Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Rozgość się u nas
Glista, tasiemiec, a nawet nicienie, to robaki, które często występują u psów i kotów, zwłaszcza, gdy nasze zwierzęta nie są prawidłowo i systematycznie odrobaczane. Niestety robaki te są niebezpieczne również dla ludzi. W jaki sposób i którymi robakami możemy zarazić się od psów i kotów?
Czym można zarazić się od psa?
Nicienie jelitowe (Toxocara canis) stanowią przyczynę większości odnotowanych przypadków zarażeń robakami od psów. Pasożyty te występują u zwierząt w każdym wieku, lecz najczęściej diagnozowane są u szczeniaków i młodych psów. Większość szczeniąt zaraża się larwami glist już w życiu płodowym. W późniejszym okresie zwierzęta narażone są na inwazje przez zjadanie jaj nicienia. Następnie larwy wędrują po organizmie przez system wrotny, wątrobę, płuca i tchawicę do jamy ustnej, a stąd z powrotem do jelit. Przy intensywnym zarobaczeniu może dojść do uszkodzenia tych narządów.
Do toksokarozy, bo tak nazywamy chorobę spowodowaną tymi robakami u ludzi, dochodzi przez połknięcie jaj nicienia, np. poprzez spożywanie posiłku rękoma po kontakcie z glebą czy jedząc nieumyte owoce lub warzywa. Najczęściej chorują dzieci, które bawiąc się w piaskownicy czy na łąkach mogą być narażone na kontakt z psimi odchodami. Rzadziej zdarzają się przypadki bezpośredniego kontaktu z jajami przyklejonymi do sierści psa. Objawy chorobowe w toksokarozie zależą od stopnia inwazji oraz umiejscowienia się larw w organizmie. U dzieci występują najczęściej przewlekłe bóle brzucha, gorączka, ból mięśni czy wysypki na skórze.
Tasiemiec psi to (Dipylidium caninum) kolejny z pasożytów, którym człowiek może zarazić się od zwierzęcia. Tasiemiec ten do swojego cyklu rozwojowego wymaga dwóch żywicieli: pośredniego – pchły lub wszoła i ostatecznego – psa. Czworonogi zarażają się przez zjedzenie pchły, która przenosi postać larwalną tasiemca.
Inne choroby, jakimi możemy zarazic się od psa to między innymi:
bąblowica,
giardioza,
wścieklizna,
świerzbowiec psi,
leptospiroza.
Czym można zarazić się od kota?
Toksoplazmoza to jedna z chorób pasożytniczych, której najczęściej mogą obawiać się również właściciele kotów. Powoduje ją pierwotniak Toxoplasma gondii, którego ostatecznym żywicielem są koty. Te zarażają się przez zjedzenie oocyst, które są wydalane do środowiska z kałem zarażonych osobników. Częściej też chorują koty, których dieta bogata jest w surowe mięso.
Do zarażenia toksoplazmozą u ludzi może dojść drogą pokarmową, przez spożycie np. zakażonej wody, niedopieczonego mięsa zawierającego cysty pasożyta bądź warzyw czy owoców, które miały kontakt z kocimi odchodami. Zarażenie możliwe jest również poprzez przeniesienie oocyst do ust rękoma, którymi sprzątano kocią kuwetę. Istnieje również możliwość zarażenie płodu w łonie matki.
Do najbardziej niebezpiecznych dla ludzi chorób, które przenosić mogą koty należy bąblowica wywoływana przez tasiemca Echinococcus granulossus bądź rzadziej Echinococcus multilocularis. Do zarażenia u ludzi dochodzi najczęściej drogą pokarmową poprzez spożycie jedzenia, na którym znajdują się jaja tasiemca. Możliwe jest również zarażenie poprzez kontakt z jajami tesiemca, które znajdują się na sierści zwierzęcia.
W przypadku zarażenia bąblowicą E.granulossus (jednokomorową) dochodzić może u ludzi do powstania torbieli w wątrobie, płucach, śledzionie, a nawet w mózgu. Bąblowica E.multilocularis (wielokomorowa) prowadzi do zajęcia wątroby, a czasami sąsiednich organów wewnętrznych. Śmiertelność w przypadku nieleczonej lub nieprawidłowo leczonej bąblowicy wielokomorowej wynosi ponad 90%.
Inne choroby, jakimi możemy zarazić się od kota to między innymi:
choroba kociego pazura,
toksokaroza,
wścieklizna,
grzybica strzygąca,
chlamydioza.
Jak uniknąć zarażenia robakami od psa albo kota?
Po pierwsze bardzo ważne jest zachowanie właściwej higieny – dokładne mycie rąk po zabawie z psem czy kotem to klucz do naszego zdrowia. Równie ważna jest profilaktyka przeciwpasożytnicza. W przypadku psów oraz kotów zaleca się odrobaczanie przynajmniej raz na trzy miesiące. Można w tym celu skorzystać np. z tabletek odrobaczających bądź kropli dla kotów przeciw tasiemcom i nicieniom.
Zobacz powiązane artykuły:
RASY PSÓW - LABRADOR RETRIEVER
JAK BEZSTRESOWO ODROBACZYĆ KOTA?
ILE POWINNO BYC KALORII W DIECIE PSA?
Porady
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.
Dlaczego ważne jest aby mieć własną miskę podczas spaceru z psem?
Dowiedz się na czym polega bikejoring i jak zacząć uprawiać ten sport ze swoim psem.
Czym skorupka za młodu nasiąknie.. Jak to przysłowie ma się do suplementacji stawów u psów? Przeczytajcie!
Produkty
Leczenie mieszanych inwazji pasożytniczych u kotów spowodowanych przez popularne gatunki robaków obłych i robaków płaskich
Zwalczanie inwazji nicieni i tasiemców przewodu pokarmowego psów.
Zwalczanie inwazji mieszanych, wywoływanych przez nicienie i tasiemce.
Zwalczanie inwazji nicieni i tasiemców przewodu pokarmowego kotów.