsiąść do samochodu, gdy jest ryzyko, że tam właśnie trafi. By pomóc psu zmienić to nastawienie trzeba stworzyć mu inne, przyjemne skojarzenia. Zakończenie podróży wspaniałym spacerem, zabawą szarpakiem, wizytą u ulubionych przyjaciół ludzkich lub psich będzie fantastyczną odmianą. Jeśli któraś ze wspólnych wypraw musi zakończyć się np. w gabinecie weterynaryjnym warto zaproponować psu coś przyjemnego po drodze lekarza.

Niestety wiele psów bardzo stresuje się jazdą samochodem niezależnie od celu podróży.

Niektóre z nich oglądając świat przez szybę pojazdu widzą ciągłe zagrożenia. Zmieniające się widoki, zapachy, ruch - są dla nich jak niepokojący kalejdoskop. W takich przypadkach proponuję zasłaniać np. roletami okna samochodu lub przewozić psa w specjalnie przeznaczonej do tego klatce, transporterze. W tak stresującej sytuacji, jaką jest dla niektórych psów jazda samochodem zwierzaki z reguły lepiej czują się w ograniczonej przestrzeni. Pierwszym krokiem jest przyzwyczajenie psa do samego transportera. Drugim stopniowe przyzwyczajenie czworonoga do przebywania w transporterze w samochodzie.

Niektóre psy czują się bezpieczniej, kiedy obok nich siedzi opiekun. Jeśli czworonóg znajduje się w transporterze to pomocne może być ustawienie go tak, aby pupil nie widział obrazów na zewnątrz a widział bliską osobę.

Psy jeżdżące na siedzeniach powinny mieć na sobie specjalne szelki z pasem i klamrą przystosowaną do zapięcia jak każdy pas bezpieczeństwa.

Warto wziąć pod uwagę to, że psy obawiające się jazdy samochodem mogą reagować nerwowo już na sam fakt zakładania „samochodowych” szelek. Wiedzą, że później czeka je podróż. Ważne jest, więc pokazanie psu, że założenie szelek może być także wstępem do zabawy lub karmienia, a noszenie ich wiąże się z różnymi przyjemnościami.

Jedną z mało rozpowszechnionych metod odcięcia psa od świata niepokojącego go przez szyby auta jest Calming Cap. Calming Cap to kaptur mocowany do obroży psa i zakładany na psią głowę. Ogranicza on dobieganie z zewnątrz bodźców wzrokowych, pozwalając tylko dostrzegać kształty. Takie ograniczenie percepcji zewnętrznych bodźców ułatwia psu wyciszenie się. Do Calming Cap należy przyzwyczajać czworonoga podobnie jak do kagańca.

W celu zamaskowania docierających spoza pojazdu i budzących niepokój dźwięków można wykorzystać muzykę. Odpowiednio dobrana, na przykład klasyczna lub relaksacyjna, może dodatkowo działać na psa kojąco. Efekt taki mogą dać także owijki i kamizelki przeciwlękowe. Poprzez stały, równomierny nacisk na ciało działają one uspokajająco na czworonoga. Warto przed podróżą przyzwyczaić psa do owijania go np. bandażem elastycznym lub ubierania w kamizelkę. Nie każdy pies zaakceptuje taką formę pomocy.

Na niektóre psy kojąco działa lawendowy olejek eteryczny. Wywołany nim stan odprężenia można skojarzyć psu z tzw. punktem relaksacji. Do stworzenia takiego punktu można wykorzystać materac lub matę. Relaksując na nich psa przy użyciu muzyki, zapachów, masażu, ćwiczeń relaksujących lub w jakikolwiek inny sposób można połączyć stan rozluźnienia z „ruchomym” miejscem, które można później zabierać w podróż.

 

Jak pomóc psu poradzić sobie z małym strachem

Kiedy problem nie jest jeszcze bardzo utrwalony, a objawy stresu są raczej łagodne można spróbować prostej metody kojarzenia samochodu z przyjemnościami. U psa łakomczucha pozytywne skojarzenie z pojazdem można budować poprzez karmienie go obok lub jeśli zechce, wewnątrz wozu. Za każdym razem, gdy czworonóg zbliża się do samochodu powinien dostawać specjalnie wybrany przysmak. W celu wzmocnienia tego działania dobrze jest używać jakiegoś wyjątkowo pożądanego przez psa smakołyka, którego nie dostaje on w żadnej innej sytuacji. Kiedy psiak oddala się od wywołującego strach obiektu smakołyki znikają. Można także zamienić "odczarowywanie" samochodu w zabawę. Wybieramy ulubioną aktywność psa i bawimy się z psem przy włączonym silniku samochodu, na zewnątrz garażu. Wtedy dźwięki, jakie wydaje silnik zaczną kojarzyć się psu z przyjemnościami. Gdy zwierzak dobrze się bawi i wygląda na zrelaksowanego stopniowo zmniejszana jest odległość od pojazdu. Na następnym etapie pies jest zachęcany do wskakiwania i wyskakiwania z samochodu. Można zrobić z tego super zabawę. Gdy pies jest rozluźniony w samochodzie, to czas, aby przejechać parę metrów, wysiąść i znowu pobawić się z nim. Potem dobrze jest pojechać na wspaniały spacer, niedaleko domu. Cały ten proces można podzielić na jeszcze mniejsze kroczki w zależności od tego, jak pupil radzi sobie na poszczególnych etapach.

 

Jak pomóc psu, który bardzo boi się jazdy samochodem

W przypadkach, w których nie pomagają wcześniej opisane działania, przy silnym lęku efekt może dać odwrażliwianie.

Odwrażliwianie (systematyczna desensytyzacja) ma na celu stopniowe zmniejszanie postrzegania przez psa pojazdu, jako źródła negatywnych odczuć. Polega ono na wielokrotnej ekspozycji na bodziec, którego zwierzę się obawia, ale o tak małej intensywności, że nie wywołuje on reakcji stresowej. Proces ten należy traktować jako pewnego rodzaju trening. Tak jak trenujemy posłuszeństwo psa, tak samo możemy trenować jego emocje. Wprowadzanie w życie odwrażliwiania dobrze jest zaplanować wcześniej tak, aby dopóki nie zostanie zakończone nie trzeba było nigdzie zawozić psa samochodem.

 

Odwrażliwianie

Wszystko co wiąże się z jazdą samochodem i powoduje stres u psa układamy w listę kolejnych etapów do pracy z pupilem. Na liście mogą być: podejście do otwartego samochodu, wskoczenie psa do auta, zamknięcie drzwi, włączenie silnika itd. Stopniowo i po kolei przepracowywane są poszczególne punkty z listy. Na każdym etapie pies jest wystawiany na działanie bodźca, przy którym obserwujemy u niego pierwsze subtelne oznaki niepokoju. Ćwiczenia na danym etapie są powtarzane aż pies całkowicie przestaje reagować na stresor np. nie wykazuje już żadnych oznak niepokoju przy podchodzeniu do otwartego samochodu.

Ważna jest cierpliwość i wyczucie. Do kolejnego punktu listy przechodzimy, gdy pies jest cały czas zrelaksowany w trakcie sesji odwrażliwiania. Jeśli coś wzbudzi jego niepokój cofamy się do wcześniejszego etapu treningu i ćwiczymy aż pies będzie gotów zmierzyć się z kolejnym.

Nie ma żadnych reguł, ile razy powtórzyć pracę na każdym etapie, to zależy tylko od indywidualnej reakcji psiaka. Jedyna zasada jest taka, że pies nie może się bać. Należy obserwować uważnie jego zachowanie i reagować na wszelkie objawy niepokoju, takie jak np.: ziewanie, oblizywanie warg, spowolnienie ruchów, zastyganie w bezruchu czy odwracanie głowy lub całego ciała od źródła strachu.

Najefektywniejsze są krótkie sesje i zakończone wspólnym sukcesem, czyli zanim psiak się zestresuje.

Proces odwrażliwiania najlepiej prowadzić po konsultacji i pod okiem doświadczonego behawiorysty zwierząt, ponieważ podczas źle prowadzonej terapii kontakt z obiektem wywołującym strach może nasilić problem zamiast pomóc go rozwiązać.

 

Jeśli nagle trzeba ruszyć w drogę

Zdarza się, że podczas pracy nad pokonywaniem lęku psa przed jazdą samochodem pojawia się konieczność wyruszenia w podróż a psiak okazuje niepokój lub podniecenie. W takim przypadku nie powinno się pocieszać go histerycznie i okazywać mu nadmiernego zainteresowania, bo może to wzmocnić jego reakcje. Pomóc psu może spokojne zachowanie opiekunów.

Zachęcam, aby robić przerwy w podróży, podczas których pies może napić się wody i pochodzić. Umożliwi to psu zaspokojenie niezbędnych potrzeb fizjologicznych. Podczas postoju można zaproponować pupilowi krótką zabawę. Może ona pomóc zmniejszyć stres i sprawić, że pies będzie kojarzył podróż z czymś przyjemnym.

Należy zapewnić czworonogowi dostęp do świeżego powietrza, ale bez przeciągów i puszczania na psa klimatyzacji, gdyż mogą one spowodować u zwierzęcia problemy z drogami oddechowymi.

 

Wsparcie terapii oraz psa w podróży

W terapii pomocne może być zastosowanie suplementów diety np. Zylkene i psich feromonów kojących, które pomagają psu poczuć się dobrze w trudnej dla niego sytuacji. Stosowanie ich może przyśpieszyć proces odwrażliwiania. Po preparaty te warto również sięgnąć przed planowaną podróżą. Podawanie Zylkene należy rozpocząć na min. 1-2 dni a w przypadku niektórych zwierząt na 5-7 dni przed wyjazdem. U wielu psów skuteczne jest jednorazowe podanie dawki 30 mg/kg na ok. godzinę przed pakowaniem bagaży do pojazdu. Można także przed podróżą spryskać wnętrze samochodu feromonami lub zawiązać psu wokół szyi spryskaną nimi chustę.

Opiekunowie psów, które bardzo boją się jazdy autem powinni skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu dobrania leków przeciwlękowych. Warto zrobić to z wyprzedzeniem, ponieważ czas do pojawienia się efektu, dawka i czas, przez który lek działa są kwestią indywidualną i należy wcześniej wypróbować produkt i zalecone dawki.

Autor artykułu:

Lek. wet Alksandra Słyk-Przeździecka
Behawiorysta COAPE
Trener Szkolenia Psów

 

Zobacz powiązane artykuły:

CO PODAC PSU KTÓRY BOI SIE JAZDY AUTEM?

JAK PRZYZWYCZAIĆ PSA DO SAMOCHODU?

CZY WARTO ZABIERAĆ PSA NA WAKACJE?

ZASADY BEZPIECZNEJ JAZDY AUTEM Z PSIAKIEM

Porady

Pies w aucie

Produkty

Polityka prywatności i plików cookies

Data ostatniej aktualizacji:  01.08.2020
 
Grupa Vetoquinol i należące do niej spółki (w niniejszym dokumencie zwane łącznie “Grupą”, a także określane zaimkami “my” oraz “nasze”) zobowiązują się do ochrony Państwa prywatności oraz poufności Państwa danych, a w szczególności Państwa danych osobowych. Prosimy o uważne zapoznanie się z poniższymi informacjami. Informacje te dotyczą sposobu, w jaki zbieramy i wykorzystujemy Państwa dane osobowe oraz dostępnych dla Państwa opcji w związku z wykorzystaniem tych danych.
Dla celów niniejszej polityki prywatności i plików cookies, ("Polityka prywatności i plików cookies") administratorem danych jest Vetoquinol SA, spółka zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Vesoul/Gray pod numerem 676 250 111 i mająca swoją siedzibę pod adresem sis Magny-Vernois, 70200 Lure.
Niniejsza Polityka prywatności i plików cookies obowiązuje w odniesieniu do produktów i usług oferowanych przez Grupę ("Produkty i Usługi") na naszych stronach internetowych (zwanej dalej "Stronami internetowymi"), a w szczególności dotyczy:

Niniejsza Polityka prywatności i plików cookies ma zastosowanie niezależnie od tego, czy są Państwo "Osobą odwiedzającą nasze Strony internetowe " (tj. osobą przeglądającą informacje o Produktach i Usługach), czy "Użytkownikiem" (tj. osobą, która zarejestrowała się na Stronach internetowych).
Polityka prywatności i plików cookies określa zasady korzystania ze Stron internetowych, niezależnie od tego, w jaki sposób uzyskują Państwo do nich dostęp.
Wchodząc na naszą Stronę internetową lub korzystając z niej i przekazując nam informacje za jej pośrednictwem, akceptują Państwo niniejszą Politykę prywatności i plików cookies. Zalecamy regularne sprawdzanie niniejszej Polityki, ponieważ często ją aktualizujemy i wprowadzamy w niej zmiany.
 

 
ZEBRANE DANE OSOBOWE
Dane, które nie pozwalają na identyfikację użytkownika  
Przeglądanie naszej Strony internetowej nie wiąże się koniecznością przekazywania nam jakichkolwiek informacji, które mogłyby umożliwić Państwa identyfikację, chyba że zdecydują się Państwo zostać Użytkownikiem jednej z naszych Stron internetowych, co wymaga  uprzedniej rejestracji.
Tak jak ma to miejsce w przypadku większości usług świadczonych za pośrednictwem internetu, w przypadku każdego wejścia na naszą Stronę internetową  następuje automatyczne gromadzenie pewnych danych i informacji o Państwu i/lub Państwa komputerze. Na podstawie tych informacji nie mamy możliwości Państwa identyfikacji. Informacje te obejmują:

 
Kiedy wchodzą Państwo na nasze Strony internetowei/lub z nich korzystają mamy możliwość śledzenia Państwa odwiedzin i gromadzenia danych dotyczących sposobu korzystania z naszych Produktów i Usług oraz Państwa aktywności na Stronie, zgodnie z poniższym opisem zawartym w sekcji "Cookies".
 
Dane osobowe
W niektórych przypadkach, w szczególności podczas rejestracji, kontaktu z nami lub przesyłania wniosku o udzielenie informacji, mogą Państwo zostać poproszeni o podanie danych osobowych, takich jak nazwisko, imię, numer wykonywania zawodu lekarza weterynarii, nazwę i adres zakładu pracy, praktykę działalności, kraj, adres zamieszkania, adres e-mail i numer telefonu ("Dane osobowe").
Gdy kontaktują się Państwo z nami lub proszą o informacje za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej, gromadzimy dane osobowe, które Państwo dobrowolnie decydują się nam ujawnić.
Jeżeli jednak nie życzą sobie Państwo ujawnienia swoich Danych osobowych, niektóre z usług i/lub opcji dostępnych na Stronie i/lub powiązanych z naszą ofertą Produktów i Usług mogą być dla Państwa niedostępne.
Gromadzimy również Państwa Dane osobowe w przypadku gdy dokonują Państwo rejestracji w sekcji "Moja Strefa" lub "Moje Konto". Zostaną Państwo poproszeni o podanie swoich danych osobowych takich jak nazwisko, imię, numer PWZ, adres e-mail, kraj zamieszkania, nazwa pracodawcy, praktyka i numer telefonu. Możemy także uzyskać Państwa Dane osobowe za pośrednictwem Państwa przeglądarki internetowej, takie jak Państwa adres IP, który jest numerem automatycznie przypisanym do Państwa komputera podczas korzystania z internetu.
Mamy również możliwość uzyskania Państwa Danych osobowych z innych źródeł. Na przykład możemy poprosić zewnętrznego dostawcę lub podmiot zbierający dane o dostarczenie nam dodatkowych Danych osobowych dotyczących naszych obecnych klientów (dodanie danych lub " aktualizacja danych"), w szczególności Danych osobowych zebranych z Państwa profilu lub z publikowanych przez Państwa treści w zewnętrznych serwisach społecznościowych. Możemy również gromadzić Dane osobowe od zewnętrznych partnerów, z którymi współpracujemy lub w przypadku zakupu/przejęcia przez nas innych przedsiębiorstw.
Dane osobowe pozyskiwane są również (za Państwa zgodą) przez nas w momencie Państwa uczestnictwa w webinarach i konferencjach czy spotkaniach on-line lub off-line i wykorzystywane w sposób uzgodniony w regulaminie danego wydarzenia.
Możemy również pozyskiwać Dane osobowe pojawiające się na Państwa profilu w zewnętrznych serwisach społecznościowych (w szczególności w serwisie Facebook), jeśli upoważnią Państwo te serwisy do ujawnienia ich nam lub jeśli udostępniają je Państwo publicznie. W/w Dane osobowe są  to ogólne dane odnoszące się do Państwa konta (na przykład imię i nazwisko, adres e-mail, zdjęcie profilowe, płeć, data urodzenia, aktualne miejsce zamieszkania, identyfikator, lista znajomych, itp.) oraz wszelkie inne informacje lub działania, do udostępniania których upoważnili Państwo zewnętrzne serwisy społecznościowe lub informacje, które umieszczają Państwo publicznie w internecie na swoim profilu. Przykładowo, możemy otrzymać całość lub część informacji odnoszących się do serwisów społecznościowych, w przypadku gdy pobierają Państwo lub używają jednej z naszych aplikacji lub stron w serwisie społecznościowym (zwłaszcza w serwisie Facebook).  Aby uzyskać więcej informacji na temat sposobu, w jaki możemy pozyskiwać informacje dotyczące sieci społecznościowych, prosimy o odwiedzenie strony internetowej danego serwisu społecznościowego.
 
 
W JAKI SPOSÓB WYKORZYSTUJEMY PAŃSTWA DANE OSOBOWE?
Dane osobowe przesłane są na nasze  Strony internetowe na podstawie Państwa zgody  (wniosek o udzielenie informacji, lub udostępnienia dokumentacji formularz kontaktowy, zgłoszenie działań niepożądanych  lub rejestracja na naszej Stronie internetowej w celu skorzystania z Produktów i Usług). Dane osobowe, które nam Państwo przekazują za pośrednictwem Stron internetowych, mogą być wykorzystywane w szczególności w następujących celach:

 
W JAKI SPOSÓB PRZECHOWUJEMY PAŃSTWA DANE OSOBOWE?
Dane osobowe wykorzystywane w związku z korzystaniem ze Strony internetowej
Dane osobowe przechowujemy wyłącznie tak długo, jak jest to konieczne do celów, dla których je przetwarzamy, oraz przez okres niezbędny do spełnienia wymogów prawnych lub regulacyjnych. 
Dane osobowe wykorzystane do przesyłania Państwu informacji
Państwa Dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak długo będzie aktywna Państwa subskrypcja. Mogą Państwo zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie korzystając z podanego linku. W każdym przypadku, jeśli przez trzy lata nie podejmą Państwo z nami kontaktu, Państwa Dane osobowe zostaną usunięte.
Dane osobowe wykorzystywane do przesyłania Państwu ofert marketingowych
Państwa Dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak długo wyrażać będą Państwo zgodę na otrzymywanie naszych ofert marketingowych. Mogą Państwo zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie korzystając z podanego linku. W każdym przypadku, jeśli przez trzy lata nie podejmą Państwo z nami kontaktu, Państwa Dane osobowe zostaną usunięte.
Dane osobowe wykorzystywane w związku z relacjami handlowymi
Przechowujemy Państwa Dane osobowe wyłącznie tak długo, jak jest to konieczne do celów, dla których je przetwarzamy, czyli przez cały okres trwania naszego stosunku umownego, oraz przez okres niezbędny do spełnienia wymogów prawnych lub regulacyjnych.
 
 
W JAKI SPOSÓB UDOSTĘPNIAMY PAŃSTWA DANE OSOBOWE?
Przekazywanie Danych osobowych poza terytorium Unii Europejskiej
Jeżeli przetwarzanie Państwa Danych osobowych wiąże się z przekazywaniem ich do krajów trzecich nienależących do Unii Europejskiej, Państwa Dane osobowe przekazywane są do krajów wskazanych przez Komisję Europejską jako krajów zapewniających wystarczającą ochronę danych i/lub proces przekazywania jest objęty odpowiednimi gwarancjami opartymi na standardowych klauzulach umownych uwzględniających wzory publikowane przez Komisję Europejską. 
Spółki należące do Grupy
Możemy udostępniać Państwa Dane osobowe spółkom należącym do Grupy. Więcej informacji na temat spółek wchodzących w skład Grupy można uzyskać pod adresem http://www.vetoquinol.com/fr/implantation/home.
Dostawcy Usług
W ramach prowadzenia przez nas działalności możemy przekazywać Państwa Dane osobowe dostawcom usług. Usługodawcy ci wykorzystują Państwa Dane osobowe wyłącznie w celu umożliwienia nam dostarczenia Państwu Produktów i Usług. Przykładowo, dostawcy ci mogą świadczyć usługi informatyczne, usługi związane z rekrutacją, być naszymi partnerami logistycznymi lub marketingowymi, administratorami naszej Strony internetowej lub wspierać nas w zarządzaniu danymi, dystrybucji poczty elektronicznej lub analizie informacji. Ujawniamy naszym usługodawcom jedynie te Dane osobowe, które są im niezbędne do świadczenia usług i współpracujemy z nimi w celu zapewnienia ochrony Państwa Danych osobowych.
Nigdy nie ujawniamy żadnych Danych osobowych wymienionym powyżej podmiotom dla ich własnych potrzeb marketingowych lub handlowych. Możemy  ujawnić Państwa Dane osobowe naszym partnerom handlowym jedynie w celu dostarczenia Państwu naszych Produktów i Usług lub innych produktów i usług, które mogą być dla Państwa interesujące.
 
Zobowiązania prawne
Może zaistnieć konieczność ujawnienia przez nas Państwa danych osobowych w odpowiedzi na wniosek organów regulacyjnych takich jak urząd skarbowy lub CNIL (francuski urząd ds. ochrony danych) i/lub sąd (w odpowiedzi na wyrok, nakaz sądowy lub postanowienie) na żądanie lub jeśli wymagane jest to przez prawo, lub w celu ochrony naszych interesów, naszej własności i/lub naszego bezpieczeństwa i/lub interesów, własności lub bezpieczeństwa osób trzecich.
O ile nie określono inaczej w niniejszej Polityce prywatności i plików cookies lub za Państwa uprzednią zgodą, zobowiązujemy się do niesprzedawania, niewprowadzania na rynek ani nieużyczania Danych osobowych innym spółkom w ramach prowadzonej przez nas działalności. Jednakże w przypadku jakiejkolwiek restrukturyzacji spółek Grupy (przejęcie, połączenie lub częściowe przeniesienie aktywów) Państwa dane osobowe mogą zostać ujawnione innej spółce, przy czym ujawnienie to będzie podlegało obowiązującym warunkom Polityki prywatności i plików cookies.
 
SKĄD MOŻECIE MIEĆ PAŃSTWO PEWNOŚĆ, ŻE PAŃSTWA DANE SĄ PRZECHOWYWANE W SPOSÓB BEZPIECZNY?
Dysponujemy różnymi środkami bezpieczeństwa, które zapobiegają utracie, przywłaszczeniu lub bezprawnemu wykorzystaniu Państwa Danych osobowych udostępnionych przez Państwa na Stronie. W celu zagwarantowania bezpieczeństwa danych ujawnianych przez Państwa w Internecie podczas transmisji stosujemy szyfrowanie, uwierzytelnianie i analizę przepływu danych oraz przeprowadzamy audyty bezpieczeństwa w środowiskach hostingowych.
 
CO TO SĄ PLIKI COOKIES I W JAKI SPOSÓB JE WYKORZYSTUJEMY?
Plik cookie to plik tekstowy umieszczony na urządzeniu, z którego Państwo korzystają, aby uzyskać dostęp do internetu (na komputerze, telefonie komórkowym, tablecie itp.) podczas korzystania z przeglądarki internetowej w celu wejścia na stronę internetową.
W pliku cookie znajduje się indywidualny identyfikator, który jest wykorzystywany do powiązania komputera użytkownika z informacjami, które przechowujemy w naszej bazie danych.
Plik cookie zawiera dane, które umożliwiają identyfikację użytkownika takie jak:

Wykorzystujemy pliki cookie w celu:

 
Pliki cookie nie zawierają żadnych Danych osobowych i nie umożliwiają  uzyskania dostępu do Państwa komputera.
Termin ważności udzielonej zgody na otrzymywanie plików cookie wynosi 13 miesięcy. Po upływie tego okresu ponownie zwrócimy się do Państwa o wyrażenie zgody na otrzymywanie plików cookie.
Podczas pierwszej wizyty na naszych Stroniach internetowych w jej dolnej lub górnej części wyświetlany jest pasek informacyjny. Kontynuując przeglądanie Strony po kliknięciu przycisku "Akceptuję", wyrażają Państwo jednoznacznie zgodę na umieszczenie przez Grupę plików cookie na Państwa komputerze (pliki cookie związane z ukierunkowanymi działaniami reklamowymi, niektóre pliki cookie służące do mierzenia liczby osób odwiedzających Stronę oraz pliki cookie dotyczące mediów społecznościowych, generowane w szczególności poprzez przyciski udostępniania gromadzące dane osobowe). Pasek będzie wyświetlany tak długo jak będą Państwo przeglądać stronę tzn. do momentu dokonania wyboru. Jeśli nie życzą sobie Państwo otrzymywać jakichkolwiek plików cookie zalecamy przejść do sekcji "Personalizuj" na pasku i postępować zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami pozwalającymi na zablokowanie całości lub części plików cookie.
Mogą Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej w celu akceptacji, konfiguracji, wyczyszczenia lub wyłączenia plików cookie. Dostępnych będzie kilka opcji: zaakceptowanie każdego z plików cookie, otrzymanie powiadomienia o każdorazowym umieszczeniu pliku cookie lub zablokowanie wszystkich plików cookie. Mają Państwo również możliwość ponownego rozważenia swojego wyboru w dowolnym momencie podczas przeglądania stron internetowych, klikając na stały przycisk "Zarządzanie usługami" w prawym dolnym rogu ekranu.
Każda przeglądarka internetowa proponuje różne ustawienia dotyczące zarządzania plikami cookie. Są one zazwyczaj wyświetlane w menu pomocy przeglądarki. Jeśli używają Państwo przeglądarki lub wersji innej niż te wymienione poniżej, proponujemy skorzystać z menu "Pomoc" danej przeglądarki.
Firefox, Chrome, Internet Explorer, Safari i Opera, Edge.
 
JAKI WPŁYW MOGĄ MIEĆ NA PAŃSTWA LINKI UMIESZCZONE NA STRONIE INTERNETOWEJ ODSYŁAJĄCE DO STRON INNYCH NIŻ TE NALEŻĄCE DO GRUPY?
Grupa może udostępniać czy publikować linki do stron internetowych innych spółek, z którymi utrzymuje relacje biznesowe.
Na naszej Stronie internetowej możemy umieszczać hiperłącza (hiperlinki) do innych stron internetowych i aplikacji obsługiwanych przez osoby trzecie. Jedynym celem tych linków jest ułatwienie użytkownikowi przeglądania stron i dostarczenie mu jak najpełniejszych informacji. Nie posiadamy żadnej kontroli nad tymi witrynami i aplikacjami. Są one niezależne od Grupy i posiadają własne polityki prywatności. W związku z tym Grupa w żadnym wypadku nie ponosi odpowiedzialności, w szczególności w odniesieniu do dokładności, przydatności, dostępności lub wiarygodności informacji oraz produktów i usług oferowanych na tych stronach internetowych, a także przestrzegania praw własności intelektualnej przez te strony internetowe i aplikacje osób trzecich dostępne z poziomu naszej Strony internetowej. Zachęcamy do zapoznania się z zasadami i warunkami oraz polityką prywatności stron internetowych i aplikacji osób trzecich przed rozpoczęciem korzystania z nich. Należy pamiętać, że nasza Polityka prywatności i plików cookie przestaje obowiązywać z chwilą opuszczenia przez Państwa naszej Strony internetowej.
Ponadto, Grupa nie ponosi odpowiedzialności za hiperłącza (hiperlinki) odsyłające do Strony internetowej Grupy, które mogą być umieszczane na stronach internetowych osób trzecich, nawet jeśli Grupa upoważniła wydawcę takiej strony internetowej do umieszczenia tego typu linku.
Grupa generalnie nie zezwala na umieszczanie jakichkolwiek hiperłączy do jednej lub większej liczby podstron swojej Strony internetowej bez wyraźnej uprzedniej zgody Grupy.    
 
W JAKI SPOSÓB MOŻECIE PAŃSTWO ZREZYGNOWAĆ Z OTRZYMYWANIA E-MAILI LUB PRZEKAZYWANIA DANYCH OSOBOWYCH DOSTAWCOM USŁUG?
Jeżeli nie chcą Państwo dłużej otrzymywać od Grupy wiadomości e-mail informujących Państwa o wydarzeniach, nowych Produktach lub Usługach, innych podobnych Produktach lub Usługach, lub wiadomości zawierających inne informacje marketingowe, wystarczy kliknąć na link znajdujący się w stopce każdej wiadomości e-mail. Zostaną Państwo przekierowani bezpośrednio na stronę umożliwiającą rezygnację z subskrypcji, na której mogą Państwo zrezygnować z otrzymywania wiadomości e-mail.
 
W JAKI SPOSÓB MOGĄ PAŃSTWO ZAKTUALIZOWAĆ SWOJE DANE ZAPISANE W SEKCJI "MOJE KONTO"?
Możecie Państwo zalogować się w sekcji "Moja Strefa" lub "Moje konto", gdy Strona internetowa na to pozwoli. Po zalogowaniu się mogą Państwo dokonać zmian w swoim profilu i zaktualizować swoje Dane osobowe. Są Państwo odpowiedzialni za zabezpieczenie swoich danych uwierzytelniających (w szczególności identyfikatorów i haseł). Mają Państwo również możliwość usunięcia swojego  konta.
 
JAKIE PRAWA PRZYSŁUGUJĄ PAŃSTWU W ODNIESIENIU DO PAŃSTWA DANYCH OSOBOWYCH?
Zgodnie z przepisami prawnymi i regulacyjnymi dotyczącymi ochrony danych osobowych i prywatności, w szczególności rozporządzenia RODO, obowiązującymi przepisami prawa francuskiego i zaleceniami wszystkich niezależnych organów publicznych ustanowionych przez państwo członkowskie Unii Europejskiej odpowiedzialnych za kontrolę tych przepisów prawnych i regulacyjnych, mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych osobowych, do ich korekty, wniesienia sprzeciwu lub usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo do ich przeniesienia.
Mają Państwo również prawo do przekazania wytycznych na temat tego, co należy zrobić z Państwa danymi osobowymi po Państwa śmierci.
Mogą Państwo w dowolnym momencie przesłać pismo zawierające takie instrukcje do firmy Vetoquinol SA na następujący adres: Vetoquinol SA – DPO – Magny-Vernois, 70200 Lure, lub na adres e-mail: DPO@vetoquinol.com.
W przypadku reklamacji mogą Państwo skontaktować się z francuskim urzędem ds. ochrony danych osobowych (CNIL).
 
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU DODATKOWYCH PYTAŃ ZWIĄZANYCH Z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES
Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości dotyczące niniejszej Polityki prywatności i plików cookies prosimy o kontakt za pomocą formularza kontaktowego  dostępnego na naszej Stronie internetowej https://www.mojszczesliwyzwierzak.pl/kontakt, lub za pośrednictwem poczty na adres Vetoquinol SA – DPO – Magny-Vernois, 70200 Lure. Mogą Państwo także skontaktować się z naszym Inspektorem Ochrony Danych za pośrednictwem poczty elektronicznej: DPO@vetoquinol.com.
 
JAKIE PRZEPISY MAJĄ ZASTOSOWANIE DO NINIEJSZEJ POLITYKI PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES?
Niniejsza Polityka prywatności i plików cookies podlega przepisom prawa francuskiego oraz, ze skutkiem od dnia 25 maja 2018 r., przepisom Rozporządzenia o ochronie danych osobowych 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. ("RODO"). Polityka ta może ulec zmianie w związku ze zmianą przepisów.