Co zrobić jeśli pies boi się dźwięku petard, i wybuchu fajerwerków? Oto kompletny wideo poradnik nagrany specjalnie dla Was przez naszego eksperta!
Rozgość się u nas
Zapewne wielu z Was stanęło kiedyś przed wyborem: zwierzak z hodowli czy adopcja ze schroniska?
Decydując się na adopcję zapewne rodzi się w Was się obawa dotycząca historii zwierzęcia i bagażu emocjonalnego który może mieć wpływ na zachowanie zwierzaka.
Czy jednak warto się bać? A może wszystko zależy od odpowiedniego doboru zwierzaka do nas i naszych warunków życiowych?
Jak więc wybrać odpowiedniego towarzysza na całe życie? Oto garść informacji prosto ze schroniska Ciapkowo.
Aby odpowiednio dobrać zwierzaka do opiekuna należy w pierwszej kolejności przeprowadzić szczegółowy wywiad z daną osobą . Staramy się poznać potencjalna rodzinę adopcyjną, zorientować się jaki prowadzą tryb życia np. czy są typem domatora czy też są osobami fizycznie aktywnymi. Ważne jest również to, jakie warunki bytowe są w stanie zapewnić zwierzęciu. Czy mieszkają w domu z ogrodem, czy w bloku, czy jest to dom wielopokoleniowy, pytamy o do tej pory posiadane zwierzaki oraz doświadczenie w pracy z psem/kotem. Na tej podstawie staramy się dopasować zwierzę.
Energia człowieka powinna pasować do energii czworonoga. Na przykład młodym rodzinom proponujemy psy aktywne a osobom starszym już te spokojne, szukające domu na jesień swojego życia. Ważne są również możliwości finansowe danej rodziny: starsze zwierzaki mogą mieć różnego rodzaju problemy zdrowotne, np. z sercem czy stawami. W takich sytuacjach zawsze prosimy, by dokładnie przeanalizować swoje możliwości i kierować się zdrowym rozsądkiem, chociaż serce często podpowiada, by otoczyć seniora miłością.
Niestety, zwierzęta trafiające pod opiekę schroniska mogą mieć problemy behawioralne, np. psiaki z lękiem separacyjnym czy broniące ukochanego człowieka. Zawsze informujemy potencjalną rodzinę adopcyjną o możliwości wystąpienia tego typu problemu i naświetlamy ewentualne rozwiązania, jednak tu znów należy rozważyć możliwości czasowe i finansowe, by takiemu zwierzakowi pomóc.
Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie tak, aby finalnie zadowolony był zarówno człowiek jak i zwierzak.
O czym należy pamiętać adoptując zwierzaka?
Osoba decydująca się na adopcję zwierzęcia ze schroniska winna pamiętać o tym, że dla pracownika schroniska nie jest znana przeszłość danego czworonoga. Większość psiaków i kociaków, które trafiają pod opiekę schroniska, są znalezione na ulicy. Nie wiemy jak one się zachowują np. w domowych warunkach, gdy zostają same w domu, czy trzymają czystość, czy nie występuje lęk separacyjny, czy miały kiedyś kontakt z dziećmi, jak podróżują samochodem czy komunikacją miejską, jak zachowują się w tłumie lub mieście. Zanim zdecydujemy się na adopcję, wskazane jest zabranie psiaka na kilka spacerów a także na wizytę w domu w celu sprawdzenia jego zachowania.
Należy pamiętać o tym, że zwierzak zabrany ze schroniska, pomimo zmiany warunków na lepsze, może się długo w nich aklimatyzować. W takich przypadkach trzeba być bardzo wyrozumiałym, cierpliwym, konsekwentnym a gdy pojawia się problem zawsze warto skontaktować się ze schroniskowym behawiorystą, który pomaga nakierować na właściwą pracę z psem lub kotem.
Co robić, a wlasciwie czego nie robić adoptując zwierzę ze schroniska?
Najczęstszymi przyczynami powrotów adoptowanych zwierząt do schroniska są nieprzemyślane decyzje, podjęte pochopnie i pod wpływem emocji.
Bardzo często rodziny adopcyjne nie rozumieją pojawiającego się problemu i boją się podjąć pracy nad nim. Często rodzice ulegają namowom dzieci na adopcję szczeniaka, którego nie do końca potrafią dobrze socjalizować i wychować na mądrego psiaka. Takie psiaki wracają do schroniska jako dorosłe psy, które mają poważne problemy i wymagają stałej opieki behawiorysty.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że większość problemów behawioralnych, np. lęk separacyjny, agresja do innych zwierząt lub dzieci, wynika nie z charakteru zwierzęcia a z błędnego prowadzenia od podstaw. Podstawowym błędem jest na przykład nadmierne żegnanie bądź witanie się ze zwierzęciem przy powrocie do domu, co w przyszłości może eskalować do problemów w postaci niszczenia lub wokalizowania.
Na szczęście dzięki naszemu wypracowanemu procesowi przed adopcyjnemu z roku na rok, tych powrotów z adopcji jest coraz mniej, staramy się edukować zarówno dzieci w szkołach jak i dorosłych ludzi, dzięki czemu świadomość społeczeństwa o potrzebach psów i kotów jest coraz większa a adopcje dokładnie przemyślane.
Preparatem, który poprawia możliwości adaptacyjne w trakcie adopcji zwierzęcia i zmniejsza stres związany ze zmianami jest Zylkene
Zobacz powiązane artykuły:
NA CZYM POLEGA PRACA WOLONTARIUSZA W SCHRONISKU?
PRAWDY I MITY O LĘKU SEPARACYJNYM
JAK WSPOMAGAĆ PRAWIDŁOWĄ PRACĘ STAWÓW U PSÓW?
JAK CZĘSTO CHODZIĆ NA SPACERY Z PSEM?
Porady
Świetne pomysły na samodzielnie wykonane zabawki dla psa! Idealne pod choinkę!
Co robić jeśli u naszego pupila zdiagnozowano padaczkę? Oto kilka wskazówek dla właścicieli.
Wizyta w gabinecie weterynaryjnym może być dla Twojego kota stresująca, oto 8 pomysłów jak możesz mu pomóc
Jaki wpływ na zdrowie i rehabilitację ludzi mają zwierzęta?
Przyczyny, skutki, leczenie i metody zapobiegania kamicy struwitowej u kotów