Co zrobić jeśli pies boi się dźwięku petard, i wybuchu fajerwerków? Oto kompletny wideo poradnik nagrany specjalnie dla Was przez naszego eksperta!
Rozgość się u nas
Pojęcia sterylizacji i kastracji są często stosowane wymiennie w przypadku zwierząt. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić różnice między tymi pojęciami.
W medycynie ludzkiej sterylizacja związana jest z chirurgicznym pozbawieniem możliwości zapłodnienia bez usuwania narządów rozrodczych.
Do popularnych zabiegów sterylizacji należą:
u kobiet podwiązanie jajników (sterylizacja histeroskopowa),
u mężczyzn na podwiązaniu lub przecięciu nasieniowodów (tzw. wazektomia).
Kastracja polega natomiast na usunięciu narządów rozrodczych czyli jąder u mężczyzn lub jajników/lub i macicy u kobiet.
W przypadku zwierząt sytuacja wygląda z goła inaczej.
Sterylizacja w ujęciu ludzkim stosowana jest sporadycznie. Nie daje ona nie u zwierząt ani u ludzi 100% pewności. Ponadto nie chroni przed wystąpieniem takich chorób jak: stany zapalne macicy, torbiele czy zmiany nowotworowe. U suk lub kotek po zabiegu może występować ruja.
Kastracja to podstawowy zabieg pozbawienia płodności zwierząt. U suk zazwyczaj usuwana jest macica i jajniki co wymaga cięcia wzdłuż brzucha, a u psów usuwane są jądra.
Obiegowo przyjęło się że zabieg kastracji u suk lub kotek nazywany jest sterylizacją, stad wynika mnóstwo nieporozumień w rodzaju przeprowadzonego zabiegu, nie mniej jednak w przypadku zwierząt oba te pojęcia często stosowane są zamiennie.
Czy zabieg kastracji jest bolesny dla zwierzęcia?
Zabieg sterylizacji lub kastracji zwierząt wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, co oznacza uśpienie pupila. Po wybudzeniu z narkozy podawane są środki przeciwbólowe oraz zakładany specjalny kubraczek lub kołnierz co ma zapobiec lizaniu rany przez zwierzaka.
O tym jak dbać o pupila który jest po operacji przeczytacie w naszym artykule -> JAK PRAWIDŁOWO OPIEKOWAĆ SIĘ ZWIERZAKIEM KTÓRY JEST CHORY LUB PO OPERACJI
O długości podawania środków przeciwbólowych oraz innych leków decyduje lekarz weterynarii. Zazwyczaj jest to od jednego do kilku dni. Często przepisywane są również środki do pielęgnacji rany.
Jakie są korzyści ze sterylizacji lub kastracji zwierzaka?
zmniejszenie problemu bezdomności zwłaszcza w przypadku kotów wolnożyjących lub zwierząt schroniskowych
zapobieganie schorzeniom takim jak ropomacicze u samic, oraz choroby nowotworowe narządów rozrodczych u obu płci
zapobiega ciążom urojonym oraz związanym z tym stanom zapalnym gruczołów mlecznych
redukuje chęć ucieczek z domu w poszukiwaniu partnerki w przypadku samców
redukuje chęć znakowana terenu zwłaszcza przez kocury
może przyczynić się do zmniejszenia poziomu agresji u samców z agresją dominacyjną
Kiedy należy wysterylizować lub wykastrować zwierzaka?
Idealnym momentem na sterylizację kotek jest wiek pomiędzy 6 a 12 miesiąca życia. Na przeprowadzenie zabiegu sterylizacji warto zdecydować się jeszcze przed pierwszą rują. Jeśli jest to niemożliwe to wykonanie zabiegu po pierwszej rui jest oczywiście równie dobre i bezpieczne, należy tylko pamiętać o tym że kotka to nie suczka i może mieć tak zwaną ruję prowokowaną albo może popaść w ruję ciągłą. Wtedy to musimy czekać na rozwiązanie potencjalnej ciąży – jeśli doszło do krycia lub stosować leki hormonalne by przerwać ruję i bezpiecznie poddać kotkę sterylizacji. Lekarze weterynarii zaznaczają, że nie należy sterylizować kota w czasie rui.
Kastrację kocurów wykonuję się między 6 a 7 miesiącem życia, bądź wtedy, gdy zaczynają znakować.
Suczkę można sterylizować już między 3 a 6 miesiąca życia i jest to tak zwana sterylizacja pediatryczna. Jednak najlepszy moment na zabieg sterylizacji przypada zazwyczaj po pierwszej cieczce (o terminie decyduje prowadzący lekarz weterynarii).
Jaki wpływ na zachowanie zwierzaka ma kastracja?
Wielu właścicieli zauważa po zabiegu przyrost wagi pupila. Związane jest to z mniejszą ochotą do oddalania się od domu w poszukiwaniu partnera oraz zmianami hormonalnymi. Nie jest to jednak coś co dotyczy każdego zwierzaka. Odpowiednia dawka ruchu i racjonalne żywienie na pewno pozytywnie wpłyną na zdrowie zarówno zwierząt kastrowanych jak i tych które nie były poddane zabiegowi. W przypadku jednak gdy utrzymanie wagi po sterylizacji staje się kłopotliwe, producenci oferują na rynku spory wybór karm o mniejszej kaloryczności, dedykowanych zarówno dla zwierzętom sterylizowanym jak i tym z nadwagą. Można również stosować dietę przygotowywaną samodzielnie odpowiednio zbilansowaną w składniki odżywcze i kalorie.
Zobacz powiązane artykuły:
JAK OPIEKOWAĆ SIĘ PUPILEM PO OPERACJI
PRAWIDŁOWE PRZESTRZEGANIE ZALECEŃ LAKARZA WETERYNARII
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WIZYTY U LEKARZA WETERYNARII?
CO ZROBIC KIEDY PUPIL BOI SIĘ WIZYTY U WETERYNARZA?
Porady
Świetne pomysły na samodzielnie wykonane zabawki dla psa! Idealne pod choinkę!
Co robić jeśli u naszego pupila zdiagnozowano padaczkę? Oto kilka wskazówek dla właścicieli.
Wizyta w gabinecie weterynaryjnym może być dla Twojego kota stresująca, oto 8 pomysłów jak możesz mu pomóc
Jaki wpływ na zdrowie i rehabilitację ludzi mają zwierzęta?
Przyczyny, skutki, leczenie i metody zapobiegania kamicy struwitowej u kotów
Produkty
Sonotix - normalizujący i przywracający równowagę preparat do czyszczenia uszu dla psów
Karma uzupełniająca do stosowania przy nadmiernym wypadaniu włosów, łamliwej, matowej i suchej sierści.