Co zrobić jeśli pies boi się dźwięku petard, i wybuchu fajerwerków? Oto kompletny wideo poradnik nagrany specjalnie dla Was przez naszego eksperta!
Rozgość się u nas
Robaki u psów stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierząt, ale także dla ludzi, którzy narażeni są na pasożytnicze choroby odzwierzęce. Właśnie z tego powodu systematyczne odrobaczanie psów jest jednym z ważniejszych działań profilaktycznych. Kiedy i jak odrobaczać?
Dlaczego należy odrobaczać szczenięta?
Szczenięta narażone są na inwazje pasożytów bardzo wcześnie, bo już w życiu płodowym. Jak do tego dochodzi? Zjedzenie jaj glisty przez matkę może mieć miejsce nawet przed ciążą. Część larw w organizmie suki wędruje przez ścianę jelit do mięśni, gdzie mogą one przebywać w stadium uśpionym. Ciąża powoduje zmiany hormonalne, przez które dochodzi do aktywacji larw. Większość z nich wędruje przez łożysko do wątroby płodów, mniejsza część dociera do gruczołu sutkowego samicy. W momencie porodu szczenięta są już zarażone, a z mlekiem matki pobierają dalszą część larw. Silna inwazja spowoduje braki przyrostów masy miotu, zły rozwój szczeniaka, niedokrwistość a w skrajnych przypadkach wyniszczenie organizmu, które może prowadzić do śmierci szczenięcia.
Ważne jest więc odrobaczanie suki podczas ciąży. Suki karmiące powinny być leczone jednocześnie z pierwszym odrobaczeniem szczeniąt. Jest to szczególny okres w życiu suki i szczeniąt i w tym czasie zaleca się odrobaczanie wyłącznie pod opieka lekarza weterynarii.
Kiedy odrobaczać szczeniaka?
Większość świeżo upieczonych właścicieli psów żyje w przekonaniu, że odrobaczenia wykonane w hodowli wystarczą. Nic bardziej mylnego. Harmonogram odrobaczeń jest dużo bardziej skomplikowany. Pierwsze odrobaczenie wykonujemy w drugim tygodniu życia szczeniaka, następnie co 14 dni do 2 tygodni po odsadzeniu. Kolejne odrobaczenia przeprowadzane są co 4 tygodnie do 6 miesiąca życia.
Kiedy odrobaczać psa?
Wszystko zależy od środowiska, w jakim żyje nasz pies, jaki ma temperament i czy w jego otoczeniu są dzieci. Powinniśmy pamiętać, że odrobaczanie ma uchronić również nas – właścicieli przed niebezpiecznymi chorobami pasożytniczymi, którymi możemy zarazić się od psa. Najczęściej zaleca się odrobaczać co najmniej co 3 miesiące. Jednak zwierzęta pracujące oraz mieszkające z małymi dziećmi lub osobami o obniżonej odporności powinny być odrobaczanie 12 razy w ciągu roku. Podobny schemat można zastosować w przypadku psów jedzących odchody innych zwierząt. Jeżeli Twój pupil bierze udział w wystawach, zawodach czy zostanie w hotelu dla zwierząt, gdzie ryzyko zarażenia jest dużo większe, powinniśmy przeprowadzić leczenie dwukrotnie: maksymalnie 4 tygodnie przed i 2-4 tygodnie po zdarzeniu. W hodowlach, w których nie ma regularnego badania kału odrobaczanie przeprowadzamy co 4 tygodnie.
Jak odrobaczać psa?
Warto sięgnąć po smakowe tabletki w kształcie kostki Drontal Dog Flavour, które psy zjadają z chęcią, dzięki czemu mamy pewność, że preparat nie został wypluty i tym samym przyjęty w całości. Możemy wówczas być spokojni o podaniu skutecznej dawki.
Zobacz powiązane artykuły:
ŹRÓDŁA ZAKAŻEŃ PSOZYTAMI WEWNĘTRZNYMI?
JAK CHRONIĆ PSA PRZED ROBAKAMI?
ILE POWINNO BYC KALORII W DIECIE PSA?
Porady
Świetne pomysły na samodzielnie wykonane zabawki dla psa! Idealne pod choinkę!
Co robić jeśli u naszego pupila zdiagnozowano padaczkę? Oto kilka wskazówek dla właścicieli.
Wizyta w gabinecie weterynaryjnym może być dla Twojego kota stresująca, oto 8 pomysłów jak możesz mu pomóc
Jaki wpływ na zdrowie i rehabilitację ludzi mają zwierzęta?
Przyczyny, skutki, leczenie i metody zapobiegania kamicy struwitowej u kotów
Produkty
Leczenie mieszanych inwazji pasożytniczych u kotów spowodowanych przez popularne gatunki robaków obłych i robaków płaskich
Zwalczanie inwazji nicieni i tasiemców przewodu pokarmowego kotów.