Co zrobić jeśli pies boi się dźwięku petard, i wybuchu fajerwerków? Oto kompletny wideo poradnik nagrany specjalnie dla Was przez naszego eksperta!
Rozgość się u nas
Przedstawiamy Wam wywiad z Dr Jerzym Gaworem. Specjalistą chirurgiem, członkiem Akademii Stomatologii Weterynaryjnej, Diplomate - American Veterinary Dental College i European Veterinary Dental College
Nasz specjalista jest również autorem ponad 80 publikacji i prezentacji z zakresu chirurgii szczękowej i stomatologii małych zwierząt.
Wykonuje rocznie ponad 500 procedur specjalistycznych w jamie ustnej i trzewioczaszce małych zwierząt.
Doktor jest współwłaścicielem kliniki weterynaryjnej Arka w Krakowie, do której odwiedzenia serdecznie zapraszamy: http://arka-vet.pl/
Jakie są najczęstsze problemy stomatologiczne u psów i kotów?
Wśród najczęściej rozpoznawanych problemów stomatologicznych na pierwszym miejscu jest choroba przyzębia z objawami: zapalenia dziąseł, ruchomością i utratą zębów i przykrym zapachem wydychanego powietrza. Ten problem dotyka ponad 2/3 populacji psów i kotów w wieku ponad 2 lata ale zdarzają się coraz częściej młodsze osobniki z tymi objawami. Stosunkowo często, bo u około 15% pacjentów diagnozuje się uszkodzenia uzębienia: złamania zębów, ubytki szkliwa, obnażenia miazgi. Inne problemy jak wady zgryzu, choroby nowotworowe, wady rozwojowe, choroby błony śluzowej stanowią po kilka procent interwencji. Często u tego samego pacjenta można rozpoznać kilka problemów stomatologicznych.
Co powinno niepokoić właściciela jeśli chodzi o jamę ustną pupila?
Każdy objaw, nawet delikatnie zaznaczony może okazać się przysłowiowym „wierzchołkiem góry lodowej”. NIe należy więc lekceważyć ani ślinienia, ani zmian w sposobie przyjmowania pokarmu, utraty masy ciała, krwawienia z jamy ustnej czy w końcu przykrego zapachu z jamy ustnej. Dolegliwości bólowe są rzadko wyrażane przez naszych pacjentów co wcale nie oznacza, że psy i koty nie czują bólu zębów. Jeśli już takie objawy są widoczne - to bardzo często oznacza, że jest już bardzo źle.
Jakie błędy popełniają właściciele zwierząt najczęściej?
Chyba najpoważniejszym błędem jest lekceważenie objawów i opieranie się na wrażeniu, że skoro pies lub kot jedzą i piją, to nic im nie dolega. Część z objawów jest niestety bagatelizowana również przez lekarzy weterynarii. Kolejnym błędem jest nieprawidłowe żywienie - czyli karmienie podopiecznych według ludzkich przyzwyczajeń i standardów. W końcu problemem jest błędne przekonanie, że niektóre objawy są naturalnie przypisane zwierzętom: jak utrata zębów w starszym wieku lub przykry zapach z jamy ustnej.
Pana zdaniem 3 przykazania dla właścicieli jeśli chodzi o ten temat to:….
Codziennie dbać o zdrowie jamy ustnej naszych czworonożnych przyjaciół: realizować higienę jamy ustnej, korzystać z okresowych badań jamy ustnej i nie bać się profesjonalnie wykonywanych zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym.
Czy funkcję taką może pełnić każdy lekarz weterynarii, czy psi dentysta to odrębna specjalizacja?
Lekarz pierwszego kontaktu, podobnie jak absolwent studiów weterynaryjnych powinien mieć podstawową wiedzę na temat stomatologii weterynaryjnej. Niestety różnie z tym jest i dlatego w sytuacjach gdy oferowana pomoc jest ograniczona lub gdy problemy jamy ustnej są traktowane lekceważąco, warto poszukać pomocy u innego lekarza, który zajmuje się tą problematyką.
Kupuję swojemu psu gryzaki i staram się dbać o jego zęby. Niestety mimo moich działań odkłada się mu kamień. Co mogę zrobić? Dlaczego tak się dzieje?
Kamień nazębny to nie jest choroba. Owszem jego obecność towarzyszy wielu problemom i często jest objawem chorób przyzębia ale nie jedynym. Rozwój choroby przyzębia odbywa się pod dziąsłami i tego po prostu nie widać. Do rozpoznanie rozmiaru i stopnia rozwoju chorób jamy ustnej konieczne jest dokładne zbadanie jamy ustnej. Korzystanie z niektórych gryzaków przez psy i koty zmniejsza ilość osadów i w wielu sytuacjach zmniejsza to ryzyko powstawania chorób przyzębia ale nie zwalnia to z potrzeby regularnego badania zębów. My też codziennie szczotkujemy zęby ale oprócz tego odwiedzamy dentystę jeśli jest potrzeba.
Wady zgryzu u ludzi leczy się, a jak to wygląda u psów i kotów? Czy w swojej praktyce często ma Pan takie przypadki?
Wady zgryzu bardzo często naruszają funkcjonalność jamy ustnej i wpływają negatywnie na i komfort życia.Z tego powodu wymagają interwencji. Celem ich leczenia nie jest poprawa wizerunku pacjenta lub zakamuflowanie obecności wady wrodzonej ale usunięcie konfliktu pomiędzy zębami i prawidłowa praca aparatu żucia i gryzienia. Przypadków leczonych przybywa gdyż opiekunowie zwierząt coraz lepiej rozumieją potrzeby swoich podopiecznych.
Jeśli zainteresował Was ten temat i chcielibyście wiedzieć więcej zapraszamy do odwiedzenia facebookowego profilu kliniki Arka: https://www.facebook.com/KlinikaArka
Zobacz powiązane artykuły:
O CZYM ŚWIADCZY BRAK APETYTU U PSA?
DLACZEGO PIES LIŻE LUB GRYZIE SWOJE ŁAPY?
Porady
Świetne pomysły na samodzielnie wykonane zabawki dla psa! Idealne pod choinkę!
Co robić jeśli u naszego pupila zdiagnozowano padaczkę? Oto kilka wskazówek dla właścicieli.
Wizyta w gabinecie weterynaryjnym może być dla Twojego kota stresująca, oto 8 pomysłów jak możesz mu pomóc
Jaki wpływ na zdrowie i rehabilitację ludzi mają zwierzęta?
Przyczyny, skutki, leczenie i metody zapobiegania kamicy struwitowej u kotów
Produkty
Pomaga zredukować nawroty tworzenia się kamieni struwitowych dzięki zawartości DL-metioniny, pomagającej w zakwaszeniu moczu.
Zalecany w okresie rekonwalescencji jako uzupełnienie niedoborów witamin i soli mineralnych.
Ekstrakt z korzenia rzewienia lekarskiego zawarty w preparacie ma zastosowanie we wspomaganiu funkcji nerek.