Co zrobić jeśli pies boi się dźwięku petard, i wybuchu fajerwerków? Oto kompletny wideo poradnik nagrany specjalnie dla Was przez naszego eksperta!
Rozgość się u nas
Cała prawda o kociej kuwecie
Borykaliście się kiedyś z problemem sikania przez kota poza kuwetą? Przyczyn takiej sytuacji może być wiele ale w pierwszej kolejności powinny zostać wykluczone problemy zdrowotne, jak np. zapalenie pęcherza moczowego.
O idiopatycznym zapaleniu pęcherza moczowego przeczytacie tutaj: https://www.mojszczesliwyzwierzak.pl/porady/idiopatyczne-zapalenie-pecherza-u-kotow
Jeśli kot brudzi wokół kuwety, może to również oznaczać, że ma problem z samą kuwetą lub jej otoczeniem.
Jaka powinna być idealna kuweta dla kota?
Kot ma podwójną naturę – jest jednocześnie drapieżnikiem, a także ofiarą. Z tego wynika silna potrzeba kontrolowania otoczenia, co umożliwia kotu szybką ucieczkę w przypadku gdy poczuje się zagrożony. W naturalnych warunkach kot na kocią toaletę wybiera miejsca, w których może obserwować co dzieje się dookoła.
Ilość i jakość podłoża ma również znaczenie. Kot przed wypróżnieniem wykonuje charakterystyczną sekwencję ruchów. Kluczowa jest możliwość swobodnego kopania!
To tłumaczy dlaczego koty tak chętnie bałaganią wokół kuwety.
Istnieje 5 złotych zasad jeśli chodzi o kocią kuwetę
- Wielkość - kot powinien mieć możliwość obrócić się w kuwecie i swobodnie w niej kopać. Odpowiednia długość i szerokość kuwety to 1,5 długości kota (a najlepiej 2 długości).
- Lokalizacja: kuwety powinny być łatwo dostępne, ale w miejscu wolnym od czynników rozpraszających (np. nie obok pralki!) i oddalone od miejsc gdzie kot je i śpi. Jeśli jest więcej kuwet, to nie powinny stać one obok siebie.
- Żwirek - najlepszy jest drobnoziarnisty i miękki, pozbawiony zapachu, odpowiednio głęboki – min. 5 cm. by móc kopać do woli! O rodzajach żwirków przeczytacie w naszym artykule: https://www.mojszczesliwyzwierzak.pl/porady/jaki-zwirek-dla-kota
- Czystość: temat oczywisty, częstotliwość czyszczenia różni się dla poszczególnych kotów, są takie koty, dla których kuweta po jednokrotnym użyciu jest już brudna.
- Liczba kuwet: przyjęta zasada mówi, że liczba kuwet jest równa liczba kotów + 1. Ma to szczególne znaczenie, jeśli mamy w domu więcej niż jednego kota. Przy czym wielkość kuwety jest ważniejsza niż ich liczba. Jeśli nie mamy w domu miejsca na dostawienie dodatkowej kuwety to zadbajmy o to, aby była odpowiednio duża.
Chcecie przeczytać o innych potrzebach Waszych mruczków? Zerknijcie do naszej sekcji poświęconej kotom: https://www.mojszczesliwyzwierzak.pl/wellzone
Zobacz powiązane artykuły:
JAK STWORZYĆ W DOMU ŚRODOWISKO PRZYJAZNE KOTU?
CZYM SIĘ OBJAWIA ODIOPATYCZNE ZAPALENIE PĘCHERZA U KOTA?
JAK POBRAĆ MOCZ DO BADANIA OD KOTA?
Porady
Świetne pomysły na samodzielnie wykonane zabawki dla psa! Idealne pod choinkę!
Co robić jeśli u naszego pupila zdiagnozowano padaczkę? Oto kilka wskazówek dla właścicieli.
Wizyta w gabinecie weterynaryjnym może być dla Twojego kota stresująca, oto 8 pomysłów jak możesz mu pomóc
Jaki wpływ na zdrowie i rehabilitację ludzi mają zwierzęta?
Przyczyny, skutki, leczenie i metody zapobiegania kamicy struwitowej u kotów