Co zrobić jeśli pies boi się dźwięku petard, i wybuchu fajerwerków? Oto kompletny wideo poradnik nagrany specjalnie dla Was przez naszego eksperta!
Rozgość się u nas
JAK NAUCZYĆ PSA PRAWIDŁOWEGO CHODZENIA NA SMYCZY?
Podczas spaceru pies nadmiernie ciągnie smycz? Przyczyn może być kilka.
Jeśli ciągnięcie na smyczy jest wyrazem nadmiernej ekscytacji, zwiększając ilość spacerów w ciągu dnia, sprawimy, że przestaną być takie niezwykłe, co może przynieść pozytywne efekty.
W przypadku, gdy zachowanie wynika z braku lub niewłaściwej nauki chodzenia na smyczy, postępujemy zależnie od nasilenia i stopnia utrwalenia problemu. Możemy zacząć od zmiany rutyny, to znaczy, że jeśli pies ciągnie chodząc na obroży, spróbujmy zastosować szelki (i vice versa) i zacząć prawidłowy trening chodzenia na luźnej smyczy.
Istnieje wiele ćwiczeń, które możemy zastosować (sporo opisano w dostępnej literaturze).
Prostym w wykonaniu, jednak wymagającym cierpliwości, jest zabawa w drzewko. Kiedy pies napina smycz, zatrzymujemy się. Nie mogąc iść dalej, pies zwykle obraca się, żeby zobaczyć co się stało lub wraca do właściciela, luzując smycz. Zaznaczamy ten moment np. słowem „dobrze” i ruszmy dalej. Powtarzamy procedurę za każdym razem, kiedy smycz jest napięta.
Wprowadzenie nieoczekiwanych zmian kierunku marszu z początku będzie zaskoczeniem dla psa, ale w krótce sprawi, że pies zacznie zwracać na nas uwagę i będzie się trzymał bliżej.
Możemy nauczyć psa skupiania uwagi na nas. Jest na to wiele sposobów np. wprowadzenie komendy „patrz”, nauczenie targetowania ręki, opuszczanie ręki ze smaczkiem, żeby był chwilowo dostępny dla psa i podnoszenie jej na wysokość klatki piersiowej, żeby pies podniósł wzrok i w efekcie patrzył na nas. Takie skupienie uwagi można wykorzystać, jeśli przyczyną ciągnięcia na smyczy jest wystąpienie nieoczekiwanych bodźców (np. pojawienie się innego psa).
W przypadku psów, które nie poddają się procedurom treningowym, (co zwykle oznacza, że nie możemy znaleźć właściwej;)), możemy zastosować obrożę uzdową (kantarek/halter). Jest to obroża, którą zakłada się na pysk psa. Pozwala ona na odwrócenie głowy psa w momencie, gdy zaczyna ciągnąć. Należy jednak uważnie zapoznać się z zasadą działania tego sprzętu lub skorzystać z instruktażu szkoleniowca, żeby uniknąć kontuzji szyi psa wywołanej zbyt gwałtownym operowaniem smyczą. W razie potrzeby można skorzystać z literatury lub porady trenera np. w czasie szkolenia z zasad posłuszeństwa.
Zobacz powiązane artykuły:
4 PROSTE SZTUCZKI KTÓRYCH MOŻESZ NAUCZYĆ SWOJEGO PSA
JAK NAUCZYC PSA ZOSTAWAC SAMEMU W DOMU?
JAK CZESTO CHODZIĆ NA SPACERY Z PSEM?
10 RZECZY KTÓRYCH NIE POWINIEN JEŚĆ TWÓJ ZWIERZAK
Porady
Świetne pomysły na samodzielnie wykonane zabawki dla psa! Idealne pod choinkę!
Co robić jeśli u naszego pupila zdiagnozowano padaczkę? Oto kilka wskazówek dla właścicieli.
Wizyta w gabinecie weterynaryjnym może być dla Twojego kota stresująca, oto 8 pomysłów jak możesz mu pomóc
Jaki wpływ na zdrowie i rehabilitację ludzi mają zwierzęta?
Przyczyny, skutki, leczenie i metody zapobiegania kamicy struwitowej u kotów