Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Objawy zarażenia pasożytami u kotów potrafią być niespecyficzne, często wręcz niewidoczne. Oznacza to, że przed odrobaczaniem wskazane jest wykonanie badania kału u lekarza weterynarii, na podstawie którego będzie można sprawdzić, jakie robaki złapał nasz kot. Mając już tę wiedzę, można zastanowić się, jaki produkt będzie najbardziej odpowiedzi do odrobaczenia kota.
Krople spot-on na robaki u kota
Krople spot-on, to najlepsza metoda odrobaczenia kota. Cechuje ją duża łatwość podania. Produkty te stosowane są miejscowo na skórę, nie należy podawać ich doustnie. Krople wylewamy w okolice karku zwierzęcia bliżej uszu i podstawy czaszki, aby uniknąć zlizania ich przez kota. Kropli nie stosujemy na uszkodzoną skórę. Mycie przy pomocy szamponu lub zanurzanie zwierzęcia w wodzie tuż po naniesieniu produktu może znacznie ograniczyć jego skuteczność. Dlatego też leczonych zwierząt nie należy kąpać, dopóki preparat nie wyschnie. Ilość płynu w pipecie dostosowana jest do wagi kota, z reguły krople występują w kilku wariantach pojemnościowych. Decydując się na zakup kropli spot-on warto zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju pasożyty zwalczają. Dobrym rozwiązanie jest zastosowanie takich kropli na robaki, które posiadają w swoim składzie substancje czynne przeznaczone do zwalczania mieszanych inwazji pasożytniczych spowodowanych zarówno robakami obłymi (nicienie), jak i robakami płaskimi (tasiemce). Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na stosowanie takiego odrobaczenia na etapie ciąży i laktacji, część z tych produktów nie będzie bezpieczna dla naszych kotek i kociąt.
Tabletki na robaki dla kotów
U części kotów taka forma podania leku nie wchodzi w grę, jednak zdarzają się wyjątki. Tabletki na robaki podajemy również w zależności od masy ciała, część z nich można dzielić. Z reguły standardowe dawkowanie to 1 tabletka na 4 kg masy ciała kota. Tabletki możemy podać bezpośrednio do pyszczka lub pokruszyć na karmę, bez uprzedniej głodówki. Czasami wymagane jest powtórne podanie po 14 dniach przy intensywnej inwazji pasożytów. Nie odrobaczamy kotów chorych. Po zjedzeniu preparatu mogą nastąpić przejściowe reakcje niepożądane z układu pokarmowego.
Czym się kierować wybierając środek na robaki dla kota?
W przypadku doboru preparatu na odrobaczanie kota należy kierować się jego wiekiem, stanem zdrowia, a także wygodną dla nas – właścicieli drogą podania. Środki podawane na skórę są tak samo skuteczne w walce z pasożytami wewnętrznymi, jak te podawane wyłącznie doustnie. Podejmując decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniego preparatu warto upewnić się, na jakiego rodzaju pasożyty będzie on skuteczny. Dobrym rozwiązaniem będą np. krople spot-on przeznaczone do leczenia mieszanych inwazji pasożytniczych.
Zobacz powiązane artykuły:
ROBAKI JELITOWE I PIERWOTNIAKI. GIARDIA U PSÓW
JAK BEZSTRESOWO ODROBACZYĆ KOTA?
JAK CHRONIĆ KOTA PRZED PASOŻYTAMI WEWNĘTRZNYMI?
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!
Produkty
Leczenie mieszanych inwazji pasożytniczych u kotów spowodowanych przez popularne gatunki robaków obłych i robaków płaskich
Zwalczanie inwazji nicieni i tasiemców przewodu pokarmowego psów.
Zwalczanie inwazji mieszanych, wywoływanych przez nicienie i tasiemce.
Zwalczanie inwazji nicieni i tasiemców przewodu pokarmowego kotów.