Co zrobić jeśli pies boi się dźwięku petard, i wybuchu fajerwerków? Oto kompletny wideo poradnik nagrany specjalnie dla Was przez naszego eksperta!
Rozgość się u nas
SOCJALIZACJA SZCZENIĄT
Wraz z pojawieniem się małego czworonożnego domownika przed opiekunem pojawia się szereg nowych wyzwań. Aby się do nich dobrze przygotować warto wiedzieć jak na świat patrzy szczenię. Oraz wiedzieć co jest ważne w pierwszych etapach jego życia. Należy pamiętać, że psi okres dorastania jest niewspółmierny do naszego, ludzkiego.
Jeśli decydujemy się na zakup szczeniaka to najlepiej aby miał nie mniej niż 8 tygodni życia, był co najmniej raz zaszczepiony i odrobaczony zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Mądry hodowca zdaje sobie sprawę z tego, że szczenię musi mieć możliwość pozostania przy matce i rodzeństwie przynajmniej do 7, a najlepiej do 8 tygodnia życia. To czas tzw. socjalizacji pierwotnej, w którym maleństwo chłonie matczyną wiedzę na temat kompetencji społecznych i otaczającego go świata. Uczy się jak układać swoje relacje z rodzeństwem. Ma to niebagatelny wpływ na jego kolejne miesiące, a potem lata życia.
Kolejnym etapem rozwoju między 8 a 12 tygodniem życia to tzw. socjalizacja wtórna z otoczeniem ludźmi i innymi psami.
8 tygodniowy szczeniak, który przyjeżdża z nami do domu jest zasypywany nowymi bodźcami i zapachami, które musi nauczyć się przetwarzać. Po naszej stronie leży odpowiedzialność by dać maluchowi możliwość poznania nowych ludzi, miejsc czy sytuacji. Wszystkie te wyzwania powinny być stopniowane i pozytywnie kojarzone poprzez nagradzanie w formie pochwał, pieszczot i smakołyków. Gdy zauważymy strach, lęk lub dyskomfort psa nie powinniśmy za wszelką cenę zmuszać go do podejmowania kolejnych kroków.
Od 12 tygodnia do 6 miesiąca życia następuje faza wzbogacania doświadczeń. Psiaki w tym czasie wkraczają w okres młodzieńczy, który będzie trwał aż do osiągnięcia pełnej dojrzałości płciowej. To czas w którym młody pies chłonie wiedzę, bardzo szybko się uczy i ma ogromną motywację by podejmować się wielu nowych wyzwań. Wtedy warto skorzystać z takich instytucji jak psie przedszkola. Główną ideą przedszkoli dla zwierząt towarzyszących jest edukacja właścicieli w celu zrozumienie potrzeb pupila oraz zwiększenie odporności zwierząt na stres wywołany różnymi czynnikami z jakimi mogą spotkać się w swoim dalszym życiu.
Wiek 4-6 miesięcy to także moment, w którym nasi pupile najchętniej psocą w domu oraz bywają nieposłuszne czy też uciekają. Ten czas obejmuje także okres dojrzewania płciowego, któremu towarzyszy "burza hormonów". Wtedy podobnie jak u nastolatków mogą mieć miejsce niezrozumiałe reakcje i zachowania. Mogą także pojawić się reakcje lękowe lub agresja na dotychczas obojętne przedmioty. W takiej sytuacji ważne jest zachowanie opiekuna, które może wpłynąć na późniejsze skłonności pupila. Karanie psa czy intensywne próby uspokajania lub ośmielania mogą spowodować utrwalenie niepożądanych zachowań. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zachowanie spokoju i ignorowanie, takie reakcje pokazują psu, że nie ma o co robić zamieszania.
Słyszeliście o programie Złota 12 stworzonym przez Margaret Hughes?
Pomaga on w zapewnieniu skutecznej socjalizacji psa - zgodnie z tym programem do 12 tygodnia życia zwierzak powinien
POZNAĆ 12 RÓŻNYCH POWIERZCHNI (np. drewno, parkiet, dywan, mokra trawa, ziemia, głęboki piasek, w którym zapadają się łapy)
POBAWIĆ SIĘ 12 RÓŻNYMI PRZEDMIOTAMI (np.: pluszowe zabawki, piłki, twarde, dźwięczące zabawki, drewniane przedmioty, papier lub karton, pojemniki na mleko)
POZNAĆ 12 RÓŻNYCH MIEJSC, (np.: podwórko - codziennie, domy innych osób, podwórko szkolne, jezioro, rzeka, łąka, łódka, piwnica, winda, samochód).
POZNAĆ I POBAWIĆ SIĘ Z 12 RÓŻNYMI OSOBAMI – wyłączając rodzinę (np. dzieci, dorośli, staruszkowie, ludzie na wózkach, przechodnie)
POZNAĆ 12 RÓŻNYCH ODGŁOSÓW – przy hałasie trzeba jednak zwrócić uwagę na komfort szczeniaka (otwieranie drzwi garażu, dzwonek do drzwi, bawiące się dzieci, płaczące, krzyczące dziecko, ciężarówki, motocykle, pralka, odkurzacz)
POZNAĆ 12 SZYBKO PORUSZAJĄCYCH SIĘ PRZEDMIOTÓW (np. deskorolki, rolki, rowery, motocykle, samochody, biegnący ludzie, koty)
POZNAĆ 12 RÓŻNYCH WYZWAŃ (np. wchodzenie na, z, w i wokół pudla kartonowego, przechodzenie przez kartonowy tunel, chodzenie po schodach, pokonywanie przeszkód, gra w chowam i szukam).
BYĆ TRZYMANYM PRZEZ WŁAŚCICIELA I RODZINĘ 12 RAZY W TYGODNIU (np. pod pachą, za klatkę piersiową, za głowę, pomiędzy nogami właściciela, jak dziecko, zaglądanie do uszu, w zęby).
POZNAĆ JEDZENIE Z 12 RÓŻNYCH POJEMNIKÓW (np.: trzęsąca się miska (kula), metalowe pudełko, papier, filiżanka, blacha do ciasta, patelnia).
POZNAĆ JEDZENIE W 12 RÓŻNYCH MIEJSCACH (np. podwórko, kuchnia, klatka, piwnica, pralnia, łazienka, dom znajomych, samochód, boisko szkolne, pod parasolem, itp.).
ZOSTAWAĆ SAMEMU 12 RAZY W TYGODNIU z dala od rodziny i innych zwierząt (5-45 minut)
POZNAĆ 12 RÓŻNYCH OBROŻY I SMYCZY W 12 RÓŻNYCH MIEJSCACH, (np. kaganiec metalowy, skórzany, obroża parciana, skórzana, łańcuszkowa, szeroka, pół zaciskowa, szelki, smycz długa, krótka, łańcuszek, lina itp.).
A JAK WYGLĄDA SOCJALIZACJA MŁODYCH KOCIĄT?
W kształtowaniu charakteru młodego kota najważniejsze są pierwsze tygodnie jego życia. Możemy wyróżnić okres wczesnej socjalizacji (przypadający na czas pomiędzy 3 a 8 tygodniem życia) i okres socjalizacji późnej (między 9. a 16. tygodniem życia). W przypadku wczesnej socjalizacji często musimy polegać na hodowcy i jego znajomości gatunkowego behawioryzmu. Małe koty uczą się w tym czasie kontaktu z innymi przedstawicielami gatunku i ludźmi. Wszystkie stymulacje i wydarzenia odcisną trwały ślad na jego psychice i charakterze.
Koty z hodowli wydawane są najczęściej w 12 tygodniu życia, tak więc socjalizacja późna jest dzielona między hodowcę a właściciela.
Dla wszystkich opiekunów, którzy chcą być świadomi z pomocą przychodzą kocie przedszkola! Pobyt i zajęcia w takich przedszkolach są niezwykle cenne dla opiekunów. Dzięki nim będą mogli poznać tajniki kociego języka, aby w przyszłości móc szybko reagować na niepokojące objawy. Otrzymają tam również wiele cennych wskazówek, takich jak przystosowanie przestrzeni mieszkania do kocich potrzeb, informacje o zasadach bezpiecznej zabawy z kotem i codziennego funkcjonowania w jednym środowisku. Bardzo ważnym elementem szkolenia jest również nauka pielęgnacji kota i przyzwyczajenie go do manipulowania jego ciałem. Ułatwi nam to znacznie przyszłe badania, leczenie i wizyty u lekarza weterynarii.
Zobacz powiązane artykuły:
JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA W TOWARZYSTWIE PSA?
JAK PRZYZWYCZAIĆ PSA DO SAMOCHODU?
PROBLEMY BEHAWIORALNE PRZY POJAWIENIU SIĘ NIEMOWLĘCIA W DOMU
Porady
Świetne pomysły na samodzielnie wykonane zabawki dla psa! Idealne pod choinkę!
Co robić jeśli u naszego pupila zdiagnozowano padaczkę? Oto kilka wskazówek dla właścicieli.
Wizyta w gabinecie weterynaryjnym może być dla Twojego kota stresująca, oto 8 pomysłów jak możesz mu pomóc
Jaki wpływ na zdrowie i rehabilitację ludzi mają zwierzęta?
Przyczyny, skutki, leczenie i metody zapobiegania kamicy struwitowej u kotów