Masz w domu pupila, który boi się kiedy nadchodzi czas Sylwestra? Dowiedz się jak możesz mu pomóc.
Rozgość się u nas
Jak pomóc pupilowi podczas wybuchów fajerwerków?
Fajerwerki to świetny sposób na świętowanie, ale dla naszych kotów i psów, huk i błyski mogą być bardzo stresujące, zagrażając ich emocjonalnemu dobrostanowi. Mamy kilka wskazówek, które możesz wypróbować, aby pomóc swojemu zwierzakowi zachować spokój i przetrwać ten trudny okres.
Jak dużym problemem są fajerwerki dla zwierząt?
Fajerwerki są głośne, jasne i kolorowe – świetna zabawa dla wielu ludzi! Dla naszych zwierząt jednak, głośne, nieprzewidywalne huki i jasne błyski mogą być przerażające.
Wrażliwość na hałas jest powszechna u kotów i psów, a poziom emocjonalnego dyskomfortu zwierzaka może się z czasem nasilać. Niektóre zwierzęta stają się tak zdenerwowane, że niszczą rzeczy w domu, tracą kontrolę nad pęcherzem lub jelitami, a nawet ranią się, desperacko próbując uciec lub się ukryć.
Czy wiesz że?
Około 40% psów cierpi z powodu wrażliwości na hałas.
Zazwyczaj im dłużej zwierzak jest pozostawiony bez pomocy, tym trudniej jest poradzić sobie z wrażliwością na głosne dźwięki. Dlatego wczesne działanie jest tak ważne!
Oznaki, że Twój zwierzak ma problemy z fajerwerkami.
Wrażliwość na fajerwerki nie zawsze objawia się jako ekstremalne zachowanie. Istnieje wiele bardziej subtelnych znaków, że twój zwierzak może mieć trudności z głośnymi dźwiękami.
Jako opiekun, ważne jest, abyś miał świadomość na co zwracać uwagę, aby upewnić się, że twój zwierzak nie cierpi w ciszy podczas sezonu fajerwerków. Dowiedz się więcej o oznakach emocjonalnego stresu u psów i kotów.
Obejrzyj video-poradnik przygotowany przez naszego specjalistę-> Wideo poradnik dla opiekunów psów bojacych się dźwięku fajerwerków
Jak mogę pomóc mojemu pupilowi?
Najskuteczniejszym sposobem na pomoc zwierzakowi, który ma trudności z fajerwerkami, jest podjęcie działań z wyprzedzeniem. Program odwrażliwiania od hałasu działa poprzez stopniowe przyzwyczajanie zwierzaka na nieszkodliwe poziomy odgłosów fajerwerków w zrelaksowanym i przyjaznym środowisku. Pomaga to zwierzakowi zrozumieć, że fajerwerki nie są czymś, czym trzeba się martwić. Proces ten powinien przebiegać w tempie zwierzaka, aby nie ryzykować cofnięcia pozytywnych postępów. Może to potrwać do 8 miesięcy, ale pomoże zwierzakowi przez wiele lat.
W poniższych artykułach dowiesz się bardziej szczegółowo jak to zrobić:
https://www.zylkene.pl/porady/fajerwerki-koty/
Przygotowania przez sezonem fajerwerków.
Zapewnienie zwierzakowi bezpiecznego „schronienia” na kilka tygodni przed sezonem fajerwerków to świetny sposób, aby pozwolić mu samodzielnie radzić sobie ze stresem w dniu wybuchów. Idealnie, powinno to być miejsce, w którym zwierzak spędza czas przebywając w domu. Może to być specjalnie przygotowana klatka dla zwierząt lub coś podobnego zrobionego z koców i mebli. Wypełnij schronienie posłaniem, ulubionymi zabawkami i smakołykami. Kluczowe jest, aby schronienie było miejscem, w którym zwierzak już czuje się komfortowo i bezpiecznie, gdy zaczynają się fajerwerki.
Co zrobic w dniu fajerwerków?
Postaraj się zakończyć wszystkie aktywności na zewnątrz (np. spacery) i wrócić do domu przed zmrokiem w dni, kiedy fajerwerki są bardziej prawdopodobne.
Upewnij się, że wszystkie zewnętrzne drzwi, okna i klapki dla zwierząt są zamknięte, a zasłony/rolety zasunięte zanim się ściemni.
Zapewnij dodatkowe kuwety dla kotów, które są przyzwyczajone do swobodnego wychodzenia.
Włącz telewizor/radio, aby pomóc stłumić zewnętrzne hałasy. Nie zwiększaj głośności bardziej niż zwykle, ponieważ może to być przytłaczające dla zwierzaka i wywołać inne lęki.
Zostań w domu, aby być dostępny gdy twój pupil będzie potrzebował pocieszenia. .
Staraj się nie być zbyt czuły ani nie reagować na dyskomfort zwierzaka. Pozwól mu przyjść do ciebie i zapewnij wsparcie, gdy tego potrzebuje, ale nie próbuj go przyciągać do siebie (szczególnie jeśli jest w swoim schronieniu lub ukrywa się gdzieś) ani nie dawaj mu nadmiernych przytuleń/mówienia głośnych uspokajających rzeczy. Nietypowe zachowanie z twojej strony może sygnalizować zwierzakowi, że coś jest nie tak, co może z kolei pogorszyć jego stan emocjonalny.
Staraj się nie reagować na fajerwerki (z tych samych powodów co powyżej).
Rozproszenie uwagi może być dobrym pomysłem – zaoferuj ekscytujący smakołyk lub nową lub ulubioną zabawkę.
Pamiętaj, że twój zwierzak nie chce Cię zdenerwować, więc staraj się zachować spokój, jeśli zdarzy mu sie załatwić tam gdzie nie trzeba lub spowoduje jakiekolwiek szkody.
Poszukaj pomocy eksperta
Twój lekarz weterynarii lub behawiorysta będzie w stanie dostarczyć indywidualnych porad dla Twojego zwierzaka i jego unikalnej sytuacji – zwłaszcza jeśli ten jest szczególnie przestraszony. Jeśli to możliwe, skontaktuj się ze specjalistą z dużym wyprzedzeniem przed sezonem fajerwerków, niemniej jednak bedzie również w stanie udzielić pomocnych porad tuż przed Sylwestrem.
Przywróć spokój i chroń dobrostan emocjonalny swojego pupila z Zylkene®, abyście wspólnie mogli wrócić do cieszenia się życiem.
Dowiedz się więcej na -> https://zylkene.pl
Zobacz powiązane artykuły:
W JAKICH SYTUACJACH MOŻNA ZASTOSOWAĆ ZYLKENE?
PIERWSZA POMOC DLA PSA, KTÓREGO CZEKA PODRÓŻ SAMOCHODEM
DLACZEGO KOT POTRAFI ZNIENACKA UGRYŹC?
PIERWSZA POMOC DLA PSA KTÓREGO PRZERAŻA SAMOTNOŚĆ LUB ROZŁĄKA
Porady
Użycie patyczka higienicznego nie jest najlepszym sposobem na wyczyszczenie uszu kota. Dlaczego? Oto odpowiedź.
Jak pomóc psu, który reaguje lękiem w sytuacjach stresowych?
Jak spędzać czas z pupilem jesienią i zadbać o jego zdrowie? Oto odpowiedzi!
Wywiad z Alicją Andrukajtis zawodniczką dogfrisbee i dog dancing oraz trenerem psich sportów. Finalistką 15 edycji programu Mam Talent.