Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Zwierzęta doświadczają stresu podobnie jak ludzie, ale wyrażają to inaczej.
Izolacja społeczna, zakażenie Covid-19 czy też inne ograniczenia mogą potęgować u nas ludzi ogromy strach, zwiększony stres. W tej niecodziennej sytuacji znajdują się również nasi pupile. Pies i kot oczywiście dostrzega, że coś się dzieje, gdy zmienia się ich jak i opiekunów codzienna rutyna choć nie zrozumieją dlaczego. Psy czy koty mogą być bardziej nerwowe i zacząć zachowywać się inaczej.
Jak zwierzęta reagują na nową sytuację?
Nasza niepewność, strach i drażliwość udziela się naszym braciom mniejszym, co destabilizuje ich wewnętrzną równowagę i odwrotnie, zestresowany pies lub kot może przekazać człowiekowi zły nastrój. Uczucie dyskomfortu i niepokoju powodują różne odchylenia od normalnego, dotychczasowego zachowania. Mogą być one subtelne, często nie dostrzegane przez opiekunów. Częstsze rozglądanie się, zmiany miejsca spoczynku, dyszenie, oblizywanie nosa czy nadmierna pielęgnacja, zmiany w jakości i długości snu mogą świadczyć o przeżywanym stresie.
Psy bardziej wrażliwe stają się bardziej smutne, apatyczne i mniej interesują się jedzeniem czy zabawą. Inne natomiast mogą mieć większy apetyt czy też szukają kontaktu z opiekunem, nie opuszczają go na krok. W przypadku silnego stresu, ciało usztywnia się, pies jest skulony z ciasno przylegającym ogonem.
Koty w takich sytuacjach zazwyczaj unikają kontaktu z człowiekiem, ukrywają się w zakamarkach domu i nie reagują na wołanie opiekuna. W przypadku dużego niepokoju kot ma rozszerzone źrenice, kuli się a ogon ma schowany, czasem zjeżoną sierść. Czasami kot może przejawiać agresję lub załatwiać się poza kuwetą. Takie problemy z czystością są niezwykle uciążliwe, szczególnie wtedy gdy wcześniej nie występowały. Pamiętajmy, to nie jest złośliwość kota lecz przejaw ogromnego stresu lub problemu medycznego!
Jak można pomóc?
Jeśli problem jest natury psychicznej, wynikający z nadmiernego stresu to warto sięgnąć po suplementy, które mogą uspokoić pupila i przywrócić dobre samopoczucie. Takim produktem jest Zylkène®, który pomoże „przełączyć” układ nerwowy zwierząt w tryb spoczynku i zmniejszy intensywność reakcji na stres. Zylkene® najlepiej sprawdza się, gdy niepokój nie jest mocno nasilony, jest to świetna prewencja! Jeśli psy i koty są już przestraszone i zagrożone, ich wysoki poziom adrenaliny zmusza organizm do walki lub ucieczki. Takie warunki wymagają bardziej kompleksowego rozwiązania, w którym to przypadku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii lub specjalistą od spraw zachowania zwierząt.
Kluczowy jest nasz, ludzki spokój. W miarę możliwości postarajmy się zaadaptować do nowej sytuacji, zadbajmy o swój relaks i wykorzystajmy ten czas na wzmocnienie więzi międzyludzkich i międzygatunkowych J. Bawmy się ze swymi pupilami, wyprowadzajmy psiaki na spacery i karmy o stałych porach.
Koty w przeciwieństwie do psów są indywidualistami, są bardziej niezależne i nie wymagają stale naszej uwagi. Nie wymuszaj kontaktów i przytulania jeśli kot nie ma na to ochoty. Staraj się utrzymać „rzeczywistość domową”, ponieważ koty są bardzo konserwatywne i generalnie nie lubią zmian. Jest pewien wyjątek! Z pewnością z dużym zadowoleniem przyjmą fajną kryjówkę np. zwykły karton albo drapak. Kapsułki Zylkène® można otworzyć, a zawartość wsypać do kociego jedzenia.
Jeśli nie jesteś pewien lub nie rozumiesz sygnałów czworonożnych przyjaciół, nie wstydź się i zapytaj lekarza weterynarii o radę. Przyczyną stresu może być nie tylko całodzienna obecność lub hałas żywiołowych dzieci, ale także ból spowodowany chorobą. Lekarz weterynarii zaproponuje ci rozwiązanie i zaleci odpowiednie środki.
Zobacz powiązane artykuły:
KOCIE FEROMONY - SPOSÓB NA POPRAWĘ KOCIEGO KOMFORTU W DOMU
PRAWIDŁOWA OPIEKA NAD ZWIERZAKIEM W DOBIE COVID-19
CO ROBIĆ KIEDY PIES BOI SIĘ WIZYTY U WETERYNARZA?
JĘZYK CIAŁA PSA - OBJAWY STRESU
JAK NAUCZYĆ PSA ZOSTAWAĆ SAMEMU W DOMU?
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!