Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Dzieci są grupa zwiększonego ryzyka.
Czy wiecie, że pogryzienia przez psy najczęściej odnotowuje się wśród dzieci? W Stanach Zjednoczonych prowadzi się rejestr, z którego wychodzi, że aż 1/3 pogryzień dotyczy dzieci, z czego 50% z nich ma mniej niż 12 lat. Co więcej, bardzo często takie sytuacje mają miejsce w domach, gdzie pies i dziecko mają kontakt na co dzień. Dlaczego tak się dzieje?
Dziecko jest szczególnie narażone na pogryzienie, ponieważ jest małe – zazwyczaj twarz dziecka znajduje się na wysokości pyska psa. Co więcej, dzieci poruszają się chaotycznie i szybko, wydając z siebie wysokie dźwięki, co może wzbudzać w psach niepokój lub wywoływać poczucie zagrożenia.
Małe dzieci bardzo traktują psy jak żywe „pluszaki”, co więcej nie mają wyczucia granic w kontakcie z psem.
Niezwykle ważne jest, by edukować dziecko w zakresie obcowania z psami.
Warto w dzieciach wykształcić empatię do drugiego stworzenia, co zwiększy poczucie odpowiedzialności i pozwoli stworzyć bezpieczną relację z czworonogiem.
Zapobiegaj pogryzieniom dzięki edukacji!
Edukacja dzieci jest kluczowa.
Wychowanie z psem wpływa pozytywnie na rozwój dziecka – liczne badania potwierdzają, że dziecko się rozwija lepiej, a jego empatia i otwartość na drugą osobę jest zazwyczaj wyższa od rówieśników, którzy nie mają kontaktu ze zwierzętami. Z drugiej strony – to właśnie wśród dzieci w wieku od 3 do 6 lat najczęściej dochodzi do pogryzień przez psy. Dlaczego?
Dzieci w wieku przedszkolnym nie są jeszcze w pełni gotowe na wychowanie psa. Dopiero uczą się granic w kontakcie z psem, często najpierw je przekraczając. Należy je jednak od początku uczyć, jak zachowywać się wobec psa – nawet od 3 roku życia należy konsekwentnie wprowadzać zasady kontaktu z czworonogiem. Im później, tym dziecko ma większą pokusę testowania cierpliwości zwierzęcia i sprawdzania jego reakcji na różne bodźce. Jeśli usłyszymy warknięcie psa, traktujmy to jako sygnał ostrzegawczy – nie należy go wtedy karcić! Podstawą dobrej relacji psa i dziecka jest edukowanie dziecka!
Gdy dziecko osiąga wiek szkolny, zaczyna lepiej przyswajać obowiązki związane z opieką nad zwierzęciem. To dobry moment, by utrwalić zasady zachowania się wobec psa, ale także by uczyć je psich nawyków i pomocy w opiece nad pupilem.
Czego uczymy dzieci?
Edukowanie dziecka na temat zachowania wobec psa jest równie ważne, jak edukowanie go w poprawnym przechodzeniu przez ulicę. Nie odpuszczajmy sobie tego, nawet jeśli nie mamy psa!
Nauczmy dziecka podstawowych zasad pierwszego kontaktu z psem:
Nie biegnij w stronę psa. Jeśli już pies pozwoli się do siebie zbliżyć – podejdź powoli.
Jeśli pies podchodzi do Ciebie, spokojnie daj mu się obwąchać i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Dzięki temu pies się z Tobą zapoznaje.
Jeśli chcesz pogłaskać psa, zrób to delikatnie – najlepiej głaszcz go po tułowiu. Nie dotykaj pyska ani głowy.
Jeśli pies je lub bawi się zabawką – jest to jego chwila dla siebie. Nie przeszkadzaj mu w tym.
Jeśli pies śpi – nie przeszkadzaj mu, nie podchodź do niego i go nie dotykaj.
Jak dzieci powinny bawić się z psem?
Psy i dzieci kochają zabawę w podobnym stopniu – daje im ona dużo radości. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku zabawa nie oznacza tego samego dla obu grup. Ważne, by zrozumieć, dlaczego zabawa dziecka może być dla psa nieprzyjemna.
Po pierwsze: dzieci często nie mają jeszcze wyrobionego wyczucia, co może czworonoga zaboleć. Chcąc okazać mu czułość, ciągną go za uszy, ogon czy zawieszają się na nim. Jasno zabraniamy tego dziecku: nie może ciągnąć go za uszy, ogon ani łapać jego łap!
Ucz dziecko, że może głaskać psa po tułowiu w spokojny sposób.
Po drugie: dzieci potrafią biegać we wszystkie strony wydając z siebie piski i krzyki. To może uruchomić tzw. łańcuch łowiecki psa! Obserwuj go! Jeśli pies w takiej sytuacji warczy – uszanuj jego sygnał ostrzegawczy i pod żadnym pozorem go nie karz fizycznie! Stałe karanie może zahamować w psie prezentowania sygnałów ostrzegawczych jakim jest warczenie, a wtedy pies może od razu przejść do ataku.
Pamiętajcie – to dorosła osoba musi dopilnować, aby kontakt psa i dziecka był dla obu stron przyjazny i bezpieczny!
Przestrzeń osobista.
Jedną z podstawowych zasad wychowania dziecka w towarzystwie psa jest nauka o przestrzeni osobistej. Posiadają ją nie tylko ludzie – o tym na pewno uczysz swoje dziecko – ale także czworonogi! Warto, by dziecko stosowało te zasady, aby miało dobry kontakt z każdym – i przede wszystkim swoim – psem.
Widząc psa – nie próbuj na siłę do niego podchodzić i go przytulać. Możesz spróbować go zawołać i poczekać, aż sam do Ciebie przyjdzie.
Kiedy pies jest zajęty spaniem, jedzeniem czy zabawą – nie przerywaj tego. Też nie lubisz, gdy ktoś przychodzi i przeszkadza Ci w tych czynnościach!
Nie zbliżaj swojej twarzy do twarzy psa i pod żadnym pozorem nie próbuj pochylać nad jego głową!
Jeśli głaskasz psa – to ręką wyciągniętą od dołu, a nie od góry. Głaszcz jego tułów, okolice szyi i przedpiersia. Jeśli widzisz, że pies się odwraca, warczy lub okazuje niechęć, po prostu przestań go dotykać i odejdź. Jeśli będzie miał ochotę na czułości, da Ci o tym znać sam.
Zobacz powiązane artykuły:
POJAWIENIE SIĘ NIEMOWLĘCIA W DOMU A ZACHOWANIA ZWIERZĄT
JAK PRZELICZYĆ PSIE LATA NA LUDZKIE?
CZY KLATKA DLA PSA TO DOBRY POMYSŁ?
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!