Przejdź do treści

Pierwsza pomoc dla psa, którego przeraża samotność lub rozłąka.

Powrót

Jesteś tutaj

Rozgość się u nas

Pierwsza pomoc dla psa, którego przeraża samotność lub rozłąka

Pierwsza pomoc dla psa, którego przeraża wyjście opiekuna

Lęk separacyjny to jedno z najczęstszych zaburzeń lękowych u psów. Liczba psów, które nie radzą sobie z samotnością lub rozstaniem z opiekunem może wynosić nawet ok. 30 %.

Liczba ta jest najprawdopodobniej zaniżona, ponieważ nierzadko zdarza się, że psy długo cierpią, zanim ich opiekunowie dostrzegą problem. Zwykle dzieje się to dopiero wtedy, gdy ich pupil wyrządza sobie krzywdę fizyczną, niszczy meble czy sprzęty domowe lub gdy sąsiad poskarży się na szczekanie.

Paradoksem jest to, że z jednej strony ludzie oczekują od psów bezwarunkowej miłości a z drugiej są zaskoczeni a często rozgniewani jej konsekwencjami.

Pies to gatunek wysoce uspołeczniony, który intensywnie i emocjonalnie reaguje na ludzi. Co ciekawe badania naukowe pokazują, że psy mają skłonność do tworzenia silniejszych więzów z ludźmi niż z innymi psami. Psy widzą w nas obiekty, które chcą obdarzyć swoim przywiązaniem i swoją miłością. Liczne eksperymenty potwierdzają, że więź między psami a ludźmi jest podobna do tej, która wykształca się między dziećmi a rodzicami.

 

Objawy problemów separacyjnych

Psy w bardzo różny sposób wyrażają to, że nie radzą sobie z rozłąką z opiekunem czy z samotnością. U niektórych nie zauważa się prawie żadnych fizycznych objawów stresu, ale gdy zostają same popadają w apatię i przygnębienie. Inne chodzą cały czas za opiekunem po domu i wyglądają na wystraszone, gdy tylko ten szykuje się do wyjścia. Gdy opiekun wraca, pies, który boi się rozstań, odczuwa ulgę i szaleje z radości.

enlightened Pies przeżywający silny stres może próbować go rozładować poprzez gryzienie, lizanie i żucie. Jeśli tęsknota zmotywowała psa do zgromadzenia przy sobie rzeczy pachnących opiekunem czworonóg może zacząć gryźć i przeżuwać właśnie je. Zdarza się, że stres prowadzi do zaburzeń kompulsywnych i pies namiętnie liże swoje łapy, boki ciała lub ssie fałdy skóry.

enlightened Objawem, na który narzeka wielu sąsiadów jest wokalizacja. Pies cierpiący na lęk separacyjny może szczekać, wyć i piszczeć nawet przez osiem godzin nieobecności opiekuna. Czasami cierpi w milczeniu, a przejawami silnego niepokoju jest to, że załatwia się w domu, mimo że już dawno nauczył się czystości lub wita opiekuna zziajany czy cały mokry od śliny.

enlightened Ogromną frustrację, a nie rzadko złość wywołują u opiekunów zniszczenia, których dokonują psy podczas ich nieobecności. Bardzo często podrapane i pogryzione są okolice miejsc, w których pies ostatnio widział opiekuna, czyli drzwi i okien.

Niezależnie od tego, jak silne emocje wywołuje w opiekunie wygląd mieszkania po powrocie nie powinien on stosować kar, ponieważ psy nie mają zdolności umysłowych, by zrozumieć, co „złego” zrobiły. One po prostu robią to, co pozwala im poczuć się lepiej, gdy cierpią. Nawet ignorowanie psa, który zrobił demolkę z rozpaczy może spowodować u niego dezorientację i nasilenie lęku.

Należy bezwzględnie wziąć pod uwagę, że próby wydostania się z domu lub z klatki mogą skutkować uszkodzeniami ciała a długotrwałe szczekanie i wycie mogą spowodować zmiany w migdałkach i krtani. Przedłużający się stres również wpływa negatywnie na zdrowie psa i może doprowadzić do chronicznych lub ostrych stanów chorobowych. 

Złość, nerwy i frustracja muszą zostać zażegnane, aby opiekun mógł być ze swoim psiakiem we właściwych relacjach.

 

Jak pomóc psu, który nie chce zostawać sam w domu

Warto jak najszybciej poszukać fachowej pomocy, ponieważ im bardziej zakorzeniony jest lęk tym bardziej złożonego planu pracy wymaga i tym więcej czasu trzeba na nią poświęcić. Poza tym koszty napraw szkód wyrządzonych przez czworonoga z reguły przewyższają koszt spotkania ze specjalistą. Przed konsultacją należy nagrać pupila tak, aby uchwycić zachowania psa podczas: przygotowywania się opiekuna do wyjścia i minimum godzinnej rozłąki. Taki film jest niezbędny, aby behawiorysta zwierząt właściwie zdiagnozował problem i zaproponował zindywidualizowany plan działania.

Ciężko przedstawić nawet ogólny zarys terapii, ale są pewne jej punkty, na które warto zwrócić uwagę.

Bardzo często czworonóg całe swoje poczucie bezpieczeństwa wiąże z opiekunem. Nie powinno, więc nas dziwić, że jest niespokojny, gdy traci z nim kontakt.

Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby psiak czuł się dobrze na swoim miejscu i w swoim towarzystwie. W ten sposób obiektem dającym psu poczucie bezpieczeństwa może stać się np. jego legowisko.

Warto poświęcić trochę czasu na nauczenie pupila czerpania radości ze zdobywania jedzenia, żucia gryzaków i wylizywania z zabawek typu Kong, kiedy jeszcze jesteśmy z nim w domu. Większość psów chętniej angażuje się w jedzenie, jeśli do jego zdobycia musi użyć nosa. Węszenie uaktywnia ośrodek przyjemności, część psiego mózgu, która odpowiada za to, że poszukiwanie jedzenia jest ekscytujące i przyjemne. Trening taki należy włączyć do codziennych zajęć. Zawsze, gdy mamy dla psa coś smacznego zaprośmy go na miejsce i pozostawmy zajętego jedzeniem np. idąc do łazienki. Nasze zniknięcie psu z oczu powinno być dla niego pozytywnym przeżyciem. Jeśli pies nie radzi sobie z tym, że idziemy bez niego do innego pomieszczenia ciężko oczekiwać, że poradzi sobie z naszym wyjściem z domu.

Umiejętność spokojnego przebywania na legowisku może pomóc psu pozostać na miejscu, gdy będziemy poza zasięgiem jego wzroku. Trening pozostawania na miejscu może obejmować: położenie się psa na jednym biodrze i stopniowe oddalanie się opiekuna po komendzie typu: ‘relaks’ lub ‘Bądź grzeczny, wychodzę’. Gdy pies bez problemu czeka na legowisku na opiekuna, który znika w innym pokoju, warto włączyć do treningu gryzaki czy zabawki do wylizywania i wydłużać czas separacji.

W ten sposób budujemy umiejętność odprężania się i zajmowania sobą w przyjemny i pozbawiony lęku sposób podczas nieobecności opiekuna.

Miejscem, w którym pies dostaje jedzenie oraz relaksuje się i wypoczywa po aktywnościach może być wygodne posłanie lub transporter czy klatka. Przestrzegam tylko przed traktowaniem klatki jako panaceum na wszelkie kłopoty z psem. Wiele czworonogów będzie w stanie wyciszyć się i uspokoić w klatce szybciej niż bez niej. Klatka, która została dobrze wprowadzona i w której pies lubi przebywać, może dawać poczucie bezpieczeństwa. W przypadku, gdy nie ustalimy źródła problemu i zamkniemy w klatce psa cierpiącego z powodu lęku separacyjnego, to możemy dramatycznie zwiększyć u niego poziom stresu. Jeśli opiekun musi zamykać psa w klatce to znaczy, że zwierzak nadal bardzo potrzebuje pomocy.

Z rozstaniami i samotnością lepiej radzą sobie psy stabilne emocjonalnie. Dlatego, też bardzo zachęcam, aby na co dzień pracować z psem nad budowaniem jego pewności siebie i zdolności do radzenia sobie z emocjami. Sprzyja temu rutyna dnia codziennego oraz przewidywalność otoczenia, które dają psu poczucie kontroli i bezpieczeństwa. Duże znaczenie ma również stymulacja umysłowa, czyli uczenie się i węszenie. Pobudzana podczas tych aktywności kora mózgowa działa sprawniej co ułatwia panowanie nad emocjami.

 

Wsparcie procesu terapii zwierząt z lękiem separacyjnym

Nierzadko poziom stresu u psów cierpiących z powodu lęku separacyjnego jest zbyt wysoki, aby angażowały się w jakiekolwiek proponowane przez nas aktywności. Takie psy mogą być zbyt zdenerwowane, by zdobywać jedzenie, żuć gryzaki czy wypoczywać. Przy niewielkim i umiarkowanym stresie warto sięgnąć wtedy po naturalne preparaty, które obniżą napięcie i ułatwią realizację planu terapii behawioralnej.

Gdy problem nie jest bardzo utrwalony lub nasilony oraz w przypadkach, kiedy psiaka czeka przeprowadzka bardzo dobrze może sprawdzić się preparat Zylkene, który często łączę z feromonami. Pozytywne efekty uzyskuję także stosując Zylkene u czworonogów, które po dłuższym czasie przebywania z opiekunem np. po urlopie czy chorobie muszą znowu pozostać same. Takie preparaty mogą także wesprzeć proces adaptacji psa w nowym domu. Pierwsze doświadczenia, a zwłaszcza te traumatyczne, pozostawiają trwały ślad pamięciowy w mózgu, więc budowanie od początku pozytywnych skojarzeń z wyjściem opiekuna jest niezwykle ważne, szczególnie u szczeniąt.

Wspominałam o tym, że absolutnie niezbędne jest budowanie pewności siebie psa. Proces ten bazuje na sukcesach, które pies odnosi mierząc się z różnymi sytuacjami i bodźcami z otoczenia. Jeśli psiak jest lękowy i nie chce podejmować żadnych wyzwań, warto go wesprzeć. Czworonóg nie wie, że czuje się lepiej, ponieważ podajemy mu preparat wspierający go, a odnoszone przez niego sukcesy wpływają pozytywnie na jego zdolności adaptacyjne. Dzięki temu lepiej będzie sobie radził z kolejnymi nowymi doświadczeniami.

W cięższych przypadkach konieczne bywa zastosowanie leków psychotropowych. Sama myśl o stosowaniu leków często - niesłusznie - przeraża opiekunów, którzy obawiają się działań niepożądanych. Należy jednak brać pod uwagę, jak negatywny i destrukcyjny wpływ na organizm ma silny a zwłaszcza chroniczny stres.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zachęcam, aby zrobić wszystko, by nie dopuścić do rozwinięcia się u psa lęku separacyjnego, a jeśli się pojawi – to leczyć go jak najszybciej. Warto dać szansę sobie i swojemu pupilowi na normalne funkcjonowanie.

Na ogół opiekunowie czekają zbyt długo, zanim zaczną szukać pomocy. Niestety koszty zarówno finansowe jak i emocjonalne wynikające z zaniedbania tego problemu są częstym powodem oddania zwierzęcia do schroniska a nawet eutanazji.

Nie zapominając o szkoleniu i socjalizacji opiekunowie powinni kłaść większy nacisk na wypracowanie u swojego psa, w pierwszych miesiącach jego życia, ważnych umiejętności emocjonalnych, takich jak zadowolenie z przebywania we własnym towarzystwie.

Warto pamiętać o tym, że ogólne porady dostępne w internecie mogą być pomocne zwłaszcza w zapobieganiu problemom z zachowaniem czworonogów, nie uwzględniają jednak wyjątkowości każdego psa i jego opiekuna. Śmiało mogę powiedzieć, że nie miałam dwóch takich samych przypadków lęku separacyjnego.

Konsultacja behawioralna trwa około 2 godziny. Behawiorysta zbiera niezbędne informacje dotyczące m.in. dotychczasowych doświadczeń, warunków życia psa a także możliwości opiekunów. W planie terapii uwzględnia typ lub rasę czworonoga, wiek, stan zdrowia, sposób żywienia oraz jego ogólny nastrój, czy też poziom zaspokojenia potrzeb.

W większości przypadków takie indywidualne podejście i duże zaangażowanie ze strony opiekuna daje szansę na rozwiązanie problemu lub znaczące złagodzenie lęku.

Autor artykułu:

Lek. wet Alksandra Słyk-Przeździeckm
Behawiorysta COAPE
Trener Szkolenia Psów

 

Zobacz powiązane artykuły:

PRAWDY I MITY NA TEMAT LĘKU SEPARACYJNEGO

TABLETKA DLA PSA KTÓRY BOI SIĘ ZOSTAĆ SAM W DOMU

LĘK SEPARACYJNY U PSÓW - FILM OMAWIAJĄCY OBJAWY, PRZYCZYNY I POMOC  

JAK NAUCZYĆ PSA BYĆ SAMEMU W DOMU?

WYLIZYWANIE SIERŚCI DO SKÓRY CZYLI DERMATOZA PSYCHOGENNA

 

Porady

pies i papier

Produkty

Polityka prywatności i plików cookies

Data ostatniej aktualizacji:  01.08.2020
 
Grupa Vetoquinol i należące do niej spółki (w niniejszym dokumencie zwane łącznie “Grupą”, a także określane zaimkami “my” oraz “nasze”) zobowiązują się do ochrony Państwa prywatności oraz poufności Państwa danych, a w szczególności Państwa danych osobowych. Prosimy o uważne zapoznanie się z poniższymi informacjami. Informacje te dotyczą sposobu, w jaki zbieramy i wykorzystujemy Państwa dane osobowe oraz dostępnych dla Państwa opcji w związku z wykorzystaniem tych danych.
Dla celów niniejszej polityki prywatności i plików cookies, ("Polityka prywatności i plików cookies") administratorem danych jest Vetoquinol SA, spółka zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Vesoul/Gray pod numerem 676 250 111 i mająca swoją siedzibę pod adresem sis Magny-Vernois, 70200 Lure.
Niniejsza Polityka prywatności i plików cookies obowiązuje w odniesieniu do produktów i usług oferowanych przez Grupę ("Produkty i Usługi") na naszych stronach internetowych (zwanej dalej "Stronami internetowymi"), a w szczególności dotyczy:

Niniejsza Polityka prywatności i plików cookies ma zastosowanie niezależnie od tego, czy są Państwo "Osobą odwiedzającą nasze Strony internetowe " (tj. osobą przeglądającą informacje o Produktach i Usługach), czy "Użytkownikiem" (tj. osobą, która zarejestrowała się na Stronach internetowych).
Polityka prywatności i plików cookies określa zasady korzystania ze Stron internetowych, niezależnie od tego, w jaki sposób uzyskują Państwo do nich dostęp.
Wchodząc na naszą Stronę internetową lub korzystając z niej i przekazując nam informacje za jej pośrednictwem, akceptują Państwo niniejszą Politykę prywatności i plików cookies. Zalecamy regularne sprawdzanie niniejszej Polityki, ponieważ często ją aktualizujemy i wprowadzamy w niej zmiany.
 

 
ZEBRANE DANE OSOBOWE
Dane, które nie pozwalają na identyfikację użytkownika  
Przeglądanie naszej Strony internetowej nie wiąże się koniecznością przekazywania nam jakichkolwiek informacji, które mogłyby umożliwić Państwa identyfikację, chyba że zdecydują się Państwo zostać Użytkownikiem jednej z naszych Stron internetowych, co wymaga  uprzedniej rejestracji.
Tak jak ma to miejsce w przypadku większości usług świadczonych za pośrednictwem internetu, w przypadku każdego wejścia na naszą Stronę internetową  następuje automatyczne gromadzenie pewnych danych i informacji o Państwu i/lub Państwa komputerze. Na podstawie tych informacji nie mamy możliwości Państwa identyfikacji. Informacje te obejmują:

 
Kiedy wchodzą Państwo na nasze Strony internetowei/lub z nich korzystają mamy możliwość śledzenia Państwa odwiedzin i gromadzenia danych dotyczących sposobu korzystania z naszych Produktów i Usług oraz Państwa aktywności na Stronie, zgodnie z poniższym opisem zawartym w sekcji "Cookies".
 
Dane osobowe
W niektórych przypadkach, w szczególności podczas rejestracji, kontaktu z nami lub przesyłania wniosku o udzielenie informacji, mogą Państwo zostać poproszeni o podanie danych osobowych, takich jak nazwisko, imię, numer wykonywania zawodu lekarza weterynarii, nazwę i adres zakładu pracy, praktykę działalności, kraj, adres zamieszkania, adres e-mail i numer telefonu ("Dane osobowe").
Gdy kontaktują się Państwo z nami lub proszą o informacje za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej, gromadzimy dane osobowe, które Państwo dobrowolnie decydują się nam ujawnić.
Jeżeli jednak nie życzą sobie Państwo ujawnienia swoich Danych osobowych, niektóre z usług i/lub opcji dostępnych na Stronie i/lub powiązanych z naszą ofertą Produktów i Usług mogą być dla Państwa niedostępne.
Gromadzimy również Państwa Dane osobowe w przypadku gdy dokonują Państwo rejestracji w sekcji "Moja Strefa" lub "Moje Konto". Zostaną Państwo poproszeni o podanie swoich danych osobowych takich jak nazwisko, imię, numer PWZ, adres e-mail, kraj zamieszkania, nazwa pracodawcy, praktyka i numer telefonu. Możemy także uzyskać Państwa Dane osobowe za pośrednictwem Państwa przeglądarki internetowej, takie jak Państwa adres IP, który jest numerem automatycznie przypisanym do Państwa komputera podczas korzystania z internetu.
Mamy również możliwość uzyskania Państwa Danych osobowych z innych źródeł. Na przykład możemy poprosić zewnętrznego dostawcę lub podmiot zbierający dane o dostarczenie nam dodatkowych Danych osobowych dotyczących naszych obecnych klientów (dodanie danych lub " aktualizacja danych"), w szczególności Danych osobowych zebranych z Państwa profilu lub z publikowanych przez Państwa treści w zewnętrznych serwisach społecznościowych. Możemy również gromadzić Dane osobowe od zewnętrznych partnerów, z którymi współpracujemy lub w przypadku zakupu/przejęcia przez nas innych przedsiębiorstw.
Dane osobowe pozyskiwane są również (za Państwa zgodą) przez nas w momencie Państwa uczestnictwa w webinarach i konferencjach czy spotkaniach on-line lub off-line i wykorzystywane w sposób uzgodniony w regulaminie danego wydarzenia.
Możemy również pozyskiwać Dane osobowe pojawiające się na Państwa profilu w zewnętrznych serwisach społecznościowych (w szczególności w serwisie Facebook), jeśli upoważnią Państwo te serwisy do ujawnienia ich nam lub jeśli udostępniają je Państwo publicznie. W/w Dane osobowe są  to ogólne dane odnoszące się do Państwa konta (na przykład imię i nazwisko, adres e-mail, zdjęcie profilowe, płeć, data urodzenia, aktualne miejsce zamieszkania, identyfikator, lista znajomych, itp.) oraz wszelkie inne informacje lub działania, do udostępniania których upoważnili Państwo zewnętrzne serwisy społecznościowe lub informacje, które umieszczają Państwo publicznie w internecie na swoim profilu. Przykładowo, możemy otrzymać całość lub część informacji odnoszących się do serwisów społecznościowych, w przypadku gdy pobierają Państwo lub używają jednej z naszych aplikacji lub stron w serwisie społecznościowym (zwłaszcza w serwisie Facebook).  Aby uzyskać więcej informacji na temat sposobu, w jaki możemy pozyskiwać informacje dotyczące sieci społecznościowych, prosimy o odwiedzenie strony internetowej danego serwisu społecznościowego.
 
 
W JAKI SPOSÓB WYKORZYSTUJEMY PAŃSTWA DANE OSOBOWE?
Dane osobowe przesłane są na nasze  Strony internetowe na podstawie Państwa zgody  (wniosek o udzielenie informacji, lub udostępnienia dokumentacji formularz kontaktowy, zgłoszenie działań niepożądanych  lub rejestracja na naszej Stronie internetowej w celu skorzystania z Produktów i Usług). Dane osobowe, które nam Państwo przekazują za pośrednictwem Stron internetowych, mogą być wykorzystywane w szczególności w następujących celach:

 
W JAKI SPOSÓB PRZECHOWUJEMY PAŃSTWA DANE OSOBOWE?
Dane osobowe wykorzystywane w związku z korzystaniem ze Strony internetowej
Dane osobowe przechowujemy wyłącznie tak długo, jak jest to konieczne do celów, dla których je przetwarzamy, oraz przez okres niezbędny do spełnienia wymogów prawnych lub regulacyjnych. 
Dane osobowe wykorzystane do przesyłania Państwu informacji
Państwa Dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak długo będzie aktywna Państwa subskrypcja. Mogą Państwo zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie korzystając z podanego linku. W każdym przypadku, jeśli przez trzy lata nie podejmą Państwo z nami kontaktu, Państwa Dane osobowe zostaną usunięte.
Dane osobowe wykorzystywane do przesyłania Państwu ofert marketingowych
Państwa Dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak długo wyrażać będą Państwo zgodę na otrzymywanie naszych ofert marketingowych. Mogą Państwo zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie korzystając z podanego linku. W każdym przypadku, jeśli przez trzy lata nie podejmą Państwo z nami kontaktu, Państwa Dane osobowe zostaną usunięte.
Dane osobowe wykorzystywane w związku z relacjami handlowymi
Przechowujemy Państwa Dane osobowe wyłącznie tak długo, jak jest to konieczne do celów, dla których je przetwarzamy, czyli przez cały okres trwania naszego stosunku umownego, oraz przez okres niezbędny do spełnienia wymogów prawnych lub regulacyjnych.
 
 
W JAKI SPOSÓB UDOSTĘPNIAMY PAŃSTWA DANE OSOBOWE?
Przekazywanie Danych osobowych poza terytorium Unii Europejskiej
Jeżeli przetwarzanie Państwa Danych osobowych wiąże się z przekazywaniem ich do krajów trzecich nienależących do Unii Europejskiej, Państwa Dane osobowe przekazywane są do krajów wskazanych przez Komisję Europejską jako krajów zapewniających wystarczającą ochronę danych i/lub proces przekazywania jest objęty odpowiednimi gwarancjami opartymi na standardowych klauzulach umownych uwzględniających wzory publikowane przez Komisję Europejską. 
Spółki należące do Grupy
Możemy udostępniać Państwa Dane osobowe spółkom należącym do Grupy. Więcej informacji na temat spółek wchodzących w skład Grupy można uzyskać pod adresem http://www.vetoquinol.com/fr/implantation/home.
Dostawcy Usług
W ramach prowadzenia przez nas działalności możemy przekazywać Państwa Dane osobowe dostawcom usług. Usługodawcy ci wykorzystują Państwa Dane osobowe wyłącznie w celu umożliwienia nam dostarczenia Państwu Produktów i Usług. Przykładowo, dostawcy ci mogą świadczyć usługi informatyczne, usługi związane z rekrutacją, być naszymi partnerami logistycznymi lub marketingowymi, administratorami naszej Strony internetowej lub wspierać nas w zarządzaniu danymi, dystrybucji poczty elektronicznej lub analizie informacji. Ujawniamy naszym usługodawcom jedynie te Dane osobowe, które są im niezbędne do świadczenia usług i współpracujemy z nimi w celu zapewnienia ochrony Państwa Danych osobowych.
Nigdy nie ujawniamy żadnych Danych osobowych wymienionym powyżej podmiotom dla ich własnych potrzeb marketingowych lub handlowych. Możemy  ujawnić Państwa Dane osobowe naszym partnerom handlowym jedynie w celu dostarczenia Państwu naszych Produktów i Usług lub innych produktów i usług, które mogą być dla Państwa interesujące.
 
Zobowiązania prawne
Może zaistnieć konieczność ujawnienia przez nas Państwa danych osobowych w odpowiedzi na wniosek organów regulacyjnych takich jak urząd skarbowy lub CNIL (francuski urząd ds. ochrony danych) i/lub sąd (w odpowiedzi na wyrok, nakaz sądowy lub postanowienie) na żądanie lub jeśli wymagane jest to przez prawo, lub w celu ochrony naszych interesów, naszej własności i/lub naszego bezpieczeństwa i/lub interesów, własności lub bezpieczeństwa osób trzecich.
O ile nie określono inaczej w niniejszej Polityce prywatności i plików cookies lub za Państwa uprzednią zgodą, zobowiązujemy się do niesprzedawania, niewprowadzania na rynek ani nieużyczania Danych osobowych innym spółkom w ramach prowadzonej przez nas działalności. Jednakże w przypadku jakiejkolwiek restrukturyzacji spółek Grupy (przejęcie, połączenie lub częściowe przeniesienie aktywów) Państwa dane osobowe mogą zostać ujawnione innej spółce, przy czym ujawnienie to będzie podlegało obowiązującym warunkom Polityki prywatności i plików cookies.
 
SKĄD MOŻECIE MIEĆ PAŃSTWO PEWNOŚĆ, ŻE PAŃSTWA DANE SĄ PRZECHOWYWANE W SPOSÓB BEZPIECZNY?
Dysponujemy różnymi środkami bezpieczeństwa, które zapobiegają utracie, przywłaszczeniu lub bezprawnemu wykorzystaniu Państwa Danych osobowych udostępnionych przez Państwa na Stronie. W celu zagwarantowania bezpieczeństwa danych ujawnianych przez Państwa w Internecie podczas transmisji stosujemy szyfrowanie, uwierzytelnianie i analizę przepływu danych oraz przeprowadzamy audyty bezpieczeństwa w środowiskach hostingowych.
 
CO TO SĄ PLIKI COOKIES I W JAKI SPOSÓB JE WYKORZYSTUJEMY?
Plik cookie to plik tekstowy umieszczony na urządzeniu, z którego Państwo korzystają, aby uzyskać dostęp do internetu (na komputerze, telefonie komórkowym, tablecie itp.) podczas korzystania z przeglądarki internetowej w celu wejścia na stronę internetową.
W pliku cookie znajduje się indywidualny identyfikator, który jest wykorzystywany do powiązania komputera użytkownika z informacjami, które przechowujemy w naszej bazie danych.
Plik cookie zawiera dane, które umożliwiają identyfikację użytkownika takie jak:

Wykorzystujemy pliki cookie w celu:

 
Pliki cookie nie zawierają żadnych Danych osobowych i nie umożliwiają  uzyskania dostępu do Państwa komputera.
Termin ważności udzielonej zgody na otrzymywanie plików cookie wynosi 13 miesięcy. Po upływie tego okresu ponownie zwrócimy się do Państwa o wyrażenie zgody na otrzymywanie plików cookie.
Podczas pierwszej wizyty na naszych Stroniach internetowych w jej dolnej lub górnej części wyświetlany jest pasek informacyjny. Kontynuując przeglądanie Strony po kliknięciu przycisku "Akceptuję", wyrażają Państwo jednoznacznie zgodę na umieszczenie przez Grupę plików cookie na Państwa komputerze (pliki cookie związane z ukierunkowanymi działaniami reklamowymi, niektóre pliki cookie służące do mierzenia liczby osób odwiedzających Stronę oraz pliki cookie dotyczące mediów społecznościowych, generowane w szczególności poprzez przyciski udostępniania gromadzące dane osobowe). Pasek będzie wyświetlany tak długo jak będą Państwo przeglądać stronę tzn. do momentu dokonania wyboru. Jeśli nie życzą sobie Państwo otrzymywać jakichkolwiek plików cookie zalecamy przejść do sekcji "Personalizuj" na pasku i postępować zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami pozwalającymi na zablokowanie całości lub części plików cookie.
Mogą Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej w celu akceptacji, konfiguracji, wyczyszczenia lub wyłączenia plików cookie. Dostępnych będzie kilka opcji: zaakceptowanie każdego z plików cookie, otrzymanie powiadomienia o każdorazowym umieszczeniu pliku cookie lub zablokowanie wszystkich plików cookie. Mają Państwo również możliwość ponownego rozważenia swojego wyboru w dowolnym momencie podczas przeglądania stron internetowych, klikając na stały przycisk "Zarządzanie usługami" w prawym dolnym rogu ekranu.
Każda przeglądarka internetowa proponuje różne ustawienia dotyczące zarządzania plikami cookie. Są one zazwyczaj wyświetlane w menu pomocy przeglądarki. Jeśli używają Państwo przeglądarki lub wersji innej niż te wymienione poniżej, proponujemy skorzystać z menu "Pomoc" danej przeglądarki.
Firefox, Chrome, Internet Explorer, Safari i Opera, Edge.
 
JAKI WPŁYW MOGĄ MIEĆ NA PAŃSTWA LINKI UMIESZCZONE NA STRONIE INTERNETOWEJ ODSYŁAJĄCE DO STRON INNYCH NIŻ TE NALEŻĄCE DO GRUPY?
Grupa może udostępniać czy publikować linki do stron internetowych innych spółek, z którymi utrzymuje relacje biznesowe.
Na naszej Stronie internetowej możemy umieszczać hiperłącza (hiperlinki) do innych stron internetowych i aplikacji obsługiwanych przez osoby trzecie. Jedynym celem tych linków jest ułatwienie użytkownikowi przeglądania stron i dostarczenie mu jak najpełniejszych informacji. Nie posiadamy żadnej kontroli nad tymi witrynami i aplikacjami. Są one niezależne od Grupy i posiadają własne polityki prywatności. W związku z tym Grupa w żadnym wypadku nie ponosi odpowiedzialności, w szczególności w odniesieniu do dokładności, przydatności, dostępności lub wiarygodności informacji oraz produktów i usług oferowanych na tych stronach internetowych, a także przestrzegania praw własności intelektualnej przez te strony internetowe i aplikacje osób trzecich dostępne z poziomu naszej Strony internetowej. Zachęcamy do zapoznania się z zasadami i warunkami oraz polityką prywatności stron internetowych i aplikacji osób trzecich przed rozpoczęciem korzystania z nich. Należy pamiętać, że nasza Polityka prywatności i plików cookie przestaje obowiązywać z chwilą opuszczenia przez Państwa naszej Strony internetowej.
Ponadto, Grupa nie ponosi odpowiedzialności za hiperłącza (hiperlinki) odsyłające do Strony internetowej Grupy, które mogą być umieszczane na stronach internetowych osób trzecich, nawet jeśli Grupa upoważniła wydawcę takiej strony internetowej do umieszczenia tego typu linku.
Grupa generalnie nie zezwala na umieszczanie jakichkolwiek hiperłączy do jednej lub większej liczby podstron swojej Strony internetowej bez wyraźnej uprzedniej zgody Grupy.    
 
W JAKI SPOSÓB MOŻECIE PAŃSTWO ZREZYGNOWAĆ Z OTRZYMYWANIA E-MAILI LUB PRZEKAZYWANIA DANYCH OSOBOWYCH DOSTAWCOM USŁUG?
Jeżeli nie chcą Państwo dłużej otrzymywać od Grupy wiadomości e-mail informujących Państwa o wydarzeniach, nowych Produktach lub Usługach, innych podobnych Produktach lub Usługach, lub wiadomości zawierających inne informacje marketingowe, wystarczy kliknąć na link znajdujący się w stopce każdej wiadomości e-mail. Zostaną Państwo przekierowani bezpośrednio na stronę umożliwiającą rezygnację z subskrypcji, na której mogą Państwo zrezygnować z otrzymywania wiadomości e-mail.
 
W JAKI SPOSÓB MOGĄ PAŃSTWO ZAKTUALIZOWAĆ SWOJE DANE ZAPISANE W SEKCJI "MOJE KONTO"?
Możecie Państwo zalogować się w sekcji "Moja Strefa" lub "Moje konto", gdy Strona internetowa na to pozwoli. Po zalogowaniu się mogą Państwo dokonać zmian w swoim profilu i zaktualizować swoje Dane osobowe. Są Państwo odpowiedzialni za zabezpieczenie swoich danych uwierzytelniających (w szczególności identyfikatorów i haseł). Mają Państwo również możliwość usunięcia swojego  konta.
 
JAKIE PRAWA PRZYSŁUGUJĄ PAŃSTWU W ODNIESIENIU DO PAŃSTWA DANYCH OSOBOWYCH?
Zgodnie z przepisami prawnymi i regulacyjnymi dotyczącymi ochrony danych osobowych i prywatności, w szczególności rozporządzenia RODO, obowiązującymi przepisami prawa francuskiego i zaleceniami wszystkich niezależnych organów publicznych ustanowionych przez państwo członkowskie Unii Europejskiej odpowiedzialnych za kontrolę tych przepisów prawnych i regulacyjnych, mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych osobowych, do ich korekty, wniesienia sprzeciwu lub usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo do ich przeniesienia.
Mają Państwo również prawo do przekazania wytycznych na temat tego, co należy zrobić z Państwa danymi osobowymi po Państwa śmierci.
Mogą Państwo w dowolnym momencie przesłać pismo zawierające takie instrukcje do firmy Vetoquinol SA na następujący adres: Vetoquinol SA – DPO – Magny-Vernois, 70200 Lure, lub na adres e-mail: DPO@vetoquinol.com.
W przypadku reklamacji mogą Państwo skontaktować się z francuskim urzędem ds. ochrony danych osobowych (CNIL).
 
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU DODATKOWYCH PYTAŃ ZWIĄZANYCH Z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES
Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości dotyczące niniejszej Polityki prywatności i plików cookies prosimy o kontakt za pomocą formularza kontaktowego  dostępnego na naszej Stronie internetowej https://www.mojszczesliwyzwierzak.pl/kontakt, lub za pośrednictwem poczty na adres Vetoquinol SA – DPO – Magny-Vernois, 70200 Lure. Mogą Państwo także skontaktować się z naszym Inspektorem Ochrony Danych za pośrednictwem poczty elektronicznej: DPO@vetoquinol.com.
 
JAKIE PRZEPISY MAJĄ ZASTOSOWANIE DO NINIEJSZEJ POLITYKI PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES?
Niniejsza Polityka prywatności i plików cookies podlega przepisom prawa francuskiego oraz, ze skutkiem od dnia 25 maja 2018 r., przepisom Rozporządzenia o ochronie danych osobowych 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. ("RODO"). Polityka ta może ulec zmianie w związku ze zmianą przepisów.