Co zrobić jeśli pies boi się dźwięku petard, i wybuchu fajerwerków? Oto kompletny wideo poradnik nagrany specjalnie dla Was przez naszego eksperta!
Rozgość się u nas
Pies nie chce wejść do samochodu? Ma mdłości, wymiotuje? Co możesz zrobić?
Jeśli Twój pies podczas jazdy autem źle się czuje to może oznaczać, że cierpi na chorobę lokomocyjną. akie psy są z reguły apatyczne, mało aktywne, mogą się ślinić, mieć nudności i wymioty nawet gdy są na czczo. Swoje złe samopoczucie zwierzęta bardzo często wiążą z samochodem, przez co nabierają silnej awersji do podróżowania nim. Aby temu zapobiec i pomóc zwierzęciu konieczne może być wdrożenie postępowania farmakologicznego. Dlatego przed podróżą skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Innym problemem jaki może mieć Twój pupil to nadmierny strach. Widok samochodu, obecność w nim, wywołuje u psa reakcję przejawiającą się pobudzeniem psychoruchowym i zachowaniem unikowym. Powinieneś mieć świadomość, że oba problemy mogą występować łącznie i wymagają Twojej interwencji.
Przyzwyczajanie do samochodu
Im zwierzak jest młodszy, tym łatwiej przyzwyczajać go do jazdy samochodem. Najlepsze efekty są osiągane wtedy, gdy trening rozpoczyna się u szczeniąt w okresie socjalizacji (w czasie, gdy szczenię poznaje świat). Nieprawidłowa socjalizacja jest zasadniczą przyczyną małych zdolności adaptacyjnych czworonoga. W kontakcie z nowym otoczeniem, nieznanymi osobami, dźwiękami, takie zwierzęta mogą reagować nadmierną bojaźliwością, pobudzeniem i czuć się niepewnie. Źródłem strachu przed podróżowaniem samochodem mogą być wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Może to także potęgować strach przed samochodem, szczególnie gdy wizytom lekarskim towarzyszy ból.
Przyzwyczajanie do jazdy samochodem należy przeprowadzać stopniowo, bez stresu i pośpiechu. Celem jest zbudowanie u zwierzęcia pozytywnych skojarzeń. Początkowo pozwól psu zapoznać się z autem, niech się upewni, że nic mu nie zagraża. W kolejnych etapach przyzwyczaj psa do dźwięku silnika (bez jazdy). Kiedy psiak poczuje się swobodnie można rozpocząć krótkie– kilkuminutowe przejażdżki, stopniowo je wydłużając.
Ważne! Na każdym z etapów treningu chwal i nagradzaj psiaka pysznymi smakołykami. Każdą sesję warto zakończyć ulubioną zabawą. Wzmocni to pozytywne skojarzenia.
Takie działania można również zastosować u psów dorosłych, które boją się jazdy samochodem. Proces ten nazywany odwrażliwianiem należy przeprowadzać cierpliwie i z ostrożnością, tak aby nie wywołać reakcji strachu u psa. Warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego behawiorysty zwierzęcego (w niektórych przypadkach może być to niezbędne).
Środki wspomagające
Gdy Twój pies czuje się w samochodzie niepewnie, boi się warto sięgnąć po preparat Zylkene®. Dzięki właściwościom uspokajającym, łagodzi przejawy niepokoju. Podawanie Zylkene® najlepiej rozpocząć na kilka dni przed planowaną podróżą. Czas podawania z wyprzedzeniem powinien być dostosowany do wrażliwości Twojego zwierzęcia – intensywności reakcji. ZylkeneR można stosować także podczas procesu przyzwyczajania i odwrażliwiania. Preparat pomoże obniżyć poziom strachu psa, przez co poprawi zdolności przystosowawcze w trakcie nauki bycia spokojnym podczas jazdy samochodem (odwrażliwianie).
Zobacz powiązane artykuły:
ZASADY BEZPIECZNEJ PODRÓŻY Z PSEM
CZY WARTO ZABIERAĆ PUPILA NA WAKACJE?
CO ROBIĆ KIEDY PIES BOI SIĘ WIZYTY U WETERYNARZA?
CO ROBIĆ KIEDY PIES BOI SIĘ BURZY?
OBJAWY LĘKU SEPARACYJNEGO I JAK SOBIE Z NIMI PORADZIĆ
PIES A BEZPIECZEŃSTWO DZIECI - CO WARTO WIEDZIEĆ?
Porady
Świetne pomysły na samodzielnie wykonane zabawki dla psa! Idealne pod choinkę!
Co robić jeśli u naszego pupila zdiagnozowano padaczkę? Oto kilka wskazówek dla właścicieli.
Wizyta w gabinecie weterynaryjnym może być dla Twojego kota stresująca, oto 8 pomysłów jak możesz mu pomóc
Jaki wpływ na zdrowie i rehabilitację ludzi mają zwierzęta?
Przyczyny, skutki, leczenie i metody zapobiegania kamicy struwitowej u kotów