Co zrobić jeśli pies boi się dźwięku petard, i wybuchu fajerwerków? Oto kompletny wideo poradnik nagrany specjalnie dla Was przez naszego eksperta!
Rozgość się u nas
Czym jest stłuszczenie wątroby u kota?
Stłuszczenie wątroby kotów jest ciężką, często śmiertelną chorobą. Polega na gromadzeniu się tłuszczu, głównie triacylogliceroli w hepatocytach co upośledza ich sprawne funkcjonowanie. Stłuszczenie wątroby jest najczęściej występującym problemem wątrobowym u kotów. Występuje u zwierząt w różnym wieku niezależnie od rasy.
Jakie są przyczyny stłuszczenia wątroby u kota?
Do tej pory nie ustalono ostatecznych przyczyn choroby, stąd wiele jej przypadków określa się mianem idiopatycznych czyli o nieznanej przyczynie, jednak wiadomo, że mają one wieloczynnikowy charakter. Uważa się, że czynnikiem sprawczym jest przedłużający się brak łaknienia lub brak dostępu do pożywienia, a co za tym idzie nasilający się katabolizm. Kot, który nie pobiera pokarmu zaczyna zużywać do podtrzymania procesów metabolicznych własne tkanki, w szczególności tkankę tłuszczową, jako źródło energii. Stąd stwierdzenie, że „najgorszym pożywieniem dla kota jest on sam”, nabiera szczególnego znaczenia w przypadku kota, który nie chce jeść.
Stłuszczenie wątroby może występować jako powikłanie, konsekwencja wielu chorób, w których kot traci apetyt:
kardiomiopatie,
cukrzyca,
zapalenie trzustki,
niewydolność nerek,
choroby neurologiczne.
Również wszelkie sytuacje wyzwalające silny stres kota mogą powodować zaburzenia łaknienia i predysponować tym samym do stłuszczenia:
nieodpowiednie warunki życia,
obecność innych zwierząt,
zaburzenia behawioralne,
zmienne środowisko życia,
choroby przewlekłe
Jak rozpoznać chorobę u kota?
Jest to najczęściej brak łaknienia. Objawy pojawiają się, gdy ponad 50% hepatocytów zostanie objętych stłuszczeniem. Kot staje się ospały i chudnie, ale zachowuje zapasy tłuszczu w charakterystycznych miejscach dla tej choroby (m.in. w okolicach pachwin). Następnie pojawia się żółtaczka, gorączka oraz wymioty, które prowadzą do odwodnienia. Jeżeli zauważysz niepokojące zmiany – zgłoś się do lekarza weterynarii.
Jak leczyć stłuszczenie wątroby u kota?
Dziko żyjące koty rzadziej chorują na stłuszczeni wątroby kota stąd wiemy, że aktywność fizyczna i tryb życia ma ogromne znaczenie w rozwoju choroby. Jak przebiega leczenie oraz dieta u chorego kota? Podstawowe działania terapeutyczne to w pierwszej kolejności zapewnienie odpowiedniej ilości pożywienia i zawartych w nim kalorii (około 70-90 kcal/kg/dobę). Trzeba kontrolować kota czy zjada karmę. Jeżeli kot ma mały apetyt to lekarz weterynarii może zalecić podawanie pokarmu przez strzykawkę do pyszczka, a jeżeli ta metoda też nie da efektów to w ostateczności konieczne jest użycie zgłębnika dożołądkowego.
Pamiętajmy! Każde zaburzenie apetytu - zmniejszenie lub zaprzestanie pobierania pokarmu przez kota powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii.
Zobacz powiązane artykuły:
SKĄD SĘ BIORĄ CHOROBY NEREK U KOTÓW?
GORĄCE USZY U KOTA - CZY TO OBJAW CHOROBY?
Porady
Świetne pomysły na samodzielnie wykonane zabawki dla psa! Idealne pod choinkę!
Co robić jeśli u naszego pupila zdiagnozowano padaczkę? Oto kilka wskazówek dla właścicieli.
Wizyta w gabinecie weterynaryjnym może być dla Twojego kota stresująca, oto 8 pomysłów jak możesz mu pomóc
Jaki wpływ na zdrowie i rehabilitację ludzi mają zwierzęta?
Przyczyny, skutki, leczenie i metody zapobiegania kamicy struwitowej u kotów
Produkty
Pomaga zredukować nawroty tworzenia się kamieni struwitowych dzięki zawartości DL-metioniny, pomagającej w zakwaszeniu moczu.
Zalecany w okresie rekonwalescencji jako uzupełnienie niedoborów witamin i soli mineralnych.
Ekstrakt z korzenia rzewienia lekarskiego zawarty w preparacie ma zastosowanie we wspomaganiu funkcji nerek.