Co zrobić jeśli pies boi się dźwięku petard, i wybuchu fajerwerków? Oto kompletny wideo poradnik nagrany specjalnie dla Was przez naszego eksperta!
Smutek czy depresja? Jak rozpoznać i poradzić sobie z obniżonym nastrojem u pupila?
PowrótJesteś tutaj
Rozgość się u nas
Co może być przyczyną obniżenia nastroju u psa lub kota?
Pies, tak samo jak my, może borykać się z przewlekłym smutkiem, mieć złe samopoczucie czy być wycofanym i niechętnym w podejmowaniu aktywności.
Niestety nie może wyrazić wprost tego, co czuje. Czworonogi te nie są z natury apatyczne i lękliwe – takie zachowanie powinno być dla nas jasnym sygnałem, że coś jest nie tak.
Co robić, gdy widzimy, że nasz ukochany futrzak markotnieje?
W pierwszej kolejności udajmy się z pupilem do lekarza weterynarii, który określi czy zwierzakowi dolega jakaś choroba wewnętrzna, przykładowo bolące stawy lub problemy z uzębieniem, mogą wpływać na znaczne obniżenie samopoczucia zwierzaka
Jeśli problemy zdrowotne zostały wykluczone - udajmy się do specjalisty zachowania zwierząt, który powie, czy to złe samopoczucie, czy już depresja.
Zapewnijmy psiakowi więcej atrakcji, np. dłuższe spacery, kontakt z innymi ludźmi i zwierzętami, wspólne zabawy.
Zaaranżujmy wspólny czas - naukę nowej sztuczki, trening.
Czy jesienna chandra dotyka również zwierzęta domowe?
Nie ma na to jednoznacznych dowodów jak to ma miejsce u ludzi. W okresie jesienno-zimowym ze względu na ograniczoną ilość światła organizm produkuje większą ilość melatoniny, zwanej hormonem snu. U zwierząt nie ma poziom wit. D jest związany z żywieniem, a nie światłem słonecznym. Brak słońca obniża aktywność opiekunów co przekłada się na mniejszą ruchliwość zwierzaków, a tym samy czasem zwyczajną nudę. Dlatego warto wziąć smycz i wybrać się na aktywny spacer - który poprawi samopoczucie, zdrowie nasze i psa oraz wyzwala endorfiny odpowiedzialne za uczucie relaksu, odprężenia i szczęścia..
A co z kotami?
Aby utrzymać kota w dobrym zdrowiu i kondycji warto bawić się z nim w domu :) Gdy tego nie robimy lub robimy to nieodpowiednio, kot może nie zaspokajać swoich naturalnych potrzeb łowieckich, co z kolei może być przyczyną frustracji i nudy, a w skrajnych przypadkach prowadzić do depresji i innych zaburzeń behawioralnych.
Dlatego lekarze weterynarii zalecają codzienną zabawę z mruczkiem przez minimum 20 minut.
Zabawa szczególnie istotna jest dla kotów niewychodzących, które nie mają możliwości codziennego polowania, skakania po drzewach czy "patrolowania" okolicy.
Jak bawić się z kotem na ograniczonej przestrzeni? Zapraszamy do naszego artykułu: Jak bawić się z kotem?
U kotów rozwijają się dwa typy zabaw:
Społeczna - rozwija się u kotów miedzy czwartym a dwunastym tygodniem życia. Są to przeważnie igraszki z rodzeństwem z tego samego miotu. kociaki rozwijają umiejętności takie jak: skradanie się, czy szukanie ukrytych przedmiotów.
Łowiecka - również rozwija się od czwartego tygodnia życia, w momencie, gdy kotka zaczyna przynosić żyjące gryzonie. W ten sposób młode kociaki zachęca do podjęcia aktywności, która w przyszłości rozwinie ich zdolności łowieckie.
Co jeszcze możemy zrobić, aby nasz kociak był szczęśliwy?
Zapewnijmy kotu odpowiednią dawkę miłości ;). Musimy jednak pamiętać, że to mruczek wybiera porę na pieszczoty. To również on daje jasno do zrozumienia, kiedy nie ma już ochoty na dalsze zabawy. Dodatkowo koty akceptują głaskanie tylko na wybranych częściach ciała. Dlatego po wnikliwej obserwacji swojego pupila, na pewno wiesz, co mu sprawia przyjemność.
Co jednak kiedy przygnębienie naszego pupil nie chce minąć?
Diagnoza stanów depresyjnych u zwierząt jest bardziej skomplikowanym procesem, niż w przypadku ludzi. Dlatego najważniejszym "narzędziem" diagnostycznym jest uważne obserwowanie zachowań czworonoga. Z uwagi na specyfikę pacjenta, należy na początku wykonać podstawowe badania laboratoryjne, aby wykluczyć wszelkie inne choroby. Uwagę właściciela powinny zwrócić zwłaszcza takie zachowania jak:
Zaburzenia łaknienia - zmniejszenie apetytu
Niechęć do wychodzenia na spacer
Niższa aktywność ruchowa
Większa szczekliwość i reagowanie na odgłosy, które wcześniej zwierzak ignorował
Lękliwość, ataki paniki
Osowiałość
Niezbędna więc jest konsultacja weterynaryjna, a jeśli przyczyny zdrowotne zostaną wykluczone konsultacja z doświadczonym behawiorystą.
Listę specjalistów w tym zakresie można znaleźć na http://behawioryscicoape.pl
Zobacz powiązane artykuły:
PRAWY I MITY NA TEMAT LĘKU SEPARACYJNEGO U PSÓW
CO ZROBIĆ GDY PIES UCIEKŁ LUB ZAGINĄŁ?
CZY KOTY MOGĄ CIERPIEĆ NA DEPRESJĘ?
Porady
Świetne pomysły na samodzielnie wykonane zabawki dla psa! Idealne pod choinkę!
Co robić jeśli u naszego pupila zdiagnozowano padaczkę? Oto kilka wskazówek dla właścicieli.
Wizyta w gabinecie weterynaryjnym może być dla Twojego kota stresująca, oto 8 pomysłów jak możesz mu pomóc
Jaki wpływ na zdrowie i rehabilitację ludzi mają zwierzęta?
Przyczyny, skutki, leczenie i metody zapobiegania kamicy struwitowej u kotów