Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Słuch u psów i kotów. Jak odbierają dźwięki i jak dbać o uszy czworonogów?
Uszy naszych pupili skrywają przed opiekunami wiele tajemnic. Rozwiejemy je wszystkie. W tym miesiącu dokładnie przeanalizujemy słuch, jeden z najbardziej rozwiniętych zmysłów naszych pupili. Zacznijmy od początku...
Budowa uszu psa i kota
Budowa ucha psa i kota, tak jak budowa ucha ludzkiego, składa się z trzech części - ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego.
- Ucho zewnętrzne tworzy małżowina uszna oraz kanał słuchowy, w którym znajdują się gruczoły łojowe i apokrynowe produkujące woskowinę. Kanał słuchowy jest znacznie dłuższy niż u człowieka i przybiera specyficzną budowę na kształt litery L.
- Między uchem zewnętrznym a uchem środkowym znajduje się błona bębenkowa.
- W uchu środkowym znajdziemy jamę bębenkową, kosteczki słuchowe oraz trąbkę Eustachiusza łączącą ucho środkowe z gardłem.
- Najbardziej skomplikowaną częścią ucha jest ucha wewnętrzne, które jednocześnie spełnia funkcje utrzymania równowagi. Składa się ze ślimaka, kanałów półkolistych oraz nerwu słuchowego.
Jeśli pupil ma zdrowe uszy (kolor bladoróżowy, niebolące, suche z niewielką ilością woszczyny), wystarczy profilaktyczne czyszczenie raz w miesiącu specjalnym preparatem (np. OTIFREE), który rozpuszcza woskowinę i brud zalegające w zewnętrznym przewodzie słuchowym.
Jak czyścić uszy pupila?
Higiena uszu to podstawa. Wewnątrz uszu pupila jest ciepło, ciemno i wilgotno. W połączeniu z brudem są to najlepsze warunki do rozwoju bakterii, które sprzyjają stanom zapalnym oraz infekcjom bakteryjnym i grzybiczym.
Czyszczenie uszu u psów i kotów w 6 krokach:
- Przygotuj specjalny preparat do czyszczenia uszu (np. OTIFREE).
- Chwyć ucho, tak by odsłonić kanał słuchowy.
- Delikatnie umieść aplikator w kanale słuchowym i zaaplikuj preparat, tak by wypełnić cały kanał słuchowy.
- Następnie chwyć ucho u nasady, tuż przy głowie i delikatnie wymasuj.
- Pozwól by Twój pupil potrząsał głową i w ten sposób usunął całą zawartość kanału słuchowego (preparat i zalegającą woszczynę, brud)
- Delikatnie osusz ucho wacikiem, aby usunąć widoczne na małżowinie usznej resztki czyścika wraz z ewakuowanym brudem. Nie używaj bawełnianych patyczków do czyszczenia uszu.
Najbardziej predysponowane do chorób uszu są psy ze zwisającymi uszami (np. cocker, pudel lub basset hound), oraz:
psy, u których zdiagnozowano alergię,
psy niektórych ras, np shar pei u których występuje zazwyczaj większa ilość wydzieliny w uchu niż u innych psiaków.
U tych psiaków zaleca się częstszą kontrolę uszu (do dwóch razy w tygodniu). Szczególnie wiosną i latem, gdy do sierści wokół uszu mogą przyczepiać się kłosy traw i zbóż, ponieważ ciało obce w uchu może grozić nawet perforacją błony bębenkowej.
Dlaczego psy i koty mają tak dobry słuch?
Zmysł słuchu u psów i kotów jest zaraz po zmyśle powonienia najbardziej rozwiniętym zmysłem. Od zawsze słuch pomaga psom i kotom przetrwać w otoczeniu, pomaga zwierzętom w ochronie przed drapieżnikami, zdobywaniu pożywienia, komunikacji oraz opiece nad młodymi.
Psi i koci słuch jest znacznie czulszy niż słuch człowieka. Odgłosy, które my rejestrujemy dopiero z odległości 20 metrów, nasz czworonóg usłyszy nawet z odległości 80 metrów. Dlaczego tak się dzieje?
Młody człowiek słyszy dźwięki do 20 000 Hz, psy percypują dźwięki do 40 000 Hz i ustępują kotom, gdyż młode koty mogą usłyszeć dźwięki o częstotliwości nawet do 100 000 Hz! Pupile rejestrują niesłyszalne dla nas ultradźwięki. Można powiedzieć, że ledwo słyszalny dla nas dźwięk jest dla naszych pupili krzykiem. Dla przykładu ciche popiskiwanie myszy kot usłyszy z odległości 20 metrów.
Z wiekiem słuch słabnie zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Dlatego warto pamiętać, aby o psie i kocie uszy odpowiednio dbać. W żadnym wypadku nie wolno czyścić ucha patyczkami higienicznymi! Jak wspomnieliśmy, służą do tego odpowiednie preparaty, takie jak Otifree.
Problem ze słuchem u psów
Pupil, tak jak człowiek, może nie słyszeć. Może mieć wrodzoną głuchotę albo na skutek zmian pourazowych bądź degeneracyjnych związanych z procesem starzenia. Co wtedy? Słuch zaraz po węchu jest najważniejszym instynktem psa, ale przy dobrze sprawowanej opiece, zwierzak będzie nadal szczęśliwy. Opiekunowie psów niesłyszących powinni wiedzieć, jak z takim psem pracować i jakie zagrożenia niesie za sobą głuchota pupila.
Z psem głuchnącym bądź całkowicie niesłyszącym kontaktujemy się w sposób niewerbalny. Nie wydajemy poleceń głosowych, a pokazujemy je za pomocą wyuczonych wcześniej gestów. Inaczej mówiąc, pupil nas nie zrozumie, jeśli nie będziemy w zasięgu jego wzroku albo jeśli nie poczuje naszej komendy, np. szarpnięcie lekko smyczą może zwrócić jego uwagę podczas spaceru.
Z myślą o skupieniu uwagi pupila, który nie słyszy powstały elektryczne obroże, które wydają ciche wyczuwalne wibracje. Z psem niesłyszącym spacerujemy tylko i wyłącznie na smyczy, ponieważ ten nie usłyszy zagrożenia, np. nadjeżdżającego pojazdu. Pies niesłyszący może biegać luzem tylko na terenie ogrodzonym, np. wybieg dla psów albo własne podwórko.
Niesłyszącego pupila ostrzegamy o dotyku, ponieważ taki dotyk znienacka, np. podczas snu, może go przestraszyć. Przed głaskaniem zbliżamy naszą rękę do jego nosa, aby mógł wyczuć naszą obecność.
Psa niesłyszącego zaleca się wychowywać w towarzystwie zdrowego towarzysza, od którego będzie naśladował pożądane zachowania. Na obroży czy szelkach pupila warto na wszelki wypadek umieścić informację o jego wadzie słuchu.
Zobacz powiązane artykuły:
JAKIE SMAKI CZUJĄ PSY I KOTY. ROLA JĘZYKA W ICH ŻYCIU
WSZYSTKO CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O PSICH USZACH
JAK POMÓC PSU GDY JEST GORĄCO?
TABLETKI NA ROBAKI DLA PSA
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!
Produkty
Sonotix - normalizujący i przywracający równowagę preparat do czyszczenia uszu dla psów
Karma uzupełniająca do stosowania przy nadmiernym wypadaniu włosów, łamliwej, matowej i suchej sierści.