Co zrobić jeśli pies boi się dźwięku petard, i wybuchu fajerwerków? Oto kompletny wideo poradnik nagrany specjalnie dla Was przez naszego eksperta!
Rozgość się u nas
Czy wiesz, jakiego smaku nie czują koty i dlaczego niektóre psy lubią jeść owoce? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule - dowiesz się także, jaką rolę w życiu czworonogów odgrywa język oraz zmysł smaku. Im więcej wiesz o swoim pupilu, tym lepiej go rozumiesz!
Jakie smaki czuje pies?
Zdolność do odczuwania i rozpoznawania smaków zależy od kubków smakowych, zlokalizowanych głównie na języku i w małej ilości na podniebieniu oraz w tylnej części jamy ustnej. Psy, tak jak i ludzie, odczuwają smak słodki, gorzki, słony i kwaśny, choć podobnie jak większość ssaków, za gorzkim nie przepadają.
Lubią za to słodki, ponieważ te kubki smakowe występują u nich dość licznie. Reagują one na furaneol – naturalną substancję odpowiedzialną za słodki zapach, występującą w niektórych owocach. To powodów, dlaczego część psów lubi jeść owoce - należy jednak pamiętać, że winogrona i rodzynki są trujące dla czworonogów i mogą spowodować ostrą niewydolność nerek. Psy są również wielkimi smakoszami mięsa.
Jak rozwija się zmysł smaku u psów?
Zmysł smaku u psów kształtuje się już w łonie matki - na rozwijające się wówczas kubki smakowe ma wpływ dieta ciężarnej. Wraz z wiekiem maleją jednak zdolności regeneracyjne receptorów smaków, zatem psi seniorzy mają mniejszą wrażliwość na odczuwanie smaków.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć o rasie chow chow, znanej z czarno-fioletowych języków. Kiedy się rodzą, ich języki są jednak różowe i dopiero z wiekiem ciemnieją. Dzieje się tak ze względu na wysoki poziom komórek pigmentowych w tym narządzie, co powoduje zmianę jego barwy w kolejnych latach życia. Każdy rasowy chow chow powinien mieć fioletowy język.
A jakie funkcje pełni sam język w życiu psa?
umożliwia picie wody,
pozwala na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała,
ułatwia połykanie pożywienia.
Jaką rolę pełni język w życiu kota?
A jak to wygląda u mruczków? Koci język jest najlepszym przykładem wielozadaniowości. Pełni on jednocześnie rolę przyrządu do pielęgnacji ciała, narzędzia służącego do jedzenia i picia czy szczotki do włosów. To wszystko dzięki tysiącom brodawek, które pokrywają koci język - te małe, skierowane do tyłu kolce z keratyny mają na celu pomóc kotu w dokładnym oczyszczaniu futra z brudu, kurzu i martwych włosów. Wilgotny język dodatkowo nawilża sierść, a w upalne dni pomaga schłodzić ciało. Ponadto długi i sprawny koci język umożliwia pobieranie wody z łatwością gasząc pragnienie.
Najważniejsze role kociego języka:
usuwa martwe włosy,
rozciera pokarm,
ułatwia picie wody,
usuwa pasożyty i ich jaja,
pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała,
niweluje stres.
Jakiego smaku nie czują koty?
W niektórych brodawkach skupionych głównie z tyłu i na bokach języka znajdują kubki smakowe. Co ciekawe, koty odczuwają mniej smaków niż ludzie. Każdy koci kubek smakowy zawiera od kilkudziesięciu do 150 receptorów zmysłu smaku, które oprócz języka umiejscowione są także na ścianie gardła oraz na podniebieniu.
Koty jako nieliczne zwierzęta nie czują wszystkich smaków. Ich kubki smakowe nie rozpoznają słodkiego smaku, ponieważ cukier nie jest im potrzebny w diecie, niewrażliwe są także na smak słony. Kocia dieta może być niemal całkowicie pozbawiona węglowodanów!
Koty, podobnie jak psy, mają dodatkowy zmysł, który jest połączeniem powonienia i smaku oraz dodatkowy receptor, tzw. organ Jacobsona w górnej części podniebienia. Dzięki niemu cząsteczki zapachowe osiadają na języku, który po przyciśnięciu do błony śluzowej organu Jacobsona, wysyła impulsy nerwowe do mózgu.
Język u psów i kotów to również narzędzie komunikacji!
Chociaż czworonogi nie potrafią używać języka do formułowania słów, to także za jego pośrednictwem potrafią komunikować się niewerbalnie. Jeśli Twój pupil chodzi z wywieszonym językiem, lub też język zmienia kolor, może to oznaczać chorobę. Warto obserwować zwierzęta i ich zachowanie, dzięki czemu można lepiej je poznać i zrozumieć.
Zobacz powiązane artykuły:
JĘZYK CIAŁA PSA - OBJAWY STRESU I DYSKOMFORTU
WSZYSTKO CO CHCIELIBYSCIE WIEDZIEC O PSICH USZACH
OD CZEGO ZALEŻY KOLOR KOCICH OCZU?
CZYM JEST SYNDROM RAS BRACHYCEFALICZNYCH?
Porady
Świetne pomysły na samodzielnie wykonane zabawki dla psa! Idealne pod choinkę!
Co robić jeśli u naszego pupila zdiagnozowano padaczkę? Oto kilka wskazówek dla właścicieli.
Wizyta w gabinecie weterynaryjnym może być dla Twojego kota stresująca, oto 8 pomysłów jak możesz mu pomóc
Jaki wpływ na zdrowie i rehabilitację ludzi mają zwierzęta?
Przyczyny, skutki, leczenie i metody zapobiegania kamicy struwitowej u kotów
Produkty
Sonotix - normalizujący i przywracający równowagę preparat do czyszczenia uszu dla psów
Karma uzupełniająca do stosowania przy nadmiernym wypadaniu włosów, łamliwej, matowej i suchej sierści.